Aprit 80 gadi kopš Vašingtona atteicās atzīt Baltijas Padomju valdības

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (pa kreisi) sarokojas ar ASV ārlietu ministru Maiku Pompeo

Apritējuši 80 gadi, kopš 1940.gadā ASV ārlietu ministra vietas izpildītājs Samners Velless (Sumner Welles) izdeva deklarāciju par Padomju varas izveidoto valdību neatzīšanu okupētajās Baltijas valstīs. Baltijas valstu un ASV ārlietu ministri gadadienu atzīmē ar kopīgu paziņojumu, vēsta Latvijas Ārlietu ministrija.

Latvijas Ārlietu ministrija ceturtdien, 23.jūlijā, publicējusi paziņojumu, kam pievienojies Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu), Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) un ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo (Mike Pompeo).

Paziņojumā teikts: «Samnera Velsa deklarācija deva starptautisku satvaru trīs Baltijas valstu pastāvēšanai de iure visā padomju okupācijas laikā un, galu galā, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valstiskuma atjaunošanai. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas tauta augstu vērtē un glabā atmiņā šo deklarāciju tās doto cerību dēļ smagajos totalitārā režīma gados.

Mēs stingri iestājamies pret jebkuriem Krievijas mēģinājumiem pārrakstīt vēsturi, lai attaisnotu Padomju Savienības 1940. gadā veikto triju Baltijas valstu okupāciju un aneksiju.

Samnera Velsa deklarācija parāda, ka jau 1940. gadā brīvā pasaule apzinājās Padomju Savienības rīcības patieso būtību – tā bija pretlikumīgs vardarbīgas aneksijas akts. Diemžēl pēc dažiem gadiem pat Otrā pasaules kara beigas nenesa Baltijas valstīm un citām Centrālās un Austrumeiropas tautām atbrīvošanu – tieši pretēji, tās nesa apspiestību un vajāšanu.

Samnera Velsa deklarācijas mantojums un Amerikas Savienoto Valstu nelokāmais atbalsts Baltijas valstu suverenitātei un teritoriālajai integritātei rosināja mūsu valstu attiecību uzplaukumu pēc Padomju Savienības sabrukuma. Dalība Ziemeļatlantijas līguma organizācijā ir veidojusi mūs par spēcīgiem sabiedrotajiem, kas sadarbojas, sargājot mieru un stabilitāti.

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pilnvērtīga loma transatlantiskajā aliansē nav apšaubāma. Baltijas valstis augstu vērtē Amerikas Savienoto Valstu ieguldījumu Eiropas drošībā, jo īpaši spēku klātbūtnes uzturēšanu Baltijas valstīs, kas ir būtiski svarīga jebkura iespējamā pretinieka atturēšanai.

Samnera Velsa deklarācijas vēsturiskā nozīmība nav zaudējusi aktualitāti arī 21. gadsimtā, kad dažas valstis apšauba noteikumos balstītas starptautiskās kārtības pamatprincipus un normas, proti, suverenitāti un teritoriālo integritāti.

Uz Samnera Velsa deklarācijas principiem atkal pamatoti atsaucās 2018. gada 25. jūlijā, kad Amerikas Savienotās Valstis apliecināja savu atteikšanos samierināties ar Krievijas īstenoto Krimas aneksijas mēģinājumu.

Mēs – Igaunija, Latvija, Lietuva un Amerikas Savienotās Valstis – kopā atbalstām noteikumos balstītu starptautisko kārtību, kas nodrošina ikvienas valsts drošību un labklājību,» teiks paziņojumā, kas publicēts Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas