bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 23.02.2020 | Vārda dienas: Almants, Haralds

Amazones lietus mežos sasniegts rekordaugsts ugunsgrēku skaits

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Amazones lietus meži Brazīlijā šogad deguši tik daudz kā nekad līdz šim, liecina Nacionālā Kosmosa izpētes institūta (The National Institute for Space Research (Inpe)) dati.

Dabas aizstāvji Amazones krīzē vaino tieši Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaro (Jair Bolsonaro), sakot, ka viņš iedrošinājis meža cirtējus un zemniekus atbrīvot zemi, ziņo BBC. Arī zinātnieki norāda, ka situācija lietus mežos ir pasliktinājusies, kopš prezidents stājās amatā šī gana janvārī.

Bolsonaro atsacījies ņemt vērā datus, sakot, ka šis ir laiks, kad zemnieki ar uguni attīra zemi. Vēlāk Brazīlijas prezidents apgalvoja, ka pie ugunsgrēkiem vainīgas nevalstiskās organizācijas, kuras atriebjas par to, ka tām samazināts valsts finansējums. Tiesa, prezidents apgalvojumus nevarēja pamatot ar pierādījumiem.

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Brazīlijas prezidents Žairs Bolsanaro

Tajā pašā laikā Amerikas Savienoto Valstu aģentūra NASA apgalvo, ka viņu dati liecina – šogad ugunsgrēku skaits Amazones baseinā ir nedaudz zem vidējā. Aktivitāte palielinājusies Amazones un Rondonijas apgabalos, bet samazinājusies Moto Grosso un Para apgabalos.

Tomēr pirmdien, 19.augustā, ugunsgrēku dūmi bijuši tik biezi, ka aizseguši sauli 2 700 kilometrus tālajā San Paulo pilsētā. Daži meteorologi apgalvo, ka dūmi nāk arī no ugunsgrēkiem Paragvajā, kas pilsētai ir tuvāk nekā Amazone.

Meža ugunsgrēki Amazonē ir ikgadēja parādība, bet meži tiek dedzināti arī nelegāli ar nodomu attīrīt zemi lopkopības vajadzībām. Inpe apgalvo, ka reģistrētie dati neatbilst parastajiem sausuma sezonas rādījumiem un arī laika apstākļi lietus mežos nav bijuši nelabvēlīgāki kā parasti.

«Sausuma sezona rada nelabvēlīgus apstākļus uguns izmantošanai un tās izplatībai, bet to uzsāk cilvēki vai nu ar nodomu, vai nejauši,» komentē Inpe pētnieks Alberto Setzers (Alberto Setzer).

Inpe dati liecina, ka kopš janvāra reģistrēti 74 000 degšanas gadījumi – augstākie rādītāji, kopš 2013.gadā uzsāka mērījumus. Pērn šajā laika periodā bija reģistrēti 40 000 ugunsgrēku, bet līdz šim lielākais skaits bijis 68 000 2016.gadā.

Pasaules dabas fonda pārstāvis Rikardo Mello (Ricardo Mello) komentēja, ka ugunsgrēki ir sekas pieaugošajai mežu ciršanai.

Ziņas nāk pēc tam, kad Bolsonaro atlaida Inpe vadītāju pēc strīdiem par atmežošanas datiem Amazonē. Bolsanaro apgalvoja, ka Inpe vadītājs melojis par datiem, lai traucētu valdībai. Institūta dati liecināja, ka jūnijā, salīdzinot ar 2018.gadu, atmežošanas apjomi pieauguši par 88%.

Inpe norāda, ka tās datiem ir 95% precizitāte, un institūta uzticamību aizstāvējušas arī citas zinātniskās organizācijas.

Amazones lietus meži ir lielāki pasaulē un ir saukti par «pasaules plaušām», jo palēnina globālo sasilšanu. Tāpat tur mājo aptuveni trīs miljoni augu un dzīvnieku sugu, kā arī miljons pamatiedzīvotāju.


Pievienot komentāru

  1. Endija teica:

    Vai es esmu vienīgā, kas par šīm degšanām Sibīrijā un Amozonē ir satraukta?

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!