Apdraudēto IP adrešu skaits ceturtajā ceturksnī sarucis par gandrīz ceturto daļu

Latvijā 2021.gada ceturtajā ceturksnī reģistrētas 121 439 unikālas apdraudētas IP adreses, kas ir par 22% vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī, taču par 24% mazāk nekā attiecīgajā periodā pirms gada, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.

Tostarp visbiežāk – 68 221 unikālā IP adrese – bijusi ar konfigurācijas nepilnībām, kas ir par 3% mazāk nekā 2020.gada ceturtajā ceturksnī. Otrs izplatītākais apdraudējums 2021.gada ceturtajā ceturksnī bija ļaundabīgs kods, kas reģistrēts 11 421 unikālajai IP adresei, un ir par 9% mazāk nekā 2020.gada ceturtajā ceturksnī.

Savukārt trešais visbiežākais apdraudējums bijis ielaušanās mēģinājumi – tas reģistrēts 1 657 gadījumos, kas ir par 18% mazāk nekā gadu iepriekš.

«Lielākā daļa krāpniecību bija vērstas uz iedzīvotāju maksājuma karšu piekļuves datu, finanšu līdzekļu, kā arī e–pasta piekļuves datu iegūšanu. Uzbrucēji sūtīja iedzīvotājiem krāpnieciskus e-pastus un īsziņas, uzdodoties, galvenokārt, par banku pārstāvjiem vai e-pasta pakalpojumu sniedzējiem,» pausts Cert.lv pārskatā.

Institūcijā norāda, ka krāpniecībās izmantotas arī sūtījumu piegādes kompānijas SIA Omniva, SIA DPD Latvija un VAS Latvijas Pasts, lai izvilinātu iedzīvotāju maksājumu karšu datus.

Tāpat Cert.lv pārskatā minēts, ka uzņēmumi piedzīvoja iejaukšanos biznesa sarakstē ar zaudējumiem 200 000 eiro apmērā, un izspiedējvīrusu uzbrukumus, kuru rezultātā sašifrēta gan serveros glabātā informācija, gan datu rezerves kopijas. Pēc Cert.lv paustā, cietušie uzņēmumi apsvēra iespēju maksāt izpirkumu, taču institūcijas rīcībā nav informācijas par to, vai izpirkums samaksāts.

Pērn ceturtajā ceturksnī bija raksturīgs arī būtisks kritisku ievainojamību apjoms, kas pakļāva uzbrukumu riskam gan valsts, gan privātā sektora sistēmas.

Aizsardzību apgrūtināja strauji mainīgā informācija par ievainojamības ietekmes mazināšanu, tostarp par atjauninājumu efektivitāti, teikts Cert.lv pārskatā.

2021.gada pēdējā ceturksnī fiksēti arī vairāku valsts iestāžu informācijas sistēmu darbības traucējumi, kas atsevišķos gadījumos apturēja sistēmu darbību uz vairākām stundām.

Pagājušā gada ceturtajā ceturksnī Cert.lv par informācijas tehnoloģiju drošību izglītoja 5414 cilvēkus, iesaistoties 38 izglītojošos pasākumos.

Cert.lv ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un «.lv» domēna vārdu zonā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas