Advokāts: Maligina mantiniecēm līdz šim nav bijušas tiesības rīkoties ar mantu un akcijām atsevišķi

Tā kā kopš Valērija Maligina nāves viņa mantinieces nav varējušas vienoties par mantojuma sadali, tad par to lēmusi Rīgas rajona tiesa, tādējādi līdz šim viss īpašums, tai skaitā zāļu ražotājas AS Olainfarm akcijas, ir bijis kopīpašums, un mantinieces nedrīkstēja rīkoties atsevišķi, pavēstīja advokāts Mārtiņš Kvēps, kurš pārstāv Čehijas uzņēmumu Black Duck Invest, kas apgalvo, ka kļuvis par SIA Olmafarm piederošo 42,5% Olainfarm akciju īpašnieku.

Kvēps norādīja, ka tas arī nozīmē, kamēr šis tiesas spriedums ir spēkā, veselības uzņēmumu grupas Repharm mātesuzņēmuma AS AB City būtiskā ietekme Olainfarm arī nav spēkā.

«Šā gada 21.jūnijā AB City publiski pauda, ka ieguvusi nozīmīgu līdzdalību Olainfarm, un tā daļēji balstās uz Nikas Saveļjevas akcijām. Proti, tajā pašā paziņojumā biržai teikts, ka Olainfarm saņēma paziņojumu par nozīmīgu līdzdalību no Nikas Saveļjevas, saskaņā ar to viņas balsstiesību īpatsvars ir samazinājies no 7,8% līdz 0%. Taču spriedums par mantojuma sadali publicēts šā gada 19.augustā, tātad pirms tam akcijas bija kopīpašums un tās kādam varēja nodot tikai visiem mantiniekiem vienojoties. Savukārt šā paša sprieduma kontekstā Irina Maligina blakussūdzībā ir norādījusi, ka nekam tādam viņa nav piekritusi,» skaidroja Kvēps.

Saskaņā ar AB City paziņojumu, uzņēmuma iegūtais kopējais balsstiesību īpatsvars ir 30,84%.

AB City ir 7,8% un citām personām, kas atrodas kontrolēto uzņēmumu ķēdē, ir 1,07% (AS Rīgas Farmaceitiskā fabrika) un 21,97% (SIA Farma Fund) balsstiesību.

Kvēps skaidroja, ka 19.augusta Rīgas rajona tiesas spriedums pieņemts, balstoties uz Nikas Saveļjevas iesniegto prasību. Vienlaikus tiesa noraidīja Signes Balderes–Sildedzes, kura pārstāv nepilngadīgo mantinieci Annu Emīliju Maliginu, prasību par mantojuma sadali, pamatojoties, ka Balderes-Sildedzes rīcībai nav saņemts Jūrmalas bāriņtiesas saskaņojums.

«Šis spriedums nozīmē, ka Maligina mantinieces juridiski nedrīkst rīkoties ar mantu, tai skaitā ar akcijām un kapitāldaļām, atsevišķi. Kamēr pastāv strīds par mantojuma sadali, ko izskata tiesā, tikmēr viss ir kopīpašums. Tātad mantinieces nedrīkst pilnvarot citas personas rīkoties ar savām akcijām, nedz arī tās nodot vai pārdot citām pusēm,» pauda Kvēps.

Advokāts piebilda, ka pēc šāda sprieduma ir jāpārskata arī Olainfarm akcionāru sapulču lēmumi, kur katra mantiniece balsojusi atsevišķi.

«Juridiski šiem lēmumiem būtu jāzaudē spēks. Vienlaikus šī situācija tikai norāda, iespējams, AB City ir maldinājusi gan Olainfarm akcionārus, gan Finanšu kapitāla un tirgus komisiju, gan biržu,» uzsvēra Kvēps.

Advokāts akcentēja, visu līdzšinējo lēmumu ķēde par ietekmi Olainfarm tiek balstīta uz pieņēmumu, kas un kam pieder un ka mantojums it kā ir sadalīts.

Lasiet arī: BNN intervija | Neaizskaramo kasta ar oligarhiem? Iestādes negrib izvērtēt Olainfarm sarunas

«Tas tikai apliecina, ka Latvijā regulējošām un kontrolējošām iestādēm pirmo reizi saskaroties ar tik sarežģītu lietu, trūkst pieredzes. Galveno lomu šeit, protams, spēlē, Finanšu tirgus un kapitāla komisija taču ne mazāk svarīgi ir arī pārējie sistēmas dalībnieki – Konkurences padome, Bāriņtiesa, policija un tiesu sistēma, kas rada riskus ne tikai Olainfarm akcionāriem un mazākuma akcionāriem, bet nākotnē – jebkuram starptautiskajam investoram,» uzskata Kvēps.

Rīga rajona tiesas spriedums lietā Nr.C33427419 Nr.C–0647–21/30 publicēts 2021.gada 19.augustā. Šis ir pirmās instances spriedums.

BNN jau ziņoja, ka Čehijas uzņēmums Black Duck Invest apgalvo, ka nopircis 42,56% Olainfarm akciju un kļuvis par lielāko Olainfarm akcionāru, taču

policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā tika aizturētas vismaz trīs personas.

Black Duck Invest iepriekš paziņoja, ka farmācijas grupa Repharm kontroli Olainfarm pārņēmusi pretlikumīgi un Black Duck Invest turpinās aizstāvēt savas tiesības Latvijas un Čehijas tiesās, lai panāktu ar Olmafarm noslēgtā Olainfarm akciju iegādes darījuma izpildi.

Tāpat, pēc Čehijas uzņēmuma paustā, FKTK, atļaujot Repharm grupas uzņēmumam AB City izteikt Olainfarm akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, ir pieņēmusi lēmumu, nenoskaidrojot, kas ir tiesīgs rīkoties ar daļu Olainfarm akciju, kas tiek izmantotas, lai virzītu uz priekšu akciju atpirkšanas obligātu piedāvājumu. Čehijā, pēc Black Duck Invest iniciatīvas, esot sākta tiesvedība par 42,56% Olainfarm akciju iegādes darījuma izpildi, apgalvo uzņēmuma pārstāvji.

Black Duck Invest norāda, ka FKTK lēmums var piešķirt šķietamu leģitimitāti cilvēku grupas darbībām, kas līdz šim esot slēpti kontrolējušas būtisku daļu Olainfarm akciju.

Tādējādi tikšot atstāta bez sekām iespējami prettiesiska būtiskas līdzdalības iegūšana uzņēmumā vēl pirms šā gada jūnijā notikušajām Olainfarm akcionāru sapulcēm.

Olainfarm nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Olainfarm lielākais akcionārs ir Olmafarm (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm – Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai.

Finanšu un kapitāla tirgus padome atļāva veselības uzņēmumu grupas Repharm grupas uzņēmumam AB City izteikt Olainfarm akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, jo AB City uz netiešas līdzdalības pamata bija ieguvusi no Olainfarm akcijām izrietošās balsstiesības, kas veidoja 30,85% no balsstiesīgo akciju kopskaita. AB City akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā un papildus izsludinātajā akciju pārdošanas iespējā palielināja līdzdalību Olainfarm kapitālā līdz 48,1%.

Olainfarm koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

Olainfarm akcijas kotē Nasdaq Riga oficiālajā sarakstā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas