Afganistānā krīt galvaspilsēta Kabula, Taliban pasludina kara beigas

Afganistānā, ko šogad pametuši ASV un NATO spēki, grupējums Taliban paziņojis, ka karš ir galā, jo grupējums pēc plašu valsts teritoriju iekarošanas ieņēmis arī Afganistānas prezidenta pili galvaspilsētā Kabulā, vēsta britu-kanādiešu ziņu aģentūra Reuters.

Šopavasar Vašingtonas un citu NATO un Rietumvalstu valdības paziņoja par savu spēku izvešanu no Afganistānas, kur tie bija uzturējušies kopš 2001.gada. Aizvadīto 20 gadu laikā apkarots ietekmīgais militārais grupējums, apmācīti Afganistānas Aizsardzības spēki un veikti lieli ieguldījumi to attīstīšanā, tomēr šis darbs izrādījies veltīgs.

Vairāku mēnešu laikā ar teroraktiem bēdīgi slavenais grupējums ir spējis atgūt varu valstī, nesastopot vērā ņemamu pretestību no Afganistānas Aizsardzības spēkiem. ANO paziņojusi, ka, bēgot no Taliban, savas mājas kopš pavasara ir pametuši vairāk nekā 250 000 afgāņu iedzīvotāju.

Lasiet arī: Afganistānā līdz ar NATO aiziešanu negaidīti lieli civiliedzīvotāju upuri

Pirmdien, 16.augustā, grupējuma politiskais atzars paziņojis, ka ir ieņēmis Afganistānas prezidenta pili galvaspilsētā Kabulā, ko dienu iepriekš pametis Afganistānas prezidents Ašrafs Gani. Viņš izbraucis no valsts uz Tadžikistānu.

Galvaspilsēta ieņemta praktiski bez pretošanās pēc tam, kad Gani valsti pametis, savu lēmumu skaidrojot ar nevēlēšanos pakļaut iespējamai asinsizliešanai vairākus miljonus Kabulas iedzīvotāju.

Baidoties no radikālo musulmaņu grupējuma represijām vairāki tūkstoši iedzīvotāju un ārvalstu pilsoņu sapulcējušies Kabulas lidostas teritorijā, cerot uz iespēju bēgt no valsts. ASV savu diplomātu evakuēšanā no Kabulas iesaistījusi helikopteri un 5 000 militārpersonu.

Pirmdien Taliban politiskā atzara preses pārstāvis Muhameds Naēms sacījis Kataras telekanālam Al Jazeera: «Šī ir liela diena afgāņu tautai un modžahediem. Viņi ir pieredzējuši, kā augļus nes viņu centieni un upuri, kas nesti 20 gadu garumā. Paldies Dievam, karš valstī ir galā.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas