Ar Latvijas e-ID karti iespējams saņemt e-pakalpojumus arī citās ES dalībvalstīs

Latvija kļuvusi par otro valsti no Ziemeļvalstu un Baltijas valstu grupas, kuras nacionālos elektroniskās identifikācijas līdzekļus iedzīvotāji var izmantot arī pārrobežu e-pakalpojumu saņemšanai citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Horvātija, Spānija, Portugāle, Igaunija un Lietuva ir kļuvušas par pirmajām valstīm, kuras tehniski nodrošina iespēju ar Latvijas eID līdzekļiem saņemt e-pakalpojumus šo valstu portālos, atzīmē ministrijā.

Lai uzlabotu valsts un privāto tiešsaistes pakalpojumu un e-komercijas efektivitāti ES mērogā, Eiropā ir pieņemta Elektroniskās identifikācijas un uzticamības pakalpojumu (eIDAS) regula*. Regula nosaka, ka ES dalībvalstīm, saskaņā ar noteiktu procedūru, 12 mēnešu laikā ir jāpieņem citu dalībvalstu paziņotos elektroniskās identifikācijas līdzekļus, kas publisko e-pakalpojumu saņemšanai būtu derīgi tāpat kā nacionālie elektroniskās identifikācijas līdzekļi.

2019.gada nogalē Eiropas Komisija publicēja Latvijas izziņoto nacionālo elektroniskās identifikācijas shēmu, kas ietver eParaksta rīkus: eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte. Līdz ar Latvijas elektroniskās identifikācijas shēmas publicēšanu ir sācies pārejas periods, kura laikā ES dalībvalstīm jānodrošina tas, ka viņu iestāžu un organizāciju interneta vietnēs tiek integrēta iespēja apliecināt identitāti ar Latvijas paziņotajiem eID līdzekļiem, skaidro ministrijā.

Virkne ES valstu – Horvātija, Spānija, Portugāle, Igaunija, Lietuva – Latvijas shēmu jau sākušas atzīt, tādējādi krietni apsteidzot eIDAS regulas noteikto grafiku.

Tas nozīmē, ka šobrīd Latvijas iedzīvotāji ar savu eID karti var piekļūt pārrobežu elektroniskajiem pakalpojumiem šo valstu nacionālajos portālos. Tāpat iedzīvotāji varēs saņemt šo valstu komersantu pakalpojumus, kuriem nepieciešama identitātes apliecināšana augstākajā līmenī. Lai arī pašlaik iespējams saņemt ierobežotu pakalpojumu klāstu, nākotnē šāda iespēja ļaus elektroniski sazināties ar publisko pakalpojumu sniedzējiem un saņemt pārrobežu e-pakalpojumus arī citās ES dalībvalstīs, skaidro VARAM.

«Jau šobrīd Eiropas mērogā Latvija ir viena no līderēm e-pakalpojumu jomā, saviem iedzīvotājiem bez maksas nodrošinot digitālo rīku komplektu – eID karti (kas ietver sevī elektronisko identifikāciju un eParakstu), eParaksts mobile un eParaksta karti, kā arī oficiālo elektronisko adresi (e-adresi). eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte ir vienīgie Latvijā pieejamie identitātes apliecināšanas rīki, kas saņēmuši šāda līmeņa akreditāciju, turklāt Latvija ir kļuvusi par pirmo un šobrīd vienīgo ES dalībvalsti, kura izstrādājusi e-Identitātes apliecināšanas rīku, kas ir vienīgais pilnībā mobilais risinājums un ir neatkarīgs no citiem datu nesējiem,» komentē ministrijas pārstāvji. 

Kā liecina Latvijas Valsts radio un televīzijas centra informācija, šī gada martā strauji pieaudzis pieprasījums pēc eID kartes un eParaksta. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, eID kartes lietošana martā teju dubultojusies, sasniedzot 231 tūkstoti reižu. Portālā Latvija.lv iedzīvotājiem pieejami vairāk nekā 700 e-pakalpojumi, turklāt lielu daļu no tiem pilnībā var pieteikt un saņemt elektroniski bez nepieciešamības doties klātienē uz iestādi.

*eIDAS regula – Eiropas parlamenta un Padomes 2014.gada 23.jūlija Regula (ES) Nr.910/2014 par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas