Apdrošinātājs plāno, ka lauksaimniekiem būs jāizmaksā vairāk nekā miljons par zaudēto ražu

Kopš vasaras saulgriežiem Latviju pārņēmušais ārkārtīgais karstums un negaisi aizvien nopietnāk sāk ietekmēt gaidāmo ražu; zaudēto sējumu dēļ apdrošināšanas akciju sabiedrība BTA Baltic Insurance Company (BTA) atlīdzībās lauksaimniekiem paredz kopumā izmaksāt vairāk nekā 1 miljonu eiro.

Ja vēl jūlija vidū zemnieki priecājās par silto un saulaino laiku, un prognozēja labu ražu, tad, karstumam ieilgstot, aizvien vairāk saimniecību zaudē sējumus. Visbiežāk labība sausuma dēļ vienkārši nokalst un nemaz nesagaidīs nokulšanu.

Taču reģistrēti vēl ekstrēmāki gadījumi, kādi Latvijā nenotiek bieži – karsto un sauso laikapstākļu dēļ labības lauki aizdegušies un kultūra daļēji nopostīta.

Tāpat lielus postījumus radījuši negaisi, kas nereti bijuši kopā ar spēcīgu vēju un krusu.

Pavisam kopā BTA saņēmusi jau vairāk nekā 90 atlīdzības pieteikumus no lauksaimniekiem, taču sagaidāms, ka to skaits varētu pieaugt, ja laikapstākļi būtiski nemainīsies. BTA šobrīd jau izmaksājusi 370 tūkstošus eiro un vēl saņemti pieteikumi vismaz 650 000 eiro apmērā.

«Ilgstošā karstuma izraisītais sausums ievērojami paaugstinājis ugunsbīstamību visā valsts teritorijā. Masu medijos dzirdam, ka atbildīgie dienesti aicina cilvēkus uzmanīgi apieties ar uguni mežā, jo pamatīga ugunsgrēka izraisīšanai pietiek ar vienu dzirksteli vai bezrūpīgi nomestu izsmēķi. Mēs vēlamies aicināt sabiedrību atbildīgi izturēties arī sējumu tuvumā. Labības stiebri sausumā ir izkaltuši un aizdegas tikpat viegli kā salmi. Ja sējumos iekļūst uguns, tā izplatīšanos apturēt ir ārkārtīgi grūti,» atzīmē BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

Pēdējos gados dažādas dabas stihijas kļūst par arvien lielāku apdraudējumu ražai, bet, ņemot vērā to, ka lauksaimniekiem radīta iespēja apdrošināt sējumus pret nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem un tam atvēlēts arī finansējums no Eiropas Savienības un valsts budžeta, Zemkopības ministrija kompensācijas no valsts budžeta šogad nav paredzējusi, tādējādi virzot lauksaimniecības kultūru aizsardzību apdrošināšanas virzienā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas