bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Analītiķe pieļauj, ka ASV reitinga samazinājuma sekas varētu būt dramatiskas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Latvijas Krājbankas ekonomiste Olga Ertuganova

Diemžēl ASV kredītreitinga samazinājuma sekas varētu būt visai dramatiskas ne tikai pašās ASV, bet visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, biznesa portālam Nozare.lv atzina Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

Viņa skaidroja, ka pēdējā laikā ASV, Eiropā un Āzijā publiskotie ekonomiskie dati liecina par lēnāku pasaules vadošo ekonomiku attīstību, nekā tika gaidīts. Tāpēc ASV reitinga samazinājums neapšaubāmi varētu būt liels papildu trieciens gan pasaules tirdzniecībai, gan finanšu sektoram.

Viņasprāt, līdz ar starptautiskās reitingu aģentūras Standard and Poor’s (S&P) lēmumu samazināt ASV kredītreitingu varam sagaidīt, ka pieaugs ASV dolāra procentu likmes, ka arī dažu citu valstu, piemēram, Francijas, AAA reitingi varētu tikt pārskatīti, bet centrālās bankas turpinās stimulēt tirgus ar ārkārtas pasākumiem. Ertuganovas vērtējumā, šie un vairāki citi notikumi turpinās uzturēt saspīlējumu finanšu tirgos.

«Droši vien nebūtu pareizi salīdzināt ASV reitinga samazinājuma iespējamās sekas ar bankas Lehman Brothers bankrota ietekmi uz pasauli un Latviju, tomēr, ja valsts, kuras centrālā banka emitē pasaules rezerves valūtu un kuras valdības obligācijas līdz šim brīdim bijušas bezriska finanšu instrumenta etalons, zaudē AAA reitingu, neviens nevar prognozēt finanšu tirgus reakciju un sekas pasaules ekonomikai,» teica analītiķe.

«Vai ASV reitinga samazinājumam ir paredzama liela ietekme uz Latvijas ekonomiku? Atbilde ir gan jā, gan nē. Neapšaubāmi, īstermiņā ietekme varētu būt ļoti ierobežota, jo finanšu kolapsu šis notikums diez vai izraisīs, un tiešā veidā ASV ekonomikas attīstības palēninājums vai saspīlējums finanšu sektorā Latviju ietekmē relatīvi maz, un tas nenotiek nekavējoties. Šajā ziņā mēs daudz vairāk un ātrāk reaģējam uz situāciju Vācijas, Skandināvijas un NVS ekonomikā,» skaidroja eksperte.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ASV reitinga samazinājums ir tikai daļa no notikumu ķēdes, kas gan varētu būtiski ietekmēt pasaules ekonomikas attīstību. «Situācija eirozonā un ASV ir pārāk sarežģīta, lai risinātu to ātri un nesāpīgi. Tādējādi otrajā pusgadā pasaules ekonomikas rādītāji varētu būt visai vāji, kas neapšaubāmi ietekmētu arī Latviju,» teica Ertuganova.

Viņa aicināja neaizmirst, ka liela ietekme uz Latvijas ekonomikas attīstību ir ārējiem faktoriem. Viņas skatījumā, bez pasaules ekonomikas visai ātrajiem atveseļošanās procesiem pēc 2008.-2009.gada notikumiem arī Latvijas ekonomikas iziešana no recesijas nebūtu iespējama. Tāpat, ja pat mobilizēsimies un spēsim pierādīt, ka esam veiksmes stāsts, ne tikai parādot, kā iziet uz izaugsmes ceļa, bet arī, kā uz tā ilgstoši noturēties, bez ārējas stabilitātes diez vai šos mērķus varēsim panākt.

«Kaut arī otrā ceturkšņa Latvijas ekonomikas rādītāji bija visai pārliecinoši, negatīvais ārējais fons noteikti neļauj ļauties eiforijai, ka ģenerēsim tikpat optimistiskus rādītājus arī turpmāk. Pašlaik Latvijas ekonomikas attīstība nav iedomājama bez spēcīga pieprasījuma pēc Latvijas eksporta, bez stabilas ārējās un pašmāju investīciju vides, bez labvēlīgiem finansēšanas nosacījumiem investīciju projektu realizēšanai. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi notikumiem, kas varētu šo faktoru kopumu destabilizēt, atstājot vēl joprojām vāju iekšējo patēriņu par galveno atbalsta punktu Latvijas ekonomikai,» uzsvēra analītiķe.

Ekspertes vērtējumā, pēdējā laika notikumi ļoti atgādina 2008.-2009.gada hroniku, kad ļoti bieži, it īpaši brīvdienās, tika paziņoti jaunumi, kas vēl nesen šķita neiedomājami. Kaut arī varot teikt, ka finansistiem un ekonomistiem izveidojusies imunitāte pret nepatīkamiem pārsteigumiem, piektdienas vakara paziņojumu par ASV reitinga samazinājumu tomēr varot nosaukt par pamatīgu triecienu.

«Pārsteigumu nesagādāja pats S&P lēmums, jo fiskālā situācija ASV un vēl jo vairāk politiķu nespēja parādīt stingru nostāju budžeta deficīta un valsts parāda samazinājumam jau liecināja par ļoti lielu iespējamību, ka vismaz viena no kredītreitingu aģentūrām varētu izšķirties par labu ASV reitinga samazinājumam. Bet pārsteidzoši bija tas, ka paziņojums tika izdarīts brīdī, kad fondu tirgos valda panika un pasaules ekonomikai draud ja ne atkārtota recesija, tad nopietna attīstības tempu palēnināšanās. Drīzāk šķita, ka šī ziņa gaidāma rudenī,» sprieda Ertuganova.

Lai arī diskusijas par to, vai S&P lēmums par ASV reitinga samazinājumu bija pamatots un vai tas bija ekonomisku vai politisku apsvērumu vadīts, esot iespējamas, Ertuganova pievienojas S&P paustajam, ka 2.augustā ASV apstiprinātais budžeta deficīta un valdības parāda samazinājuma plāns nav risinājums fiskālas situācijas uzlabojumam ilgtermiņā, turklāt ekonomiskās un fiskālās politikas veidošanas procesi pēdējā laikā neļauj cerēt, ka tuvākajā laikā politiskie spēki varētu vienoties par kvalitatīvāku risinājumu.

Viņa atgādina, ka ASV ir valsts ar vienu no pasaulē lielākajām valdības parāda attiecībām pret iekšzemes kopproduktu (IKP). Ja līdz šim parāds tuvojās 100% no IKP, tad ar parāda griestu palielinājumu tas varētu pieaugt vēl par 15% no IKP, rēķinot 2010.gada IKP ciparos.

Tādējādi, spriežot pēc ASV parāda rādītāja, Ertuganova secinājusi, ka ASV atrodas vienā kompānijā ar Itāliju, Grieķiju, Japānu, Īriju un citām valstīm. Tomēr ASV reitings bija vienā līmeni ar Vāciju, Kanādu, Austriju un Franciju, kurās fiskālā situācija varbūt arī nav spīdoša, bet tomēr valdības parāds ir mazāks un kurām arī budžeta izdevumu un parāda pieauguma ātrums nav tik liels.

BNN jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā pirmo reizi vēsturē tika pazemināts ASV kredītreitings no AAA uz AA+.

 


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri