Ar Mārtiņa Kvēpa palīdzību apkrāpti Kālija Parks akcionāri

Oļegs Stepanovs ar jurista Mārtiņa Kvēpa palīdzību 2010.gada 29.aprīlī, atkal izmantojot pretlikumīgas metodes un viltotus dokumentus, pārņēma varu Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumā AS Kālija Parks.

AS Kālija Parks, kas ir viens no nozīmīgākajiem uzņēmumiem Ventspils tranzītbiznesā un ir specializējies kālija sāls pārkraušanā, akcionāru sapulci sasauca uz 2010.gada 29.aprīli plkst 14:00. Kompānijai ir trīs lieli akcionāri – starptautiskā investīciju kompānija Geit B.V. (57% Kālija Parks akciju īpašniece), Geit B.V. 90% meitas kompānija SIA Mineral-Trans-Serviss (30% Kālija Parks akciju īpašniece) un starptautiskā kompānija Transfides Holding B.V. (12% Kālija Parks akciju īpašniece), preses paziņojumā norāda apkrāptie Kālija parka akcionāri.

Kad Geit un Trasfides pārstāvji ieradās uz nozīmēto akcionāru sapulci Ventspils biznesa centrā (tā īpašnieks ir Kālija Parks) plkst. 13:40, viņiem par pārsteigumu sapulces norises vietā iekļūt nebija iespējams, jo ap ēku kompleksu bija izvietota policistu ķēde, kā arī uz vietas atradās vairākas policijas automašīnas, medicīniskās palīdzības automašīna, ugunsdzēsēji. Ķēdē stāvošie policisti informēja, ka kāds esot ziņojis par ēkā ievietotu spridzekli (tikai vēlāk akcionāriem kļuva skaidrs, ka viltus ziņojums par spridzekli acīmredzot bijusi daļa no varas pārņemšanas plāna). Policija neļāva iekļūt ēkā akcionāriem, jo tai esot bijis jāpārbauda, vai tiešām ēkā ir spridzeklis. Tiesa, ir pamatotas aizdomas, ka tieši šajā laikā savu “sapulci” Ventspils biznesa centrā aizvadīja Oļega Stepanova grupējums.

Pēc tam, kad valsts policija paziņoja, ka sapulcei paredzētajā ēkā tomēr drīkstot ieiet, Geit un Transfides pārstāvjus pārsteidza visas Ventspils biznesa centra slēgtās durvis. Ēkā atradās apsardze, kas raudzījās uz akcionāru pārstāvjiem, bet durvis netika atvērtas. Plkst. 14:10 Geit un Trasfides pārstāvji (pārstāvot vairāk nekā 69% Kālija Parka kapitāla) beidzot tomēr iekļuva biznesa centrā, kur bija jānotiek akcionāru sapulcei. Vienā no sapulcei paredzētajām telpām atradās Oļega Stepnova pārsteigtā sekretāre Nadežda Tirtova, kas beigu beigās ieslēdzās telpās, liedzot akcionāru pārstāvjiem tām piekļuvi.

“Šis traģikomiskais stāsts iezīmē jaunu posmu Latvijas kriminālajā akcionāru sapulču viltojumu vēsturē. Lai arī atsevišķi Ventspils tranzītbiznesa darboņi ļoti bieži rīkojuši viltotas “akcionāru sapulces”, tomēr šajā gadījumā izskatās, ka kāda persona ar šobrīd vēl nenoskaidrotām kriminālām metodēm visdrīzāk ir uzdevusies par Geit B.V. un Trasfides pārstāvi, lai varētu novadīt “akcionāru sapulci”, kas vērtējama kā vēl nebijusi krimināla nekaunība Latvijā. Geit B.V. rīcībā nonākusi konfedenciāla informācija, ka šo “akcionāru sapulci” O.Stepnova uzdevumā visdrīzāk atkal sarīkojis jau iepriekš pieminētais M. Kvēps. Viss vedina domāt, ka viņš sarīkojis “savu” akcionāru spaulci, pirms Geit B.V. un Trasfides pārstāvji iekļuva Ventspils Biznesa Centra telpās,” norāda Kālija parka akcionāri savā paziņojumā.

Problēmas likumdošanā

Geit B.V. un Trasfides direktors Rūdolfs Meroni (Rudolf Meroni) uzsver, ka šis nav pirmais gadījums , kad jurists Mārtiņš Kvēps, ignorējot jebkādas likuma normas un pēc visa spriežot viltojot dokumentus, cenšas pārņemt varu Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumos.

Vienlaikus abi KP akcionāri akcentē milzīgo problēmu, kas radusies Latvijas likumdošanas nepilnību dēļ. Latvijā Uzņēmumu Reģistra (UR) pienākums nav pārbaudīt iesniegto dokumentu patiesumu, līdz ar to personu grupa ar noziedzīgiem nodomiem var pārņemt varu teju ikvienā Latvijas uzņēmumā.

„Mārtiņš Kvēps un cilvēki ap viņu iesniedza UR dokumentus par Kālija Parka padomes pārvēlēšanu un akcionāru sapulci, tomēr nekādas tiesīgas akcionāru sapulces Kvēpa izpildījumā nevarēja būt. Nedz Geit, nedz Transfides nav pilnvarojušas M. Kvēpu pārstāvēt abus uzņēmumus. Tomēr šados gadījumos, sūdzoties UR, tiek saņemta atbilde, ka UR uzdevums nav pārbaudīt dokumetu izdošanas apstākļus un to patiesīgumu – tas neesot paredzēts likumā,” uzsver R. Meroni. Šāda kārtība nozīmē to, ka pilnīgi neviens uzņēmums Latvijā nav pasargāts no šādiem uzbrukumiem. „Šādas normas ir jāizlabo. Piemēram, Rietumeiropā ir iesviestas procedūras, kuru ietvaros, kādam iebilstot pret reģistrācijai iesniegtajiem dokumentiem, tie tiek īpaši pārbaudīti, iekams tiek reģistrētas lūgtās izmaiņas pamatojoties uz šādiem apstrīdētiem dokumentiem. Visi apšaubāmie un strīdīgie gadījumi tiek nodoti īpašām tiesām” uzsver R. Meroni.

Geit B.V. un Transfides Holding B.V. vērsīsies tiesībsargājošas instancēs, lai tās izmeklē un noskaidro, kādā veidā M. Kvēps varējis šādi rīkoties. “Nedz Kvēpam, nedz kādam citam, izņemot oficiālajai akcionāru delegācijai zvērināta advokāta Daimāra Škutāna vadībā, nebija tiesību pārstāvēt Geit B.V. un Transfides B.V. akcionāru sapulcē. Lai kurš arī neuzdevās par abu šo kompāniju pārstāvi safabricētajā Kālija Parks akcionāru spaulcē, ir pilnībā ignorējis likumu. Šāda rīcība ir krimināli sodāma“, norāda R. Meroni.

Kālija Parka akcionāri uzsver, ka kriminālu metožu izmantošanai Ventspils tranzītbiznesā ir jāpieliek punkts – Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un augsti biznesa ētikas standarti ir jāievieš arī Ventspilī. Visu starptautisko un vietējo investoru interesēs ir to paveikt iespējami ātrāk.

AS Kālija parks akcionāru sapulce tika sasaukta, lai ievēlētu jaunu uzņēmuma padomi, jo iepriekšējai padomei beidzās pilnvaru termiņš.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas