Aicina virspirms vērsties pie ārsta iespējamu vakcīnu blakuspārādību gadījumā

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina iedzīvotājus vispirms vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas vai jebkuru citu zāļu saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta obligāts pienākums ir arī ziņot par novērotām zāļu, tai skaitā vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA.

Ārstiem jāziņo ZVA arī tikai aizdomu gadījumā, ka pacienta veselības traucējumi, iespējams, varētu būt saistāmi ar vakcīnu vai citu zāļu lietošanu. Ārsta loma ir neatsverama jaunu zāļu blakusparādību atklāšanā, jo ārsts atrodas vistuvāk pacientam un pirmais arī var izvērtēt viņa veselības stāvokli un atbilstoši rīkoties.

Saskaņā ar ZVA statistikas datiem par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām Latvijā ziņo vidēji viens cilvēks no katra tūkstoša vakcinēto.

Tikai vienā no četriem gadījumiem par Covid vakcīnu iespējamām blakusparādībām ZVA ir ziņojušas ārstniecības personas un citi veselības aprūpes speciālisti, bet pārējos aptuveni 76% gadījumu ziņotāji ir bijuši pacienti.

Līdz 2021.gada 31.decembrim Latvijā saņemti 3 045 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Līdz šim laikam vakcinācija Latvijā veikta vairāk nekā 2,5 miljonus reižu.

Lielākais vairums cilvēku ir ziņojuši ZVA par vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Minētie simptomi parasti rodas 8 līdz 10 stundu laikā pēc vakcinācijas un izzūd paši 2–3 dienu laikā.

ZVA atgādina, ka līdzīgi kā pēc jebkuru vakcīnu un zāļu saņemšanas, arī pēc Covid-19 pošu saņemšanas var rasties blakusparādības.

Vairums blakusparādību rodas, jo vakcīnas stimulē cilvēka organisma imūnsistēmu.

Tā rezultātā daļai cilvēku viņu organisma īpatnības dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb blakusparādības. Tomēr šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

Pilnīga informācija par visām iespējamām blakusparādībām ikvienam ir pieejama vakcīnu lietošanas instrukcijās, kuras ir publicētas ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv esošajā Zāļu reģistrā, ievadot vakcīnas nosaukumu.

No visiem Latvijā saņemtajiem Covid-19 vakcīnu iespējamiem blakusparādību ziņojumiem līdz 31.decembrim 667 ziņojumi jeb 22% ir klasificēti kā būtiski.

Tas nozīmē, ka šajos gadījumos ziņots par reakcijām, piemēram, ko ārsts uzskatījis par medicīniski būtisku reakciju vai kad pacients ir ticis hospitalizēts. Tas nenozīmē, ka ne visos šajos ziņotajos gadījumos veselības traucējumi ir bijuši obligāti saistīti ar zāļu lietošanu, proti, ka ir apstiprināta blakusparādība. Lai to noteiktu, šie ziņojumi tiek rūpīgi izvērtēti un nepieciešamības gadījumā tiek ievākta papildu informācija.

Latvijā līdz šim nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kas būtu ticami saistīts ar vakcīnas pret Covid-19 saņemšanu.

Līdz 31.decembrim ZVA ir saņemti 43 blakusparādību ziņojumi, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu un vairāku mēnešu laikā pēc vakcinācijas. No 43 ziņojumiem 22 gadījumu vērtēšana ir noslēgta. 21 gadījumos vērtēšana turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija.

Balstoties uz ZVA veikto līdz šim iesniegto datu izvērtējumu, kas iesniegti par minētiem gadījumiem, nevienā no tiem letāla gadījuma iestāšanos nav iespējams ticami saistīt ar vakcināciju. Par dažiem no ziņotiem gadījumiem ir paredzams, ka ZVA vēl saņems pieprasīto papildu informāciju, lai būtu iespējams pabeigt ziņoto gadījumu izvērtējumu.

Vairākos gadījumos letāls iznākums iestājies nopietnu, hronisku slimību dēļ. Visbiežāk saņemtie ziņojumi par letāliem gadījumiem nav saistīti ar Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām, kas varētu būt par cēloni letālam iznākumam.

ZVA atgādina, ka Covid-19 pošu ieguvumi joprojām ir krietni lielāki nekā to radītie riski. Dati apliecina, ka blakusparādības, ko rada vakcīnas pret Covid-19, kopumā ir nesalīdzināmi vieglākas un retākas nekā Covid-19 simptomi un pati slimība, no kuras šīs vakcīnas pasargā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas