Apspriež iespēju nepotētiem mediķiem neļaut iet uz darbu; Pavļuts atgādina par brīvprātības principu

1.aprīļa valdības sēdē atsevišķi ministri un premjers Krišjānis Kariņš (JV) pieļāva iespēju neļaut nevakcinētajiem mediķiem doties uz darbu, lai pasargātu pacientus no inficēšanās ar Covid-19.

Diskusiju par šo jautājumu sāka zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA), paužot bažas par to, ka ļoti daudzi cilvēki ar Covid-19 inficējas tieši slimnīcā.

Premjers pauda viedokli, ka tos mediķus, kuri izvēlas nesaņemt vakcīnu, varētu aicināt nedoties uz darbu vai pat liegt doties uz darbu.

«Nav spiesta lieta vakcinēties, un nav spiesta lieta iet uz darbu,» teica Kariņš.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) skaidroja, ka saslimstība stacionāros ir samazinājusies un tur novērojama krītoša tendence. Ministrs uzsvēra, ka slimnīcas, līdzīgi kā citas vietas, kur pulcējas daudz cilvēku, ir paaugstināta riska zona, tāpēc mediķi tika vakcinēti kā pirmie.

Vairums medicīnas personāla šo iespēju izmantoja, tomēr atsevišķas personas savu apsvērumu dēļ atteicās no vakcinācijas. Vienlaikus Pavļuts teica, ka slimnīcās parādās domstarpības, jo personālam noteikti dažādi testēšanas algoritmi.

Tiem mediķiem, kuri nav vakcinējušies, testi jāveic biežāk, nekā vakcinētajam personālam. Ventspils slimnīcā testi esot veikti pat trīs reizes nedēļā.

Pavļuts norādīja, ka par šo algoritmu bijuši strīdi, un Veselības ministrija šīs situācijas risina.

Pēc Lieldienām esot plānots iepazīstināt ar priekšrocībām un atšķirībām, kādas būs pieejamas cilvēkiem, kuri ir pilnībā vakcinēti. Tas attieksies uz visu sabiedrību, ne tikai mediķiem. «Pie pabeigtas vakcinācijas jāsaprot, kas ir droši un ko drīkst darīt cilvēki, kuri ir pilnībā vakcinēti,» teica veselības ministrs, vienlaikus piebilstot, ka valdībā vēl runās par šīm priekšrocībām.

Gerhards apgalvoja, ka tas ir absolūts drošības jautājums, jo šādu gadījumu, kad persona ar Covid-19 inficējas slimnīcā, ir ļoti daudz. Viņaprāt, šim jautājumam jāpieiet «ne ar mieru laika pieeju», un Gerhards uzskata, ka ar personāla motivāciju ir par maz.

Slimību profilakses un kontroles centra jaunākie dati liecina, ka no zināmajiem inficēšanās avotiem, slimnīca bijusi tikai 4,8%. Iepretim tam – mājsaimniecībās inficējas 57% cilvēku.

Lasiet arī: BNN NOSKAIDRO | Visbiežākā vieta, kur cilvēki inficējas ar Covid-19

Arī Kariņš piekrita, ka ir pienācis brīdis, kad valsts var uzstāt – ja grib zināmus darbus darīt, tad jābūt vakcinētiem. «Ja negrib vakcinēties, jāizvēlas ko citu. Tas būtu skaidrs signāls visiem,» teica premjers.

Tikmēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) pauda bažas par to, kāpēc nodokļu maksātājiem jāmaksā līdz pat četrām reizēm dārgāk par nevakcinēto mediķu regulāro testēšanu, ja lētāk būtu vakcinēties. No ministra teiktā izrietēja iespēja nevakcinētajiem mediķiem pašiem segt testēšanas izmaksas.

Pavļuts sacīja, ka Reira priekšlikums ir apsverams, un risinājumi iespējami dažādi. Tāpat viņš teica, ka ir bijuši radikālāki gadījumi, piemēram, Itālijā, kas pieņēma lēmumu, ka mediķiem obligāti jābūt vakcinētiem pret Covid-19.

Pavļuts atgādināja, ka Latvijā līdz šim ir uzstāts, ka potēšanās process ir brīvprātīgs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas