Ābrama: Svarīgāk par soda nomaksu Rīgas domei ir radīt konkurenci atkritumu apsaimniekošanā

Svarīgāk par soda nomaksu Rīgas domei ir radīt konkurenci atkritumu apsaimniekošanas jomā, sacīja bijusī Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Kā zināms, KP piektdien, 16.jūlijā, parakstīja izlīgumu ar Rīgas pilsētas pašvaldību un SIA Getliņi Eko strīdā par nodarīto konkurences kropļojumu – iecerēto atkritumu apsaimniekošanas tirgus monopolizāciju uz 20 gadiem jeb tā dēvētajā Tīrīgas lietā. 

Izlīgums paredz, ka iesaistītās puses turpmāk ļaunprātīgi neizmantos dominējošo stāvokli un pašvaldība iepazīstinās KP ar turpmākajiem atkritumu apsaimniekošanas organizācijas plāniem Rīgā, kā arī Rīgas pašvaldība valsts budžetā samaksās naudas sodu 500 000 eiro apmērā, savukārt Getliņi Eko – 385 000 eiro apmērā.

Vērtējot parakstīto izlīgumu, Ābrama atzina, ka, no vienas puses, viņu iepriecina esošās Rīgas domes spēja atzīt iepriekšējā sasaukuma kļūdas un apņēmība tās labot.

Tomēr, no otras puses, bijusī KP vadītāja norādīja, ka patlaban svarīgāks jautājums ir par to, kā Rīgas dome nodrošinās konkurenci atkritumu apsaimniekošanā galvaspilsētā.

Ābrama par panākto izlīgumu zina tikai tik daudz, cik informācija par to izskanējusi publiski, tāpēc bijusī KP vadītāja nevar komentēt to, ko izlīgums paredz un vai Rīgas dome ir paudusi apņemšanos nodrošināt konkurenci atkritumu apsaimniekošanā.

Viņa atgādināja, ka KP savulaik uzstāja uz nepieciešamību paredzēt Rīgas iedzīvotājiem iespēju pašiem izvēlēties atkritumu apsaimniekotāju, dot iespēju iedzīvotājiem lauzt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju, kura pakalpojumi neapmierina, un izvēlēties citu.

Svarīgāk par sodu, ko apņēmusies nomaksāt Rīgas dome, ir konkurences nodrošināšana atkritumu apsaimniekošanā, uzsvēra Ābrama.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas pašvaldība un Getliņi Eko 2019.gadā noslēdza 686,3 miljonu eiro vērtu Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru, par konkursa uzvarētāju atzīstot SIA CREB Rīga, ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji – Clean R un Eco Baltia vide. Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus.

Savukārt 2019.gada jūnija sākumā Getliņi eko un CREB Rīga reģistrēja kopsabiedrību Rīgas vides pakalpojumi, taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par Tīrīga.

KP, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un Getliņi Eko. Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aizliedza Tīrīgai slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu pēc 15.septembra.

2019.gada 11.septembrī valdība izsludināja ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Patlaban sadzīves atkritumu izvešanu, katra savā zonā, rīdziniekiem nodrošina SIA Clean R, SIA Eco Baltia vide un pilnsabiedrība Lautus vide.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas