bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 22.07.2019 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina
LithuaniaLietuva

Analītiķi: Ko Grībauskaites neveiksme ES amatu sadalē liecina par Baltijas izredzēm?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas presidente Daļa Grībauskaite un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers

Lins Jegelevičs speciāli BNN

Eiropas līderi šonedēļ ilgās un saspringtās sarunās par Eiropas Savienības augstākiem amatiem nolēmuši atstāt «jaunās» bloka dalībvalstis bešā. Briselē pieaugot dzimumlīdztiesībai, klusa Baltijas cerība bija uz Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaitė) kandidatūru.

Lietuvas analītiķi skaidro BNN, kādēļ viņa palika bešā.

No 30.jūnija līdz 2.jūlijam Briselē notikušais ES dalībvalstu cīniņš par kandidātiem Eiropas Komisijas priekšsēdētāja, Eiropadomes priekšsēdētāja, Eiropas Centrālās Bankas prezidenta un ES ārlietu un drošības politikas pārstāvja amatiem noslēdzās ar attiecīgi vācu, beļģu, franču un spāņu politiķu nominēšanu.

Lai arī Latvijas un Igaunijas valdības vadītāji sarunās iestājās par ģeogrāfiskā un dzimumu līdzsvara nodrošināšanu amatu sadalē, tā atbalstot iespēju, ka kādā no diviem pirmajiem amatiem varētu nonākt Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, Austrumeiropai amatu sadalījums atnesa vilšanos. Jiri Ratasa (Jüri Ratas) un Krišjāņa Kariņa nostāja par nepieciešamību amatos pārstāvēt Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis tika ignorēta.

Lietuvietes vārds parādījās, tomēr lielvaras neapstiprināja

Lietuvas presē nedēļas otrajā pusē parādījās nopludināta informācija no ES samita, kur minēts, ka viena no apspriestām kombinācijām tiešām bijusi ar ekseirokomisāri Grībauskaiti, kuras otrais prezidentes amata termiņš noslēdzas šovasar. Viņas vārds nosaukts kontekstā ar potenciālo Eiropas Komisijas vadītāju, raksta Lietuvas mediji.

Viļņas Politiskās analīzes institūta eksperts Mariuss Laurinavičs (Marius Laurinavičius) sarunā ar portālu BNN vērtē, ka liela nozīme Grībauskaites neveiksmē bijusi gan viņas bezpartejiskumam, gan rakstura īpašībām, tomēr izšķiroša bijusi lielvalstu savstarpējā vienošanās.

Būtiski arī, ka tām ir lielākais skaits Eiropas Parlamenta deputātu, kuriem arī jāapstiprina nominētie amatu kandidāti.

«Viņas asā retorika pret Krieviju arī bija būtisks faktors. Lai arī sarunās to neviens nepieminēja, esmu visai drošs, ka daudzās kuluāru sarunās šis fakts tika pieminēts, vēl jo vairāk – izmantots pret Grībauskaiti» pārliecināti saka politologs.

«Sevišķi tas, ka ES ārlietu un drošības politikas pārstāvja amata kandidāts [Spānijas ārlietu ministrs Hoseps Borels Fontels (Josep Borrell Fontelles) – L.J.] ir skaidri prokremliski noskaņots. Attiecīgi būtu neiespējami iedomāties viņus sastrādājamies tandēmā,» tā Laurinavičs.

Eirokrātu bailes no Grībauskaites

Tikmēr Viļņas Mikola Romera Universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbiliausks (Vytautas Dumbliauskas) vērtē, ka vecajām ES dalībvalstīm ir bažas par centrāleiropiešu un austrumeiropiešu nonākšanu bloka un Eiropas Komisijas vadībā.

«Redziet, šeit mums ir Polija, un mazliet tālāk ir Ungārija, kuras abas apšauba ES politiku un ir izvedušas ES līderus no pacietības. Tāpēc Briselei noteikti ir bail par šo reģionu. Otrkārt, daudzu acīs Grībauskaite iemieso kaismīgu cīnītāju pret birokrātiju un oligarhiem. Viņas soļi ir stingri, nereti trokšņaini, tādēļ daudzi no Briseles birokrātiem vienkārši nespēj iedomēties Grībauskaiti kā viņu priekšnieci,» tā Dumbiliausks.

Mikola Romera Universitātes asociētais profesors rezumē: «Uzskatu, ka Eiropas iestādes vēl nav izaugušas līdz tādiem līderiem Briselē kā Grībauskaite, kuru pamatprincips ir runāt tiešu valodu».


Pievienot komentāru

Dati: Ceļu satiksmes negadījumos ar neapdrošinātiem auto visvairāk pie vainas spēkrati vecumā no 11 līdz 15 gadiem

Pērn ceļu satiksmes negadījumos, kuri izraisīti ar neapdrošinātu auto, visbiežāk pie vainas bijuši auto vecumā no 11 līdz 15 gadiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja statistika.

Igaunijas prezidente nobrauc 135 kilometrus amatieru Tour de France

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, rādīdama sportiska dzīvesveida piemēru, piedalījusies Francijas velobrauciena Tour de France amatieru braucienā.

Mārupē nogalināts advokāts un bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš

Mārupē nogalināts advokāts un bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Lai atbalstītu cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem, izmēģinās individuālā budžeta modeli

Labklājības ministrija izmēģinās jaunu pieeju sociālo pakalpojumu nodrošināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kas ārvalstīs pazīstams arī kā «individuālā budžeta modelis».

Estonia upuru radiniekiem vilšanās par Francijas tiesas lēmumu

Francijas tiesas lēmums lietā par kompensāciju prāmja Estonia upuru radiniekiem ir liela vilšanās, tā vērtējis advokāts, kurš pārstāv 1994.gada katastrofas upuru tuviniekus.

Revīzija: Trūkst atklātas un atbildīgas pieejas ZM fondu finansējuma izlietojumā

Biedrībām pietuvinātas personas, kas, esot padomē, izvērtē naudas sadalījumu pašām biedrībām, braucieni uz Spāniju un Itāliju bez skaidra mērķa –Valsts kontrole vērtē līdzekļu izlietojumu Zemkopības ministrijas fondos.

Lai finansētu ceļus, Linkaits neizslēdz akcīzes nodokļa celšanu dīzeļdegvielai

Lai gūtu finansējumu ceļu remontam, nav izslēgta arī akcīzes nodokļa celšana dīzeļdegvielai, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Sākas remontdarbi uz Ventspils šosejas – jārēķinās ar papildu 45 minūtēm braukšanai

Sākas pārbūves darbi uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus posmā no Ventspils līdz pagriezienam uz Zirām.

Vēlēšanās Ukrainā gaidāma Zelenska Tautas kalpa uzvara

Ukrainā aizvadītajās parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir uzvarējusi jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partija, iegūstot rekordlielu balsu vairākumu, tā liecina rezultāti aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem.

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais, teikts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Nedēļas sākumā gaidāms spēcīgs lietus, taču nogalē pat +29 grādi

Nedēļas sākumā laikapstākļus noteiks zema spiediena ieplaka un pāri Latvijas teritorijai virzīsies  mākoņu un lietus zonas.

VK: Lauksaimniecības sektorā «slēgts NVO klubiņš» gadiem ilgi bauda privilēģijas

Lauksaimniecības nozares ietekmīgākās nevalstiskās organizācijas finansējuma saņemšanā no valsts budžeta bauda īpašas privilēģijas, kas nav raksturīgas nevalstiskajam sektoram valstī kopumā, secināts Valsts kontroles veiktajā revīzijā.

Nedēļa Lietuvā: Noliedz Swedbank Sīrijas saiknes, Skvernelis mainīs dažus ministrus

Pagājušajā nedēļā Lietuvā noliegtas ziņas par Swedbank Lietuvas atzara saistību ar Sīrijas ķīmiskiem ieročiem. Tikmēr kaimiņiem ir plāni Rīgā ieguldīt 200 miljonus eiro, bet lietuviešu izsūtījumu vietu meklētājiem nākas doties uz Kazahstānu.

BNN nedēļas apkopojums: Pīraga dalīšana. Minimālā alga. Bīstamās spēlītes

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Kauna traips, Minimālā alga, Pīrāga dalīšana, Bīstamās spēlītes, Kāzu zvani, Lielās cerības un Finansējums.

Starp pārkāpumiem Muižnieka vēlēšanās uzsver dalībnieku skaita neprecizitātes

IKVD veiktās pārbaudes ziņojumā par konstatētajiem pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās lielāks akcents tiek likts uz neprecizitātēm par reģistrēto dalībnieku skaitu pirms un pēc vēlēšanām.

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.


-->