Ar iekšlietu resora plānoto budžetu iespējams pakalpojumu kvalitātes kritums

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens

Nākamgad plānotais iekšlietu resora budžets nesekmēs iekšlietu resora funkciju izpildi un pat esot iespējams pakalpojumu kvalitātes kritums, uzskata iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Rancāns (JKP) saskata nelīdzsvarotību starp ārējās un iekšējās drošības finansējumu un sola meklēt politisku atbalstu Ģirģena vadītajai ministrijai.

Iekšlietu resora nākamā gada izdevumi plānoti 427 355 142 eiro apmērā, no kuriem 60% paredzēti atlīdzībām, bet 28% – precēm un pakalpojumiem. 2022.gadā paredzēti 404 816 206 eiro izdevumi, bet 2023.gadā – 384 893 716 eiro izdevumi.

Ģirģens šodien Rancāna vadītajā komisijā pauda nožēlu, ka valsts neredz iespēju nākamā gada budžetā piešķirt līdzekļus iekšlietu resora izglītībai, Operatīvās vadības centra izveidošanai, transportlīdzekļu nodrošinājumam un citiem svarīgiem mērķiem.

Vienīgais, kas varot IeM glābt, esot Eiropas Savienības fondu finansējums 2021.–2027.gadam. Ja no šiem fondiem pilnā apmērā netiks atrisinātas gadiem ieilgušās IeM problēmas,

tad tuvāko gadu laikā iestāsies, «ja ne krīze, tad kritīsies pakalpojuma kvalitāte», izteicās ministrs.

«Es gribētu vērst uzmanību, ka situācija ir dramatiska, jo valsts budžets nekādā veidā nesekmē mūsu funkciju izpildi. Es negribētu pieļaut, ka tuvākajā laikā samazinās mūsu pakalpojuma kvalitāte. Kopumā esam pozitīvi noskaņoti, mēģinām rast iekšējos resursus un modernizēties un nākt klajā ar racionāliem priekšlikumiem,» sacīja ministrs.

Skaidrojot budžeta samazinājumu tuvākajos gados, Ģirģens norādīja, ka finansējums saruks, jo beigsies ilgtermiņa projekti, piemēram, valsts austrumu robežas nostiprināšana. «Beidzoties šiem projektiem, mēs paliksim pie tā, kur esam, un ar tādu atalgojuma apmēru, kāds tas ir,» norādīja Ģirģens un piebilda, ka iekšlietu resora finansējums «reāli nokrīt zem 400 miljoniem eiro».

Arī sekojošajā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā Ģirģens pauda neapmierinātību ar nozares budžetu, uzsverot, ka, neatbalstot IeM prioritāros pasākumus, nozares darbinieki spiesti strādāt novecojušās un pat bīstamās ēkās, braukt ar veciem un visu laiku remontējamiem auto un staigāt vecās formās.

Lasiet arī: AM galvenie uzdevumi 2021.gadā būs armijas modernizācija un kiberdrošības stiprināšana

Ģirģens akcentēja, ka visaptverošs un sabalansēts budžets ir valsts attīstības priekšnoteikums, kas paredz, ka ir jāsaprot, kādā valstī vēlamies dzīvot, lai tostarp celtos sabiedrības apmierinātības līmenis. «Mēs visi atbildam par ekonomikas attīstību, bet tas nevar notikt, ja nav rūpju par institūcijām, kas atbild par ēnu ekonomikas un korupcijas izskaušanu,» sacīja Girģens.

Viņš pauda nožēlu, ka «esam tur, kur esam» un ka nav iespējams sabalansēt budžetā prioritātes, tādējādi atsakoties no graustiem un vecu, salūzušu transportu remontēšanas.

Arī deputāte Ļubova Švecova atzina, ka IeM «tiešām par maz finansējuma dabūjusi». Politiķe uzskata, ka IeM resors uzrāda labus rezultātus, tāpēc šis resors ir pelnījis cieņu no sabiedrības un atbilstošu finansējumu.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Rancāns ministra izklāstīto problēmu apzinoties un no savas puses solīja, ka runās savā frakcijā par to, lai IeM atbalsts tiktu palielināts.

«Vismaz es no savas puses solu pacīnīties par pašiem sāpīgākajiem jautājumiem. Mēs centīsimies atbalstīt, jo absolūti apzināmies problēmas. Es šeit saskatu nelīdzsvarotību starp ārējās un iekšējās drošības finansējumu. Vienai ministrijai [Aizsardzības ministrijai] mums ir milzīgi pieaugums, otrai [IeM] – milzīgi samazinājumi, tāpēc kaut kas ar to ir jādara,» piebilda Rancāns.

Jau ziņots, ka Aizsardzības ministrija šī gada plānotie izdevumi ir 648 332 786 eiro, bet nākamā gada izdevumi plānoti 693 521 903 eiro apmērā. Starptautisko operāciju un Nacionālo bruņoto spēku personālsastāva centralizētajam atalgojumam nākamgad plānots tērēt 201 863 149 eiro, bet Nacionālo bruņoto spēku uzturēšanai – 367 098 852 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas