bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 25.09.2018 | Vārda dienas: Rauls, Rodrigo
LatviaLatvija

Aģitējam, bet «ētiski» jeb ministru ietekme Saeimas vēlēšanās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā ministri var atklāti, nemaz «neslēpjoties aiz priekškara», atbalstīt savu politisko partiju – arī Saeimas priekšvēlēšanu aģitācijas periodā. Proti, ministri piedalās reklāmās, pasākumos, sniedz intervijas medijiem – priekšvēlēšanu periodā šāda aģitācija netiks interpretēta kā likuma pārkāpums un ministrijas «slavināšanas» izdevumi par savu pārstāvēto partiju netiks skaitīti kopējā priekšvēlēšanu tēriņu «katlā».  Ar vienu, «bet!» – ja tās nepārsniedz «ētiskās normas».

Kas tās tādas un uz kā tās balstās? Latvijas likumos nav skaidri definēts, kāda ir ministru loma priekšvēlēšanu laikā – pat pēc vairākkārtēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūguma un ieteikuma mainīt un ierobežot ministru lomu Saeimas vēlēšanās, pati valdība to līdz pat 2018.gadam nav uzskatījusi par nepieciešamu. Iespējams, tas tāpēc, ka ministrs sabiedrības acīs spēlē svarīgu lomu partijas tēla veidošanā un spēj ietekmēt sabiedrības viedokli, kad tā lemj – balsot vai nebalsot par politisko partiju.

Vai Finanšu ministrija izmanto nodokļu maksātāju līdzekļus slēptām politiskām reklāmām?

Jāatzīmē, ka šogad pie KNAB jau vērsusies viena politiskā partija, paužot neapmierinātību, ka Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāve jeb finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola piedalās Latvijas Radio atskaņotajās reklāmās. Pēc sūdzību izteikušās partijas pārstāvju domām, šādi ministrija izmanto nodokļu maksātāju naudu, lai slēpti atbalstītu savu politisko pārstāvēto partiju.

Tikmēr, jautājot KNAB pārstāvei Amēlijai Jaunskungai, kā rīkoties šādās situācijās un vai tik tiešām ministrijas izmanto savu ietekmi, lai «politiski reklamētos», viņa atzīmē, ka šis iesniegums ir «pamācība» nākotnei. Proti, lai šādas situācijas neatkārtotos, likumā ir skaidri jānosaka, cik daudz drīkst vai nedrīkst reklāmas kampaņās piedalīties ministri, kā arī par ko ministrijas priekšvēlēšanu periodā drīkst informēt un ko reklamēt.

Atslēgas vārds ir «nākotne». Pēc KNAB pārstāves teiktā, var secināt, ka šobrīd ministrijām nekas neaizliedz veidot šādas reklāmas kampaņas. «Vienīgais te ir ētiskā puse – cik daudz to vajadzētu vai nevajadzētu darīt. Jāskatās, kādiem mērķiem viņi var pamatot savas reklāmas kampaņas un uz cik ilgu laiku tās tiek plānotas,» norāda Jaunskunga.

«Apsūdzēt pašlaik kādu pārkāpumā nebūtu korekti. To vajadzēja risināt savlaicīgi, taču, ja tas netika darīts, tad šobrīd varam par to diskutēt un sagatavot jauno Saeimu, lai diskusijas atsāktos, lai pamatojums tiktu uzklausīts un risinājums tiktu atrasts,» turpina Jaunskunga.

Ir jāatzīmē, ka, pēc KNAB paustā, ja kampaņās, kurās ir saskatāma «politiskās partijas slavināšana», tiek izmantoti ministriju administratīvie resursi, tas ir skaitāms kā pārkāpums. Tomēr kontrolējošām iestādēm to ir ļoti grūti pierādīt, jo vienmēr seko attaisnojums – mēs informējam sabiedrību!

Kāpēc ministri netiek ielikti «rāmjos» priekšvēlēšanu aģitācijas periodā?

Tam, vai iepriekšminētais nozīmē, ka attiecībā uz ministru iespēju aģitēt priekšvēlēšanu periodā likumā ir robs, Jaunskunga piekrīt. KNAB pārstāves atmiņā ir vismaz divas reizes, kad KNAB ir mēģinājis iniciēt diskusiju par to, ka nepieciešams mainīt ministru lomu priekšvēlēšanu aģitācijas periodā. Tomēr KNAB idejas neguva valdības atbalstu. Viņa uzskata, ka varbūt pēc šīm Saeimas velēšanām būs piefiksētas jaunas tendences, kā iespējamā «ministru ietekme» uz vēlētāju, kas aktualizēs vajadzību regulēt ministra lomu priekšvēlēšanu periodā.

«Sarkanā līnija» – kur tā ir?

Šobrīd reklamēšanās «sarkanā līnija» nav strikti novilkta. Ministrijas var veikt savus tiešos pienākumus, informēt sabiedrību  un vienlaikus piedalīties reklāmas kampaņās. «Vienīgi 30 dienas pirms vēlēšanām deputāti nedrīkst piedalīties kampaņās, kuras iniciē kāda ministrija vai pašvaldība, jo tad tā var tik uzskatīta par slēpto aģitāciju. Bet līdz tām 30 dienām šis jautājums ir «brīvi interpretējams»,» atzīmē Jaunskunga.

KNAB pārstāve vērš uzmanību, ka šādas ministru iespējamās aģitācijas vieglāk atšķirt, ja tajās ir tiešā veidā pieminētas politiskās partijas, kā arī to partiju biedri vai komponenti, proti, partiju logo, ko var saistīt ar gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām.

«Protams, kamēr nebūs striktu regulējumu, mums kā kontrolētājiem būs ļoti grūti cīnīties ar to un pateikt, ka «šeit ir pārkāpums». Te arī jautājums Valsts kontrolei – cik šādas reklāmas kampaņas ir lietderīgas? Uz to jāskatās plašāk – ne tikai KNAB, bet arī valsts mērogā,» uzskata Jaunskunga.

KNAB pārstāve piekrīt, ka, lai kontrolētu šo situāciju, no valdības puses ir nepieciešams pieņemt regulējumu. «Ir ļoti labi, ka iedzīvotāji un citu partiju pārstāvji ceļ trauksmi – vērš uzmanību uz notiekošo. Vēlētājs analizē, cik ētiski vai neētiski kāda partija un tās pārstāvji rīkojas, tādā veidā izsverot savu izvēli par labu vai par sliktu kādai partijai.»

Proti, var secināt, ka iedzīvotājiem pašiem jāspēj atšķirt, ko ministri «iebaro» sabiedrībai – vai tās ir reklāmas vai tomēr viņu informatīvie ziņojumi, jo valdība līdz šai dienai nav uzskatījusi par vajadzīgu ministriem arī nest politisko atbildību un ievērot «godīgas konkurences principus».

Klupšanas akmens; politiskie triki – vai ministru «godīgā informācijas plūsma»

«Ja runājam par ministriju kampaņām, varbūt tas «klupšanas akmens» ir tieši tas, ka ministrijas vispār veido kampaņu šajā  priekšvēlēšanu aģitācijas periodā. Līdz ar to, vienmēr rodas bažas, ka kampaņas ir tīši vērstas uz to, lai slēptā veidā reklamētos,» atzīmē Jaunskunga.

Viņa norāda, ka nākotnē, ja izdosies ierobežot ministru lomu, ir svarīgi izstrādāt mehānismu, kā ministri šajos priekšvēlēšanu aģitācijas periodos varētu strādāt, lai spētu turpināt pildīt savs tiešās funkcijas – informēt sabiedrību par valdības aktualitātēm. «Ir jāsaglabā iespējas ministrijām strādāt, lai tās spētu informēt sabiedrību par jaunākajiem notikumiem.»

Tāpat Jaunskunga vērš uzmanību uz to, ka būtu nepieciešams skaidrāks regulējums, cik lielā mērā ministri var būt «publiski», kā arī to, kādus tiešos pienākumus veic priekšvēlēšanu periodā, ja viņi vienlaikus ir deputātu kandidāti. «Viņiem ir savas ikdienas lietas, hobiji, savs redzējums par lietām, par kurām viņi diskutē publiski, sniedz intervijas. Ir ļoti grūti nodalīt darba pienākumus no priekšvēlēšanu aģitācijas. Kad deputāti sniedz intervijas par saviem darba pienākumiem, tās tiek uztvertas kritiski – tajās tiek saskatītas slēptās aģitācijas pazīmes. Ja deputātu sniegtās intervijas rēķinātu pie partiju izmaksām, veidotos haoss – neviens nevarētu publiski nekur parādīties un sniegt nevienu interviju.»

Pašlaik nav stingra rīka, kā kontrolēt ministru lomu aģitācijas periodā, un sabiedrība un citas politiskās partijas ir «aukles lomā». Jāatceras, ka Latvijā nav bezpartejiska ministra un gadījumos, kad redz iespējamu ministru aģitācijas pārkāpumu, ir vēlams ziņot KNAB, lai līdz valdības ausīm varētu «aizskanēt», ka ministri, iespējams, izmanto savu lomu priekšvēlēšanu periodā.

Ir jāatgādina, ka saistībā ar 6.oktobrī gaidāmajām vēlēšanām kopš šī gada 9.jūnija ir sācies 120 dienu ilgais priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Izvietojot priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos (televīzijas un radio programmās, presē, internetā), publiskās vietās un citos priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumos, ir jānorāda, ka tā ir politiskā reklāma un kurš aģitācijas veicējs to ir apmaksājis. Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu slēptā reklamēšanās ir aizliegta.


Pievienot komentāru

  1. Ļena teica:

    Geji un viss

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Jaunākie komentāri