Aptauja: Ārzemju latviešus atgriezties mudina vēlme būt kopā ar ģimeni

Ilustratīvs attēls

Visvairāk ārzemēs dzīvojošos Latvijas valstspiederīgos atgriezties Latvijā mudina vēlme būt kopā ar ģimeni, liecina sociālās kustības Latvija strādā aptaujas rezultāti.

Šādu atbildi sniedzis 61% respondentu. Tāpat 21% atzīmējis, ka svarīgs faktors vēlmei atgriezties Latvijā ir sajūta, ka neesi piederīgs tās valsts kultūrai, kurā dzīvo pašlaik. Aptuveni 10% atzīst, ka šobrīd saskata uzlabojumus Latvijā un dzīves apstākļus varētu pielīdzināt tiem, kas ir ārvalstīs.

Aptaujā noskaidrots, ka aptuveni trešdaļa jeb 28% no šobrīd ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem nolēma aizbraukt no Latvijas ģimenes vai draugu mudināti.

«Daudzi no mūsu tautiešiem uz ārvalstīm devās, jo kāds tuvinieks jau tur dzīvoja un teica, ka tur var nopelnīt vairāk vai ir kādi citi labumi, kas nav pieejami šeit Latvijā,» stāsta kustības iniciatora Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

«Taču desmit gadu laikā Latvijā daudz kas ir mainījies uz labo pusi. Diemžēl daļai aizbraukušo joprojām ir aizspriedumi par dzīvi un darba vidi šeit. Ar šo kampaņu vēlamies uzsvērt, ka situācija Latvijā ir mainījusies. Iespējams reālu cilvēku stāsti palīdzēs noticēt tiem, kas ir jau atgriezušies, tāpat, kā viņi reiz noticēja citiem, ka dzīve citviet ir labāka,» uzsver Vancovičs.

Vienlaicīgi Latvija strādā aptauja atklāj, ka vislielākā ietekme uz lēmuma pieņemšanu par labu aizbraukšanai bijusi tieši neticība politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem valstī (52%). Tas tikai vēlreiz apliecina, cik liela loma ir politiķiem, viņu lēmumiem un darbībām, lai ietekmētu procesus valstī, norāda kampaņas pārstāvji.

Sociālās kustības Latvija strādā ietvaros pirmā gada laikā darbam Latvijā atgriezti jau vairāk nekā 130 darbinieki. Liela daļa no tiem atgriezās kopā ar ģimenēm un atzīst, ka lēmuma pieņemšanai īpaši nozīmīgs bija ne vien saņemtais darba piedāvājums, bet arī ilgas pēc ģimenes un draugiem, kas palikuši Latvijā, skaidro kampaņas pārstāvji.

Lasiet arī: Pērn Latvijā atgriezušies gandrīz 5 000 reemigrantu

Aptaujā ar diasporas mediju, organizāciju un grupu starpniecību piedalījās vairāk nekā 1 000 emigranti no Vācijas, Lielbritānijas, Īrijas, Norvēģijas, Zviedrijas, ASV, Kanādas un citām latviešu apdzīvotām teritorijām Eiropā un pasaulē, kas Latviju pameta pēdējo 15 gadu laikā. Aptauja tika veikta 2019.gada septembrī.

Sociālā kustība Latvija strādā ir Tele2 iniciatīva, kura aicina Latvijas darba devējus aktīvi iesaistīties remigrācijas veicināšanā. Katrs darba devējs, kas iesaistās kustībā, publiski apņemas atgriezt vismaz vienu aizbraukušo. Kustības mērķis ir ilgtermiņā Latvijā atgriezt vismaz 1 000 darbinieku no vairāk nekā 170 000 Latvijas valstspiederīgo, kuri šobrīd strādā vai mācās ārzemēs. Šobrīd kustībā ir iesaistījušies jau 104 darba devēji no privātā un valsts sektora.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas