bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 12.12.2018 | Vārda dienas: Otīlija, Iveta
LatviaLatvija

Aprit divi mēneši kopš vēlēšanām. Varam paņemt popkornu un vērot situācijas attīstību, tā politologs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kopš jaunās Saeimas vēlēšanām apritējuši precīzi divi mēneši – 16 parlamenta komisiju vadītāji izraudzīti, Saeimas Prezidijs ievēlēts, taču joprojām nav skaidrs, kuras no partijām būs koalīcijā, bet kuras – opozīcijā. Lai gan Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns iepriekš izteicies visai kategoriski par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesaisti valdībā, pašreizējais premjera amata kandidāts Aldis Gobzems no KPV LV arī viņiem ir atvēlējis divas vietas jaunajā Ministru kabinetā.

Vai pašreizējā situācija ir normāla – vērtē politologi un uzņēmēji

«Pagaidām situācija ir normāla,» telefonintervijā ar BNN komentē politologs Ivars Ījabs, liekot uzsvaru uz vārdu «pagaidām». Runājot par potenciālajām ārkārtas vēlēšanām, politologs norāda, ka nav nekādu indikāciju, kas par tām liecinātu. «Pašlaik ārkārtas vēlēšanas ir tikpat tālu kā iespēja aizsūtīt cilvēku uz Marsu nākamā gada laikā,» saka Ījabs.

Tā kā šobrīd situācija mainoties ik pa stundām, politologs iesaka «paņemt popkorna turzu un vienkārši vērot, kā situācija attīstās».

Arī domnīcas Providus galvenā pētniece Iveta Kažoka telefonsarunā ar BNN pauž viedokli, ka pašreizējā situācija ir normāla, ja to vērtē Eiropas kontekstā, īpaši, ja pavēro, kas notiek Zviedrijā, kur jau vairāk nekā pusgadu nav izveidota jauna valdība.

Tikmēr Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) pauž uzskatu, ka «pašreiz izveidojusies ļoti nelabvēlīga situācija, jo trūkst skaidrības ne tikai par to, kas būs uzņēmējiem būtiskāko ministriju vadītāji, bet arī dzīvojam «pagaidu režīmā», nepieņemot svarīgus lēmumus Latvijas ekonomikas attīstības veicināšanai». LTRK arīdzan «sveic» deputātus ar ievēlēšanas jubileju 13.Saeimā un aicina «saņemties», veidojot valdību, «kurai ar steigu jāsāk strādāt, risinot virkni ar problēmām».

Kas noticis līdz šim?

26.oktobris

JKP līderis Bordāns pauž uzskatu, ka partijas varētu vienoties par jauno  valdību arī pirms oficiālās premjera amata kandidāta nominēšanas.

6.novembris – aprit mēnesis kopš vēlēšanām

Jaunā Saeima sanāk uz pirmo sēdi, un tajā pašā dienā tiek ievēlēts Saeimas Prezidijs.

Atklātā balsojumā ar vēlēšanu zīmēm par 13.Saeimas priekšsēdētāju ievēlēta Ināra Mūrniece, kas pārstāv nacionālo apvienību Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK), savukārt Saeimas priekšsēdētāja biedra amatā deputāti ievēl Dagmāru Beitneri-Le Gallu (JKP) un Inesi Lībiņu-Egneri no Jaunās vienotības (JV). Saeimas sekretāra amatā ievēlēts Andrejs Klementjevs no Saskaņas (S), bet Saeimas sekretāra biedra amatā – Marija Golubeva no Attīstībai/Par! (AP).

Saeimas Prezidijā netika ievēlētas divas politiskās partijas. – KPV LV un ZZS, lai gan pirms Prezidija ievēlēšanas plaši izskanējis viedoklis, ka tas būtu jāpārstāv piecām partijām, kas guvušas lielāko vēlētāju atbalstu parlamenta vēlēšanās.

7.novembris

Valsts prezidents Raimonds Vējonis kā Ministru prezidenta amata kandidātu nominē Jāni Bordānu. Pats Bordāns (JKP) ir par 80% pārliecināts, ka viņa veidoto valdību apstiprinās.

Tikmēr partiju apvienība Attīstībai/Par! norāda, ka respektēs JKP pozīciju neiekļaut valdībā Zaļo un zemnieku savienību.

14.novembris

Apvienība Attīstībai/Par!, nacionālā apvienība Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā Vienotība nolemj izstāties no Jaunās konservatīvās partijas vadītajām valdības veidošanas sarunām.

«Domāju, ka pēc šodienas notikumiem visiem politiskajiem spēkiem vajadzētu nelielu psihoterapijas kursu,» Bordāna vadīto sarunu izjukšanu komentē KPV LV pārstāvis Gobzems, piebilstot, ka uguns un ūdens nomierina, bet kopīgs ugunskurs jūras krastā, Latvijas simtgadi sagaidot, varētu veicināt turpmāko dialogu, lai risinātu situāciju.

20.novembris

Apstiprina 16 parlamenta komisiju vadītājus, turklāt pa kādai komisijai tiek  katrai no Saeimā ievēlētajām piecām partijām.

VL–TB/LNNK savā pārziņā iegūst Saeimas Ārlietu komisiju, kā arī Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju, AP – Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju, Sociālo un darba lietu komisiju un Eiropas lietu komisiju, bet JKP – Juridisko komisiju, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju. KPV LV savā pārraudzībā iegūst Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, Pieprasījumu komisiju, Publisko izdevumu un revīzijas komisiju, JV – Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, kā arī Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisiju, ZZS – Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju un Nacionālās drošības komisiju, savukārt Saskaņa – Vides pārvaldes un pašvaldības komisiju, kā arī Ilgtspējīgas attīstības komisiju.

Tikmēr bijušais premjers Valdis Birkavs par pašreizējo valdības veidošanas procesu izsakās, ka to vislabāk raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas. Viņš skaidro, ka steiga ir tāpēc, ka partijas pārāk ātri pieņem lēmumu par to nevarēšanu jeb izvēlēšanos nepiedalīties. Savukārt ambīcijas ir tās, kas šobrīd vada gribētājus kļūt par premjeriem.

26.novembris

Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu uztic KPV LV pārstāvim Aldim Gobzemam. Prezidents Gobzemam dod divas nedēļas laika, lai viņa veidotā valdība iegūtu vairākuma atbalstu, būtu zināmi ministri un jaunās valdības paveicamie galvenie darbi. Vējonis piebilst, ka gadījumā, ja tas neizdosies, Gobzema nomināciju atsauks. Taču viņš pauž cerību, ka partijas spēs panākt vienošanos par jaunas valdības izveidi.

4.decembris

Partijas KPV LV premjera amata kandidāts Gobzems pārtrauc sarunas par valdības veidošanu ar AP. Tikmēr AP uzskata, ka «Gobzems meklē, kā iziet no strupceļa, jo saprot – valdību izveidot nesanāks».

Gobzems arī izsaka topošās valdības piedāvājumu. Sev KPV LV vēlas trīs vietas valdībā – Gobzems būtu premjers, Saeimā neiekļuvušais Roberts Spručs ieņemtu finanšu ministra amatu, bet par iekšlietu ministru partija vēlētos redzēt Saeimas deputātu Ralfu Nemiro. JKP tiek piedāvāti četri ministru posteņi: satiksmes ministra amats – Tālim Linkaitam, veselības – Jurim Jurašam, izglītības – Dagmārai Beitnerei-Le Gallai, bet tieslietu – Jānim Bordānam vai Jutai Strīķeis

Apvienībai Visu Latvijai–Tēvzemei un brīvībai/LNNK Gobzems piedāvā trīs ministru posteņus: vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra vietu – Raivim Dzintaram vai Rihardam Kolam, labklājības – Imantam Parādniekam, kultūras – Dacei Melbārdei.

ZZS un JV tiek piedāvāts pa divām vietām Ministru kabinetā: zemkopības ministra amatu varētu ieņemt Edgars Tavars vai Armands Krauze, bet aizsardzības ministra amatu varētu saglabāt Raimonds Bergmanis. Savukārt JV pārstāvji Jānis Reirs un Edgars Rinkēvičs varētu ieņemt attiecīgi ekonomikas un ārlietu ministru amatus.

5.decembris

«Gobzema piedāvājumam par jaunās valdības ministriju sadalījumu ZZS varētu piekrist, lai gan partijai ir arī vairāki jautājumi par jaunās valdības deklarāciju un atsevišķiem ministra amata kandidātiem,» apgalvo ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis.

6.decembris

Nespēja vienoties par jauno valdību likusi ķerties pie mehānisma, kas Latvijā nav darbināts vairāk nekā desmit gadus. Nākamo gadu sāksim ar pagaidu budžetu, par ko ceturtdien, 6.decembrī galīgajā lasījumā lemj Saeima.

Latvijas Televīzijas raidījums de facto iepriekš vēstīja, ka «aritmētika vienkārša – valsts 2019.gadu būtu sākusi ar jaunu budžetu, ja līdz novembra vidum Latvijā būtu jauna valdība, turklāt tā jau būtu paspējusi pieņemt visus lēmumus, kas saistīti ar galveno finanšu dokumentu. Tā kā saistībā ar Ministru kabineta veidošanu «būt vai nebūt» joprojām aktuāls, nākamais gads Latvijā sāksies ar tehnisko jeb pagaidu budžetu.»

Latvijā šī situācija nav unikāla, taču ne reizi nav piedzīvota, kopš iestājāmies Eiropas Savienībā. Valsts gadu ar pagaidu budžetu līdz šim sākusi divas reizes, abas pēc Saeimas vēlēšanām.


Pievienot komentāru

KNAB Rīgas satiksmes telpās «sarunājušies ar Bemhenu»

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 11.decembrī, ieradušies pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme telpās Vestienas ielā, apliecinājis RS preses pārstāvis Viktors Zaķis.

Glābšanas darbos ar cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs dot arī VUGD

Turpmāk glābšanas darbos ar vairākiem cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs iedot arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersona ar speciālo dienesta pakāpi, paredz valdībā pieņemtie grozījumi Katastrofu medicīnas sistēmas organizēšanas noteikumos.

Kā iespējamo kompromisa kandidātu premjera amatam min Kariņu

Atsevišķu partiju pārstāvji, tiekoties ar  Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kā vienu no premjera amata kandidātiem sarunā minējuši Jaunās Vienotības pārstāvi Krišjāni Kariņu.

Miera Nobela laureāts nosoda seksuālu vardarbību kā kara ieroci

Ginekologs no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš šonedēļ saņēmis Nobela miera prēmiju, savā uzrunā aicinājis starptautisko sabiedrību stingri vērsties pret to, ka karadarbībā kā ierocis tiek lietotas izvarošanas kampaņas.

Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem piešķir papildu 6,5 miljonus

Valdība otrdien, 11.decembrī, piešķīrusi papildu finansējumu 6 533 771 eiro apmērā zaudējumu kompensēšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem.

Par bērna nolaupīšanu un viņa mātes piekaušanu Rīgā aiztur vīrieti

Valsts policija pirmdien, 10.decembrī, saņēmusi informāciju par kādā daudzdzīvokļu namā Rīgā smagi piekautu sievieti un to, ka ir nolaupīts viņas vienu gadu vecais bērns. Nekavējoties reaģējot uz saņemto informāciju un iesaistot ievērojamus policijas resursus, tajā pašā vakarā tika aizturēts aizdomās turētais vīrietis – sievietes dzīvesbiedrs, pie kura atradās nolaupītais bērns.

KNAB, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Martinsona advokāts Didzis Vilemsons pagaidām nekomentēja, vai viņa klients ir aizturēts.

Pabriks atsauc savu kandidatūru uz Ministru prezidenta amatu

Partiju apvienības Attīstībai/Par! politiķis Artis Pabriks nolēmis atteikties no iespējamas pretendēšanas uz Ministru prezidenta amatu, informē AP pārstāve Laila Spaliņa.

Piekļūšanai VDK dokumentiem būs jāuzrāda personas kods

Valdība otrdien, 11. decembrī, apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, līdz ar ko paredzēta kārtība, kādā nodrošināma piekļuve Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē – www.arhivi.gov.lv – publicētajiem LPSR Valsts drošības komitejas dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem.

Uzņēmumi vairākus nodokļus varēs apvienot vienā maksājumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī, izskatījis Finanšu ministrijas sagatavotos likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta administrētajiem nodokļiem.

MK atbalsta UIN atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem

Ministru kabineta otrdienas, 11.decembra sēdē pieņemts lēmums par uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem - SIA AmberBirch un SIA Rettenmeier Baltic Timber.

Tieslietu padome vairākus tiesnešus nozīmē augstākos amatos

Tieslietu padome pirmdien, 10.decembrī, nolēma vairākus tiesnešus nozīmēt augstākos amatos, informē Augstākajā tiesā.

Igaunijā pieaug ugunsnelaimēs bojāgājušo skaits, apdraudētākie – seniori

Ugunsgrēkos bojāgājušo skaits Igaunijā 2018.gada pirmajos vienpadsmit mēnešos ir bijis lielāks nekā divos iepriekšējos gados. Nāvējošas ugunsnelaimes šogad notikušas tikai dzīvokļos, un upuru vidējais vecums liecina, ka vairāk apdraudēti ir pirmspensijas un pensijas vecuma iedzīvotāji.

Saeima nevirzīs likumprojektu, kas paredz iespēju apturēt LB prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 11.decembrī, lēma nepārņemt 12.Saeimā izstrādātos grozījumus likumā par Latvijas Banku, kas tostarp paredz iespēju apturēt Latvijas Bankas prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku.

Vairāk nekā trešdaļa ES iedzīvotāju nespēj atšķirt oriģinālu no viltojuma

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35% Eiropas Savienības iedzīvotāju iepirkšanās laikā nespēj noteikt, vai prece ir oriģināls vai viltojums, liecina ES Intelektuālā īpašuma biroja dati.

Eksports Latvijā oktobrī pieaudzis par 13,3%

Latvijas eksports jeb ārējās tirdzniecības apgrozījums 2018.gada oktobrī veidoja 2,66 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 13,3% vairāk nekā 2017.gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība palielinājās par 6,8% un importa vērtība par 18,8% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija: ES uz Krievijas agresiju ir jāatbild ar darbiem

Eiropas Savienībai uz bīstamām Krievijas darbībām ārvalstīs, kas ir palielinājušas Kremļa ietekmes zonu, ir jāatbild ar konkrētu rīcību, tā Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers norādījis pār Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmēs. Tikšanās reizē apspriests Krievijas-Ukrainas konflikta saasinājums.

Trasta komercbankas administrators novembrī atguvis 48 200 eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad novembrī atguvis 48 191 eiro, kas ir 2,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 16 457 eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Aptieku īpašnieki: Kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar rezervi

Zāļu ražotājiem valsts kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar nelielu rezervi, stāsta Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Meja atliek draudīgo Brexit balsojumu, steidz uz Eiropu

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir atlikusi otrdien, 12.decembrī, plānoto britu parlamenta balsojumu par Brexit nolīguma ratifikāciju, paredzot, ka deputāti to noraidīs.

Iesākusies apjomīga kanalizācijas vadu atjaunošana Stabu ielā

Iesākušies kanalizācijas vadu atjaunošanas darbi Stabu ielā, Rīgā, kurus plānots pabeigt astoņos mēnešos – līdz nākamā gada jūnijam. Lai gan darbi notiks ar beztranšejas metodi, turklāt lielākoties naktī, epizodiski iespējami transporta kustības ierobežojumi. Tie skars posmus no ēkas Stabu ielā 10 līdz ēkai Stabu ielā 99, tas ir, no Baznīcas ielas līdz Ādmiņu ielai.

Atlīdzībās par auto sadursmēm ar dzīvniekiem izmaksāts jau pusotrs miljons

Šoruden būtiski pieaudzis KASKO apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par tādiem ceļu satiksmes negadījumiem, ko izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši dzīvnieki.

Makrona jaunie piedāvājumi Francijas protesta kustību nepārliecina

Uzrunājot Francijas iedzīvotājus ar mērķi apturēt masu protesta akcijas valstī, Francijas prezidents Emanuels Makrons paudis apņemšanos samazināt atsevišķus nodokļus un celt minimālo darba algu.

Latvija iesniedz ziņojumu ANO par jebkuras sieviešu diskriminācijas izpildi

Apvienoto Nāciju organizācijā iesniegts Latvijas kārtējais ziņojums par konvencijas par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu izpildi.

KP neatbalsta auto tehniskās apskates sniedzēju izraudzīšanos publiskā iepirkumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī,skata Satiksmes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu Par izmaiņām transportlīdzekļu valsts tehniskajā apskatē. Konkurences padome uzskata, ka tajā ietvertais risinājums – tehniskās kontroles veicējus noteikt publiskā iepirkumā – neatrisina konstatētās tirgus nepilnības.

Jaunākie komentāri