Aizsardzības ministrija plāno izsludināt lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē

Ilustratīvs foto

Šovasar Aizsardzības ministrija plāno izsludināt lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē. Runa ir par smagajiem auto, ar kuriem pārvietot bruņutehniku un karavīrus. Konkursa summa turpmākajiem desmit gadiem varētu būt 200 miljoni eiro, vēstīts raidījumā Nekā personīga.

Auto armijai vēlas piegādāt Amerikas Savienoto Valstu  (ASV) ražotājs AM General, kas ražo arī Hummer. Kompānijai ar Aizsardzības ministriju jau esot bijusi mutvārdu vienošanās, taču pavisam nesen latviešu nostāja mainījusies. Kā rezultātā rīkošot atklātu konkursu ar prasībām nodrošināt daļu ražošanas Latvijā, norāda raidījums.

Latvijas armijas pārvietošanās līdzekļi ir aizvēsturiski. Auto ir dāvināti deviņdesmitajos gados, kad jaunās valsts bruņotajiem spēkiem palīdzību sniedza Zviedrija un citas kaimiņvalstis. Lietuva un Igaunija pēdējos gados savas armijas ar vieglajiem pārvietošanas līdzekļiem ir apgādājušas. Latvijas armija šai ziņā ir atpalikusi.Raidījumā pieejamā informācija norāda, ka par to, ka problēma ir jārisina, esot runāts vairākās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas sēdēs. Vainīgas esot iepriekšējās valdības. Kad Aizsardzības ministriju vadījusi Tautas partija, bijis plāns pat iepirkt zirgus.

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis raidījumam komentē: «Toreiz netika ieguldīti līdzekļi, mēs cēlām sporta zāles, daudz ko citu darījām, bet necēlām tās ne Ādažos, ne Alūksnē, līdzekļi, manā skatījumā, tika izlietoti nelietderīgi, ne mūsu kaujasspēju stiprināšanai, mēs iepalikām, tās starta pozīcijas mums un igauņiem krietni atšķīrās. Tāpēc ir zināms robs un to ir nepieciešams aizpildīt.»

Atbilstošus nelielu armijas vienību un tehnikas pārvietošanas auto HAMVI ražo ASV rūpnīcā AM General, uzzināja raidījums. Turpat arī civilām vajadzībām domātos Hammerus

. Šogad ASV valdība uzdāvinājusi 44 HAMVI auto Bosnija. Savukārt pērnā gada augustā parakstījusi līgumu par 1600 auto iegādi Afganistānas armijai un policijai. Līgums summa ir 356 miljoni dolāru. No tā izriet, ka ASV valdība vienu auto pērk par aptuveni 213 000 dolāru, norāda Nekā personīga.

Koncerns AM General un ASV vēstniecības darbinieki jau ilgāku laiku ir risinājuši sarunas ar Aizsardzības ministriju, ka HAMVI pirks arī Latvija. Vienojušies par cenām. Taču pēkšņi Aizsardzības ministrija sarunas pārtraukusi, jo rīkošot konkursu, norāda raidījumā esošā informācija.

Šis iepirkums amerikāņiem ir tik svarīgs, ka ASV vēstniece ir bijusi vizītē pie Saeimas NDK priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas, citiem Saeimas deputātiem, kā arī pie aizsardzības ministra. Vasarā plānota Mičiganas gubernatora vizīte Latvijā, būs arī vairāki ASV senatori.

Ar Mičiganas gubernatoru Latvijas armijas komandieri ir tikušies vairākkārt. Latvijas armijai un Mičiganas nacionālajai gvardei ir 20 gadu sadarbības pieredze. Taču pirmo reizi gubernators brauks uz Rīgu.

Taču aizsardzības ministrs vēl nezina, vai ar Mičiganas gubernatoru tiksies. Gubernators neesot pieteicies vizītē, pie kā brauks, ministrs nezinot, raidījumam vēsta Raimonds Bergmanis.

Sarunā ar Nekā personīga aizsardzības ministrs Bergmanis komentē: «Vai par iepirkumu runās Mičiganas gubernators un senatori, kas būs vasarā šeit? Man grūti spriest, man nav viņu darba kārtības šeit un es nevaru to… Bet es saprotu, ka viņi tiksies ar jums, ja ir plānota vizīte. Es šobrīd jums nevaru to, man nav šobrīd tādas informācijas, kad… Es zinu ka ir plānota šo cilvēku ierašanās Latvijā, bet man nav datuma un es nevaru pateikt, ja viņi šeit būs un vēlēsies tikties, protams, vienmēr esmu centies to darīt un darīšu.»

Bergmanis ir nolēmis auto iepirkumam rīkot konkursu. Interesi jau izrādījusi Dienvidāfrikas kompānija, kas ražo bruņumašīnas Mbombe, kā arī Šveices ražotājs ar auto MOVAG.

Šonedēļ Bergmanim paredzēta vizīte Lietuvā, kurā viņš cita starpā iepazīšoties ar tur atvesto Šveices bruņumašīnu priekšrocībām.

Bergmanis raidījumam skaidro, ka vēlējies atrast pēc iespējas plašāku pretendentu loku. Tomēr tas nav vienīgais pārsteigums amerikāņiem. Būšot arī prasība, ka auto remontam un daļēji arī ražošanai būs jānotiek Latvijā. Atbalstīt vietējos ražotājus paredzot ZZS programma.

Nekā personīga noskaidroja, ka sava loma šādā notikumu pavērsienā bijusi premjera Māra Kučinska Liepājas partijas līderim Uldim Seskam. Viņš jau esot atradis vietas Liepājā, kur auto ražošanas bāze varētu būt.

ASV vēstniecība komentārus Nekā personīga solīja sniegt, bet vēlāk pārdomāja, ziņo raidījums.

TV3 kļuva zināms, ka vēstniece joprojām nav atmetusi cerības, ka auto 200 miljonu vērtībā Latvijas armijai piegādās koncerns AM General.

Ref: 225.000.103.943

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas