Apdrošinātāji: Šogad dedzis vairāk un pamatīgāk

Šī gada pirmajā ceturksnī par 40% palielinājies pieteikto apdrošināšanas gadījumu skaits par ugunsgrēkiem privātīpašumos, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta (PZU grupa) aktuālie dati.

Savukārt vidējā atlīdzība par ugunsgrēkā nodarītajiem zaudējumiem pieaugusi par 60%, sasniedzot 16 tūkstošu eiro atzīmi. 

«Lai gan ugunsgrēki nekustamajos īpašumos notiek daudz retāk nekā, piemēram, šķidruma vai tvaika noplūde, to radītie zaudējumi ir aptuveni desmit reizes lielāki,» BNN uzsver uzņēmumā.

Apdrošināšanas sabiedrība Balta šī gada pirmajos trīs mēnešos saņēmusi par 40% vairāk atlīdzību pieteikumu par ugunsgrēkiem privātīpašumos, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Būtiski palielinājies arī vidējo zaudējumu apmērs – no desmit līdz 16 tūkstošiem eiro. «Šī brīža atlīdzību statistika liecina, ka šogad ir dedzis vairāk un pamatīgāk, vairākos gadījumos iznīcinot īpašumu pilnībā,» norāda Balta Atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Šī gada pirmajā ceturksnī atlīdzībās par ugunsgrēkos nodarītajiem bojājumiem uzņēmumā rezervēts jau 0,8 miljoni eiro. Kopumā valstī no janvāra līdz martam reģistrēti 2 178 ugunsgrēki, no kuriem 830 – dzīvojamās mājās, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati.

Saskaņā ar apdrošinātāja rīcībā esošo informāciju galvenie ugunsgrēku cēloņi ir elektroinstalāciju bojājumi (aptuveni puse no visiem gadījumiem), īpašnieku neuzmanīga rīcība, kā arī dūmvadu sliktais tehniskais stāvoklis. «Izvērtējot atlīdzību pieteikumus par ugunsgrēkiem, redzam, ka liela to daļa noteikti varētu tikt novērsti vai pat nebūtu notikuši, ja vien mājokļu īpašnieki būtu laikus parūpējušies par savu apkures sistēmu drošību. Piemēram, neiztīrītu skursteņu dēļ aizdegas dūmvads, kā rezultātā mājoklī izceļas ugunsgrēks,» komentē Savickis. 

Tāpat VUGD atgādina, ka līdz 2020.gadam visās privātmājās un dzīvokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos samazina ugunsgrēkos bojā gājušo skaitu līdz pat 75%. VUGD aicina neatlikt rūpes par savu drošību un uzstādīt mājoklī dūmu detektoru, jo tas ir efektīvs risinājums mājokļa iemītnieku dzīvību pasargāšanai no pēkšņa ugunsgrēka briesmām.

Savukārt Balta iesaka savlaicīgi un atbilstoši normatīvajiem aktiem veikt regulāru apkures sistēmas, tai skaitā dūmvadu, pārbaudi un tīrīšanu. Tāpat veikt apkures sistēmu atbilstošu uzraudzību, lai jau savlaicīgi varētu pamanīt iespējamos bojājumus (piemēram, metāla dūmvadiem ir ierobežots darbības laiks, pēc kura tie ir jānomaina). 

Uzņēmums atgādina, ka jāveic ar elektroinstalācijas novērtējumu, pieaicinot sertificētu elektriķi, kurš gan novērtēs elektroinstalācijas atbilstību patērētājiem, gan arī veiks pretestības mērījumus, lai preventīvi atklātu iespējamos bojājumus elektroinstalācijās.  «Ir jāizvērtē drošinātāju, tai skaitā drošinātāju klases, atbilstību katrā no elektrosadales ķēdēm, kā arī uzstādīt mājoklī dūmu detektoru, kas savlaicīgi ar skaņas signālu brīdinās par izcēlušos ugunsgrēku,» BNN norāda eksperti.

Ref:224.000.103.1125

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas