Ameriks atkāpjas no Rīgas vicemēra amata

Andris Ameriks

Rīgas vicemērs Andris Ameriks nolēmis atkāpties no amata, par šādu lēmumu pirmdien, 17.decembrī, paziņojot medijiem sasauktā preses brīfinga laikā.

Ameriks saglabās Rīgas domes deputāta mandātu.

Ameriks preses brīfingā uzsvēra, ka nekādā veidā nav saistīts ar Rīgas satiksmes iepirkumiem un iespējamām nelikumībām tajos, kas pašlaik tiek izmeklētas, vēsta portāls lsm.

Savu atkāpšanos no vicemēra amata viņš skaidroja ar reputācijas jautājumu: «Šajos apstākļos, kad notiek izmeklēšana par konkrētiem likumpārkāpumiem Rīgas domē, es uzskatu, ka mana reputācija, Rīgas domes reputācija un arī manas partijas reputācija ir apdraudēta.»

Viņš arī skaidroja pazīšanos ar uzņēmēju Māri Martinsonu, kurš aizturēts Rīgas satiksmes korupcijas krimināllietā. «Uzņēmēju Māri Martinsonu es pazīstu vairākus gadus, pat desmit gadus. Uzskatu, ka mana pazīšanās ar Māri Martinsonu ir cēlonis visām aizdomām par mani un attiecīgi saistītajiem likuma pārkāpumiem. Nekad, kopš viņu pazīstu, neesmu iesaistījies nekādos nelikumīgos darījumos vai arī tos veicinājis,» sacīja Ameriks.

Viņš arī pauda, ka neviena uzraugošā vai tiesībsargājošā iestāde nav atradusi nekādus pārkāpumus viņa amatpersonas deklarācijā.

Kā vēsta  TV3 raidījums Nekā personīga, Rīgas satiksmes iepirkumu lietā, ko uzsācis, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kratīšana notikusi arī Amerika dzīvesvietā.

Taureņu pirts Božu ūdenskrātuves krastā, kur 2013.gadā KNAB noklausījās uzņēmēja Māra Martinsona un Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča sarunas, kļuva par aizmetni jaunai izmeklēšanai par gadiem ilgušām shēmām uzņēmumā Rīgas satiksme. Atpūtas kompleksā Taureņi ierakstītās ietekmīgu cilvēku sarunas tiesībsargiem atklāja slēgtu, savstarpēji uzticamu personu grupu, kuras uzdevums bijis noorganizēt, lai daļa no Rīgas satiksmes iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. KNAB atklāja, ka grupa iesaistīta vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus.

Martinsonu un Ameriku vieno darījumu saites. 2010.gadā viņš Martinsona Belizas firmai Prosperity Financing Limited aizdeva pusmiljonu eiro, bet nākamajā gadā aizdevumu saņēma ar 20% uzviju. Nekā personīga rīcībā esošs 2010.gadā slēgts dalībnieku līgums liecina, ka tas pats Martinsona ofšoruzņēmums bija viens no kreditētāja 4Finance īpašniekiem. Sākot ar 2014.gadu, Ameriks un viņa dēls deklarācijās norādījuši, ka iegādājušies 4finance un cita ātro kredītu devēja Mogo obligācijas. Abiem ofšoros slēptajiem ātro kredītu uzņēmumiem ir daudz līdzību. Kopš 2014.gada Ameriks un viņa dēls kopā procentos no šiem uzņēmumiem saņēmis vairāk nekā 600 tūkstošus eiro.

Aleksandrs Krjačeks, caur kura kontrolēto firmu visdrīzāk izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, ir Amerika partijas Gods kalpot Rīgai dibinātājs  un partijai sešos gados noziedojis vairāk nekā 70 tūkstošus eiro. Krjačeks atbalstījis arī Saskaņu ar krietni pieticīgākām summām. Ameriks no Krjačeka norobežojas un apgalvo, ka viņu slēgs laukā no partijas. Pavisam mazrunīgs Ameriks ir par KNAB veikto kratīšanu pie viņa paša  mājās otrdienas, 11.decembra vakarā, vēsta Nekā personīga.

Rīgas satiksmes korupcijas lietā apcietinātajiem ārvalstu kompāniju pārstāvjiem par kukuļdošanu draud desmit gadu ilgs cietumsods, ko mīkstinātu atzīšanās, kam kukulis bija domāts.

Tikmēr Latvijas Televīzijas raidījums de facto vēsta, ka Ameriks, kurš vairījās apstiprināt, vai viņa kabinetu un dzīvesvietas kratīja KNAB, nespēja paskaidrot arī raidījuma rīcībā esošo video, kurā viņš pērnvasar fiksēts kopā ar uzņēmēju Māri Martinsonu kādā Minskas restorānā. Martinsons šonedēļ pēc KNAB lūguma tika apcietināts kriminālprocesā, kas sākts par aizdomām par Rīgas satiksmes iepirkumu ietvaros maksātiem kukuļiem uzņēmuma un Rīgas domes amatpersonām.

Par kukuļu naudas atmazgātāju «pakalpojumu» organizēšanu KNAB tur aizdomās uzņēmēju Māri Martinsonu, zināms de facto.

KNAB piemin iespējamo kukuļu maksāšanu Rīgas domes amatpersonām, tomēr starp aizdomās turētajiem nevienas Rātsnama amatpersonas nav. Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs, arī atbildīgo domes komiteju vada Saskaņas pārstāvis, līdz ar to formāli ar šo uzņēmumu Amerikam saistības nav. Taču tāda viņam ir ar Martinsonu, ko apliecina arī de facto rīcībā nonākušais video, kas nofilmēts pērnvasar Minskas restorānā Gosci. Tajā redzams, kā vispirms no kāda restorāna zāles iznāk Martinsons kopā ar dažām pavadonēm un pēc dažām sekundēm seko Ameriks.

Iepriekš Ameriks allaž noliedza, ka kādreiz būtu devies komandējumos vai ceļojumos kopā Martinsonu, taču tagad pagājušā gada jūlija notikumus Baltkrievijas galvaspilsētas restorānā paskaidrot nespēja.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas