Apdrošinātāji brīdina par mājokļu zagļu aktivizēšanos, tuvojoties vasarai

Tuvojoties vasarai, ik gadu pieaug īpašumu apzagšanas gadījumu skaits – pavasarī tas palielinās par 25%. Tā liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO dati, salīdzinot pēdējos piecos gados pirmajā un otrajā ceturksnī pieteikto mājokļu zādzību skaitu.

«Dodoties ceļojumā, garākā atvaļinājumā vai nedēļas nogalē ārpus mājas, cilvēki nereti bezrūpīgi atstāj savus īpašumus bez uzraudzības, aizmirstot, ka tieši ilgstoša prombūtne un nepienācīgi pasargāts īpašums, ir piemēroti apstākļi privātmāju un dzīvokļu apzadzējiem,» stāsta ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors Ivars Vismanis.

Zagļi var izmantot katru īpašnieka neuzmanības kļūdu – vai tas būtu vaļā atstāts logs, pie kura var piekļūt, izmantojot, piemēram, kaimiņa balkonu, vai vērtīgas mantas uz lodžijas – velosipēds, auto riepas, bērnu ratiņi un tamlīdzīgi. Pierādījies arī, ka, piemēram, ēkas stāvam, kurā atrodas dzīvoklis, nav izšķirošas nozīmes.

«Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem cilvēkiem, kuri regulāri maina uzturēšanās vietu – piemēram, brīvdienas pavadot ārpus pilsētas vasarnīcā vai lauku mājā, bet darba dienās atkal atgriežoties dzīvoklī pilsētā. Viņiem ik reizi jāatceras pārbaudīt visus logus un durvis. Tāpat nedēļas nogalēs līdzi ņemtās mantas atkal jānoglabā drošā vietā. Nereti šādas īslaicīgas, bet biežas pārcelšanās dēļ cilvēki zaudē modrību vai domā – ja līdz šim nekas slikts nenotika, nenotiks arī šoreiz,» uzsver Vismanis.

No mājokļiem visbiežāk tiek zagtas viegli aiznesamas mantas – portatīvie datori, fotokameras, somiņas, zeltlietas, nauda un norēķinu kartes, instrumenti, apģērbs (visbiežāk virsdrēbes) un apavi. Ja zagļiem ir vairāk laika un netraucēta pieeja šķūnīšiem, garāžām un citām mantu glabātuvēm, tiek zagti arī velosipēdi, zāles pļāvēji, motorzāģi un citi instrumenti.

Vidēji viena atlīdzība par mantu zādzību no mājokļa sasniedz 870 eiro. Savukārt pēdējos gados izmaksātā lielākā atlīdzība pārsniedza 10 000 eiro, kad no īpašuma tika nozagtas dārglietas, datortehnika un video aparatūra.

Speciālisti atgādina, ka atstājot īpašumu, vienmēr jāpārliecinās, vai ir aizvērti visi logi, aizslēgtas durvis un, ja ir, ieslēgta signalizācija. Tāpat jāaizslēdz arī īpašuma vārtiņi, neglabājot atslēgas zagļiem labi zināmās vietās: zem paklājiņa, puķu podā, virs durvju ailes un tamlīdzīgi.  Ja dzīvoklis tiek atstāts uz ilgāku laiku, jo vasara vai atvaļinājums tiek pavadīts lauku mājā vai vasarnīcā, vismaz divreiz mēnesī jāapmeklē arī pilsētas īpašums.

Iespēju robežās jālūdz kaimiņi, lai pieskata īpašumu prombūtnes laikā. Noteikti jāinformē viņi, cik ilgi plānots būt prom, lai, pamanot, ka īpašumā notiek kustība, un, zinot, ka saimnieku nav mājās, viņi varētu celt trauksmi. Tāpat speciālisti aicina neglabāt instrumentus, sadzīves tehniku, datortehniku, automašīnas atslēgas un citas vērtīgas lietas labi redzamās un pieejamās vietās. Dārza tehnika un velosipēdi uz nakti vienmēr jāieslēdz drošā vietā.

Ref: 102.000.102.9932

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas