bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Apdrošināšanas brokeru asociācija izvērtē Ebolas vīrusa riskus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: REUTERS/SCANPIXŠobrīd Ebolas epidēmija ir skārusi Libēriju, Sjerraleoni, Gvineju, Gambiju, Senegālu un Nigēriju, un pastāv viedoklis, ka vīruss turpinās izplatīties. Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija izvērtē, ar ko Latvijas uzņēmējiem vai tūristiem ir jārēķinās saistībā ar Ebolas epidēmijas riskiem un vai šos riskus var apdrošināt.

Oficiāli reģistrētu ārstniecības līdzekļu pret Ebolas vīrusu nepastāv, bet pretterorisma programmu ietvaros ir izstrādāti eksperimentāli vēl nereģistrēti medikamenti un tiek izstrādātas arī vakcīnas.

Standarta risku analīzē, kuru Latvijas Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija (PABA) iesaka regulāri veikt katram uzņēmumam, viena no tipveida lielo risku grupām ir saslimšanas un epidēmijas.

Pēdējos gados pasaulē nav bijis pēkšņas un visaptverošas epidēmijas, kas prasītu desmitiem un simtiem tūkstošu dzīvību, bet šis risks tik un tā turpina pastāvēt un arī ietekmēt cilvēku ikdienu, par ko, piemēram, salīdzinoši nesen pārliecinājās Lietuvas sieviešu basketbola izlase, kura netika ielaista uz 2006.gada Pasaules čempionāta pirmo spēli Brazīlijā, tāpēc, ka Air France lidmašīna neplānoti nolaidās dzeltenā drudža riska zemē Franču Gviānā, un komanda nebija vakcinējusies pret dzelteno drudzi.

Ebolas risks iespējami visvairāk var skart ceļotājus, kuru maršrutā, arī kā tranzītvalsts, ir kāda no Ebolas riska valstīm – arī iespējamā riska valstīm, ne tikai tām, kurās jau ir oficiālas epidēmijas.

Primārais riska faktors ceļotājiem ir saistīts epidēmijas izraisītām sekām uz iespējām ceļot. Šobrīd riski ar visticamāko iestāšanās varbūtību, kas jau sāk piepildīties, ir avioreisu atcelšana uz ar Ebolas vīrusu saistītām zemēm. To, ka risks ir reāls, pierāda tas, ka lidmašīnu personāla iebildumu, panikas un arī citu apsvērumu rezultātā, jau šobrīd uz nenoteiktu laiku ir atcelti daudzi reisi uz epidēmijas skartajām zemēm.

Otrs ticamākais risks ir ceļošanas ierobežojumi, kuri var izpausties kā piespiedu karantīna, aizliegums šķērsot robežu starp valstīm vai atsevišķiem rajoniem, kā rezultātā ceļotājs var tikt ievērojami aizkavēts.

Pati saslimšanas iespējamība šobrīd vēl ir jāvērtē kā salīdzinoši maza. Toties saslimstot izredzes nomirt ir visai augstas – pēc dažiem novērtējumiem izdzīvošanas procents ir mazāks par 50%. Toties tie, kas ir izdzīvojuši, kļūst par bioloģiski vērtīgas informācijas nesējiem – izslimojušo personu asinis var tikt izmantotas vēl slimo personu ārstēšanā, un tas šobrīd ir visai liels kapitāls, kam varētu piešķirt ari monetāru vērtību.

Tiek uzsvērts, ka par apdrošināšanu Ebolas gadījumā – standarta ceļojumu apdrošināšanas polisēs Ebolas vīruss nav izņēmums, tātad saslimušie var pieprasīt no sava apdrošinātāja segt Ebolas vīrusa ārstēšanas izdevumus līdz polises maksimālajai summai, tikai ir jāņem vērā, ka apdrošinātājs var noorganizēt repatriāciju uz Latviju, savukārt Latvijā ceļojumu apdrošināšanas polises segums, un līdz ar to arī ārstēšanās izdevumu segšana, beidz darboties.

Daži apdrošinātāji, gan savās ceļojumu polisēs ir ierakstījuši epidēmijas kā izņēmumu, tādēļ no šādu polišu iegādes vajadzētu izvairīties. Vienlaikus Latvijā esošās apdrošināšanas polises pašlaik Ebolas vīrusa ārstēšanas izdevumus droši vien nespētu segt, jo parastajām veselības apdrošināšanas polisēm ir ļoti nelieli limiti: 300 – 3 000 eiro, salīdzinot ar iespējamiem ārstēšanās izdevumiem.

Tikmēr dzīvības polisēs definētajām kritiskajām saslimšanām Ebolas vīruss nav iekļauts to kritisko slimību sarakstā, kuru gadījumā tiek izmaksāta ārstēšanās atlīdzība. Savukārt dzīvības apdrošināšana, ja tā ir ar labiem nosacījumiem, maksā tuviniekiem (labuma guvējiem) atlīdzību gandrīz jebkurā nāves gadījumā, tai skaitā arī Ebolas vīrusa gadījumā.

Karantīnas izraisīto ceļojumu aizkavēšanos ceļojumu polises nekompensētu, bet varētu kompensēt reisu atcelšanu un alternatīva mājupceļa izvēli, ja ir iegādāts attiecīgais seguma paplašinājums. Ebolas vīrusa karantīnas izraisītā satiksmes bloķēšanas pārvarēšana nebūs tik vienkārša, kā, piemēram, nesenais karadarbības izraisītais lidojumu pārtraukums uz Centrālāfrikas republikas galvaspilsētu Bangi, kas nesen licis tur pāris dienām aizkavēties arī mūsu aizsardzības ministram Raimondam Vējonim un Latvijas delegācijai. Ja iestātos pilnīga karantīna, tad tā var teorētiski bloķēt jebkuru izkļūšanu no valsts pat uz vairākām nedēļām.

Biznesam un uzņēmējiem šajā gadījumā jārēķinās ar plašākām sekām, jo Ebolas epidēmija var izraisīt veselas valstu grupas ekonomiskas un sociālas kā arī politiskās stabilitātes problēmas Āfrikas kontinentā. Jau šobrīd transporta un karantīnas ierobežojumi kopā ar sabiedrības paniku ir nopietni ietekmējuši tūrisma sektoru vīrusa skartajās zemēs un arī citās Āfrikas valstīs, tai skaitā Kenijā, kura ir viens no populārākajiem tūrisma gala mērķiem Āfrikā. Katrā ziņā, veicot savu uzņēmējdarbību nozarē, kura iespējami saistīta ar Āfriku, pašlaik vērts izanalizēt riskus saistībā ar iespējamo Ebolas pandēmiju, bet Āfrikas apceļotājiem PABA iesaka apsvērt arī rezerves plānus 3 nedēļu karantīnas vai pēkšņiem lidojumu ierobežošanas gadījumiem.

Ref:103.000.103.6120


Pievienot komentāru

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.