Tikai 38% Latvijas iedzīvotāju ir vakcinējušies pret ērču encefalītu, liecina aptauja

Ņemot vērā to, ka diennakts vidējā gaisa temperatūra jau ilgāku laiku ir daži grādi virs nulles, sākusies arī aktīvā ērču sezona, par ko liecina pirmie šī gada ērču encefalīta fiksētie gadījumi. Marta sākumā veiktajā veselības aprūpes izpētes centra GlaxoSmithKline Latvia aptaujā noskaidrojās, ka tikai 38% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem ir vakcinējušies pret ērču encefalītu, kas vēl joprojām apliecina, ka sabiedrība neapzinās sekas, ko šī slimība var atstāt uz cilvēka dzīves kvalitāti.

Ik gadu Latvijā tiek fiksēti aptuveni 200 ērču encefalīta gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistikas dati, tāpēc vakcinēšanās ir ļoti būtiska. Pastāv maldīgs uzskats, ka, regulāri nedodoties mežā, nav iespējams inficēties ar ērču encefalītu. Gluži pretēji – ērces ir sastopamas arī pilsētas parkos vai māju pagalmos, kuros ir garāka zāle, tāpēc vakcinēšanās ir būtiska ikvienam.

«Tas ir apbrīnojami, kā tik mazs, sīks kukainītis spēj sajust, kur un kā iezīsties milzīgā, dzīvā kalnā tik smalki, ka tiek pie tā dzīvības sulām. No dabas nav jābaidās, vien jāzina, ar ko tev ir darīšana, kādi ir riski un jātur visi jutekļi vaļā. Daba ir gudra, mēs esam tās sastāvdaļa. Ja būsim piesardzīgi un atbildīgi pret sevi, vakcinējoties pret ērču encefalītu, tad nekas ļauns ar mums nenotiks. Tā es ticu,» stāsta dabas entuziasts Māris Olte.

Aptaujas dati liecina, ka 62% Latvijas iedzīvotāju nav vakcinējušies, bet 19% no tiem plāno to darīt tuvākajā laikā. Lielākā daļa no tiem, kuri nav vakcinējušies, ir vecumā no 30 līdz 55 gadiem un kā galveno nevakcinēšanas iemeslu min līdzekļu trūkumu un vakcinācijas aizmiršanu. Jauniešu skaits, kuri neplāno vakcinēties ir tikai 26%, kas būtu skaidrojams ar to, ka jaunieši vairāk seko līdzi savai veselībai un informācijai par preventīvajiem pasākumiem digitālajā vidē.

«Aptaujas rezultātos vērojamā ziņa, ka daļa respondentu nenovērtē nepieciešamību, bet daļa vienkārši piemirst vakcinēties pret ērču encefalītu, ir satraucoša. Tādēļ arī nemazinās aktualitāte sarunai ar pacientu par šo nopietno infekcijas slimību un vienīgo iespēju no tās izvairīties vakcinējoties. Ārstiem ir zināmi dati, kas liecina, ka 35–58% iedzīvotāju, kuri pārslimojuši ērču encefalītu, saglabājas ērču encefalīta un meningīta sekas, kas izpaužas kā nemitīgs nogurums, grūtības koncentrēties, atmiņas traucējumi, var būt arī līdzsvara traucējumi, galvassāpes un mainīgs garastāvoklis, kustību traucējumi vai pat paralīze. Tas izmaina pacienta dzīves kvalitāti, prasa biežāku ārsta uzraudzību, kā arī izdevumus ārstēšanai,» stāsta Veselības centru apvienības neiroloģe Dace Bērziņa.

Aptaujas dati liecina, ka no visiem respondentiem tieši vīrieši vakcinējas biežāk. Ja pērn visbiežāk bija vakcinējušies vīrieši (51% no aptaujātajiem vīriešiem), tad arī šogad šī tendence ir saglabājusies, bet starpība starp vakcinētajiem vīriešiem un sievietēm ir sarukusi, kas liek secināt – arī sievietes arvien biežāk sāk apzināties vakcinācijas nepieciešamību.

Situācijā, ja ir piesūkusies ērce, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk vēršas pēc medicīniskās palīdzības. Vairāk nekā puse aptaujāto jeb 56% atzina, ka labāk nevajadzētu ērci noņemt pašam un būtu nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības pie ģimenes ārsta vai jāsteidzas uz infektoloģijas centru. Tomēr ievērojams aptaujāto skaits (45%) izvēlētos ērci izņemt pašu spēkiem, izmantojot spirtotu vati (20%), pēc internetā atrastas pamācības (15%) vai ar eļļainu vielu palīdzību (10%).

Vakcinēšanās kļūst arvien populārāka jauniešu vidū – aptaujā noskaidrots, ka tieši jaunieši visbiežāk ir vakcinējušies pret ērču encefalītu (54%), uzticas sava ārsta ieteiktajai vakcīnai (41%) un iesaka to darīt tiem, kuri nav vakcinējušies (44%). Tomēr jauniešiem ir būtiski, ka ģimenes ārsts vai medmāsa viņiem atgādina par vakcinēšanos, jo 41% no aptaujātajiem jauniešiem regulāri aizmirst par vakcinēšanos. Jaunieši vecuma grupā no 20 līdz 29 gadiem ir arī visapzinīgākie – 68% no respondentiem vērstos pēc medicīniskās palīdzības gadījumā, ja atrastu uz sava ķermeņa piesūkušos ērci.

Ērču encefalīta gadījumu skaits vēl joprojām ir lielākais tieši Kurzemē. Ik gadu SPKC mājaslapā tiek publicēts saraksts ar tā sauktajiem endēmiskajiem reģioniem, kuros vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir vislielākais. Šī gada sākumā par bīstamākajiem rajoniem tika atzīti Pāvilostas, Alsungas, Dundagas, Kuldīgas, Skrundas novads un citi. Ja dzīvojat vai regulāri apmeklējat šos rajonus, tad ir ieteicams vakcinēties.

Lai aizsargātos un izvairītos no iespējamas ērču pārnēsātas slimības, īstais laiks vakcinācijas veikšanai ir šobrīd, gaisa temperatūrai pamazām kļūstot siltākai. Vakcināciju pret ērču encefalītu iespējams saņemt vakcinācijas centros visā Latvijā.

Aptauja tapusi sadarbībā ar GlaxoSmithKline Latvia SIA. Šajā aptaujā piedalījās 500 respondenti, vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas