Āfrikas cūku mēri konstatē arī Polijā; Latvijā samazinās meža cūku populāciju

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju no Polijas kolēģiem, ka Polijas pierobežā, 900 metrus no robežas ar Baltkrieviju, Podļaskas (Podlaskie) provincē, meža cūkai apstiprināts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss.

Polijas Veterinārais dienests pēc slimības atklāšanas ir ieviesis pasākumus, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, nosakot pastiprinātu uzraudzību skartajā teritorijā, informē Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests.

Otrdien, 18.februārī, valdība izskatīja Zemkopības ministrijas informatīvo ziņojumu par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem medību jomā, ar kuriem paredzēts samazināt meža cūku populācijas blīvumu, sevišķi tajās Latvijas teritorijas daļās, kurās ir koncentrēts liels šo dzīvnieku skaits.

Lai veicinātu intensīvu meža cūku populācijas blīvuma samazināšanu, medību tiesību lietotāji (mednieku kolektīvi) varēs pretendēt uz atbalstu par meža cūku populācijas samazināšanu. Medību tiesību lietotāji, kas savās medību platībās būs nomedījuši vairāk nekā 70 procentus no Valsts meža dienesta (VMD) noteiktā pieļaujamā nomedīšanas apjoma (limita), varēs saņemt 35 eiro par katru nomedīto meža cūku virs minētajiem 70 procentiem. Šā atbalsta finansējuma izlietojumu administrēs Lauku atbalsta dienests, pamatojoties uz medību tiesību lietotāju pieteikumiem un VMD sniegto informāciju par izpildīto meža cūku nomedīšanas apjomu, informē Zemkopības ministrija.

Īstenojot mežacūku populācijas samazināšanu, tiks nodrošināts dzinējmedību termiņa pagarinājums līdz šā gada 15.martam meža cūku medībām, kā arī medību tiesību lietotājiem būs pieejamas papildu medību atļaujas meža cūku medībām pēc atļauju pieprasīšanas VMD.

Šie ĀCM draudu samazināšanas profilaktiskie pasākumi ļaus būtiski samazināt meža cūku populācijas blīvumu, līdz ar to ievērojami kavējot ĀCM izplatības ātrumu savvaļā tajā gadījumā, ja ĀCM tiktu konstatēts Latvijā, skaidro ministrijā.

Aptuveni 10% meža cūku populācijas apdzīvo teritorijas, kurās aizliegts medīt, tāpēc noteiktais pieļaujamais nomedīšanas apjoms – 66 tūkstoši – ir 90 procenti no kopējā meža cūku skaita Latvijā. Prognozējams, ka pēc šīs medību sezonas meža cūku skaits, sekmīgi veicot mežacūku populācijas samazināšanas pasākumus, Latvijā nepārsniegs 15 tūkstošus īpatņu.

Latvijā ĀCM pagaidām nav apstiprināts. Ievērojot to valstu pieredzi, kurās šī slimība ir konstatēta, ir secināts, ka viens no lielākajiem šīs slimības masveidības un lielās izplatības iemesliem ir lielais mežacūku skaits ĀCM skartajās teritorijās. Tāpēc, izvērtējot Latvijas epizootoloģisko situāciju, mežacūku populāciju, kā arī to, ka šī slimība strauji izplatās citās valstīs, kas robežojas ar Latviju, ir pieņemts lēmums valstī samazināt mežacūku skaitu, lai nepieļautu šīs slimības izplatību Latvijā.

Jau vēstīts, ka Latvijā, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām meža cūkām, kā arī aizdomīgajām mājas cūkām. Pagājušajā gadā uz ĀCM laboratoriski izmeklēti 1 029, bet šogad jau vairāk nekā 750 meža cūku paraugi un pagaidām visi izmeklēšanas rezultāti bijuši negatīvi.

ĀCM profilaktiskos pasākumu ieviešanu Latvijā līdzfinansē Eiropas Savienība (ES).

Kā zināms, no 2013.gada vasaras uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, PVD sadarbībā ar Valsts robežsardzi un muitu veic pastiprinātas kontroles, tostarp ceļotāju privātās bagāžas kontroli, lai Latvijā netiktu ievesta inficēta gaļa vai gaļas produkti. Tiek veikta dzīvnieku pārvadātājtransporta pastiprināta kontrole.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana, kas cūku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus, jo dzīvnieku novietnē, kur tā konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams.

102.000.102.6657

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas