AM aptur vērienīgo bruņotu automašīnu iepirkumu un tā vietā koncentrēsies uz Patria bruņumašīnu iegādi

Ilustratīvs attēls

Aizsardzības ministrija (AM) nolēmusi uz laiku apturēt vērienīgo bruņotu automašīnu iepirkumu un tā vietā koncentrēties uz iespējamo Patria bruņumašīnu izstrādi un ražošanu Latvijas armijai.

AM pārstāvis Roberts Skraučs skaidroja, ka lēmums uz laiku apturēt 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iepirkumu tika pieņemts, lai finansiālos un administratīvos resursus koncentrētu uz 6×6 bruņu transportlīdzekļu projekta realizēšanu kopā ar sabiedrotajām valstīm.

«Šāds lēmums nenozīmē, ka 4×4 bruņotie transportlīdzekļi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nākotnē nebūs nepieciešami – arī šādus transportlīdzekļus ir iespējams nokomplektēt ar adekvātu bruņojumu, nodrošinot attiecīgu operacionālo uzdevumu veikšanu,» norādīja Skraučs.

Jau ziņots, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) 2019.gada janvārī nolēma aizliegt AM slēgt aptuveni 200 miljonus eiro vērto līgumu ar iepirkumā par 4×4 bruņoto automašīnu piegādi uzvarējušo Somijas kompāniju Oy Sisu Auto Ab. Sūdzības par iepirkuma konkursa rezultātiem bija iesnieguši divi iepirkumā neuzvarējušie uzņēmumi – Dienvidāfrikas kompānija Paramount International Marketing un ASV uzņēmums AM General LLC.

Pēc IUB lēmuma, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) toreiz paziņoja, – lai novērstu aizdomu ēnu par šo iepirkumu, tas jāīsteno atbilstoši starpvaldību līgumam. AM jau toreiz pauda, ka minētā iepirkuma procedūra ir līdz šim sarežģītākā Latvijas aizsardzības nozares vēsturē. Iepirkumā tika noteikts piedāvājumu iesniegšanas termiņš un kopumā AM saņēma vairāk nekā desmit valstu piedāvājumus.

Tāpat ziņots, ka 29.janvārī Latvijas un Somijas aizsardzības ministri parakstīja tehnisko vienošanos par savu bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma Patria ražoto transportlīdzekļu bāzes. Savukārt 6.aprīlī bruņoto transportlīdzekļu platformas izveides projektam pievienojās arī Igaunija.

Patlaban nav zināms, kāda būs Latvijas daļa šajā iepirkumā un cik liels finansējums tam būs nepieciešams.

Ja veiksmīgi norisināsies turpmākais transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes posms, tad Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt jau 2021.gadā. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni desmit gadu laikā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas