Ar sociālajām garantijām vēlas stiprināt tiesnešu neatkarību

 

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 25.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, ar kuriem plānots stiprināt Satversmes tiesas tiesnešu neatkarību,  BNN noskaidroja Saeimas preses dienestā.

Grozījumos paredzētas sociālās garantijas pēc Satversmes tiesas amata pilnvaru termiņa beigām. Likumprojekta anotācijā  tā autori Tieslietu ministrijā norāda, ka Satversmes tiesas tiesneša pilnvaru termiņš ir desmit gadi, līdz ar to valsts interesēs būtu pēc pilnvaru beigām šo pieredzi izmantot valsts labā. Ar šādiem grozījumiem likumā arī paredzēts nostiprināt Satversmes tiesas tiesneša tiesības pēc pilnvaru termiņa beigām pretendēt uz vakanto Augstākās tiesas tiesneša amatu, ja viņš nav sasniedzis tiesneša amata pildīšanai noteikto maksimālo vecumu, skaidro Saeimas preses dienestā.

Tāpat preses dienestā arī  norāda, ka plānots noteikt tiesības gada laikā tikt ieceltam vakantā valsts civildienesta ierēdņa amatā atbilstoši attiecīgās amata vietas pretendentam noteiktajām prasībām. Satversmes tiesas tiesnesim

pēc pilnvaru termiņa beigām iecerēts garantēt arī tiesības ieņemt līdzvērtīgu ierēdņa amatu tam, kuru viņš pildīja pirms apstiprināšanas par Satversmes tiesas tiesnesi.

Ar grozījumiem plānots Satversmes tiesas likumā atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam nostiprināt Satversmes tiesneša statusam un neatkarības prasībām atbilstošas materiālās garantijas pēc pilnvaru termiņa beigām, cita starpā paredzot atlaišanas pabalsta izmaksu. Tāpat, lai novērstu iespējamu Satversmes tiesas neatkarības apdraudējumu, ar grozījumiem iecerēts arī noteikt, ka tiesas administratīvo darbu organizēs un nodrošinās tās administrācijas vadītājs, nevis priekšsēdētājs, norāda preses dienestā.

Lai grozījumi Satversmes tiesas likumā un likumā Par tiesu varu stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāatbalsta Saeimai. Juridiskā komisija lūgs Saeimu skatīt grozījumus parlamenta 5.marta sēdē, informēja Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedrs Jānis Iesalnieks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas