Altum pēdējos piecos gados zemniekiem piešķīrusi 220 miljonus eiro

Lauksaimniecība ir lielākā nozare Attīstības finanšu institūcijas Altum izsniegto aizdevumu un garantiju portfelī, pēdējo piecu gadu laikā tai piešķirti aptuveni 220 miljoni eiro, vēsta Altum.

Pērn tie bija 44 miljoni eiro, visbiežāk pārstāvētās nozares – graudkopība (46 %), piena lopkopība (20 %) un jauktā lauksaimniecība (13 %). Katrs ceturtais finansētais lauksaimnieks ir piemājas saimniecības īpašnieks jeb pašnodarbinātais, kuram Altum atbalsts nereti ir vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu darbību.

Galvenie Altum atbalsta instrumenti lauksaimniekiem ir aizdevumi lauksaimniecības zemes iegādei, investīcijām, finansējums apgrozāmajiem līdzekļiem, mazie aizdevumi lauku teritorijās un Zemes fonda pakalpojumi.

Altum ikdienā sadarbojas ar Latvijas lauku konsultācijas centru (LLKC), lai ikvienam interesantam būtu iespēja saņemt konsultāciju un palīdzību aizdevuma pieteikuma sagatavošanā. LLKC speciālisti palīdzēs izvērtēt arī investīcijas atdevi un ekonomisko labumu, lai tā nestu labumu, nevis kļūtu par papildu finanšu slogu.

Latvijas zemes tirgus ar savām īpatnībām

Lauksaimniecības zemes tirgū pēdējos gados pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tā rezultātā kāpušas arī zemes cenas. Ir novērojamas arī atšķirības pa reģioniem, ko ietekmē gan zemes kvalitāte, gan lauksaimniecības darbība. Apvidos ar vērtīgāku zemi un intensīvāku lauksaimniecības darbību cena ir ievērojami augstāka – cena par hektāru svārstās no 1 000 eiro Latgalē līdz pat 8 000 eiro Zemgalē.

Altum pārvaldītā Zemes fonda, kas jau piecus gadus pērk, sakopj un tālāk apritē laiž lauksaimniecības zemi, lielākā darījumu aktivitāte nemainīgi novērota Zemgales reģionā, kur fonds iegādājies 326 īpašumus vairāk nekā 6 000 hektāru platībā, no tiem 142 fondam pārdoti ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām.

Kurzemē fonds iegādājies 176 īpašumus aptuveni 4 000 hektāru platībā, no tiem 75 ir reversās nomas darījumi; Vidzemē 3 500 hektārus – 148 īpašumus (56 reversā noma), bet Rīgā iegādāti 104 īpašumi (24 reversā noma) platībā virs 2 000 hektāru. Latgalē, kur īpašumi nereti ir aizauguši un nekopti, darījumu apjomi ir viszemākie, fonda īpašumā esot 70 zemes gabaliem 1 000 hektāru platībā, no tiem 22 – reversā noma.

Līdzīgi kā ar aizdevumiem arī Zemes fonda pakalpojumi ir pieprasīti visās nozarēs, taču krīzes laikā visbiežāk tā ir piena lopkopība, jo samazinājās piena iepirkuma cenas. Vislielāko interesi par fonda iegādātajiem īpašumiem šogad izrādījušas vidējas un lielas saimniecības, kurām nepieciešami papildu finanšu resursi tālākai attīstībai vai saimnieciskās darbības restrukturizācijai. Visbiežāk saimniecības pārstāv graudkopības vai jauktās lauksaimniecības nozares. Mazāks pieprasījums novērots no mazajām saimniecībām, kuras vēl meklē savu vietu tirgū, attīstot dažādus nišas produktus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas