Kritizē Gaismas pils ārējo izskatu

Par Gaismas pili dēvētā jaunā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka neizskatīsies tieši tāda, kādu to pirms apmēram ceturtdaļgadsimta bija iecerējis arhitekts Gunārs Birkerts. Ēkas tapšanas gaitā projektā daudz kas ticis mainīts.

Iespaidīgā celtne vismaz no ārpuses ir gandrīz pabeigta, un pašā jumta spicē parādījies savdabīgs veidojums, kas iepriekš rādītajās prezentācijās gluži tā neizskatījās, norāda laikraksts Neatkarīgā Rīta Avīze.

Kamēr ēka un tās apkārtne nav pilnībā pabeigta, arhitekti ir izvairīgi, komentējot tās izskatu Daugavas kreisā krasta panorāmā, kaut arī atzīst, ka Gaismas pils apjoms vairs būtiski nemainīsies.

Arhitekts Jānis Krastiņš neslēpj kriticismu un saka – iecerētais kalna gals atgādinot gaiļa seksti uz bibliotēkas jumta. «Tur nekā nav. Betona pārsegums, stikla būris, kur iekāpt pa lūku,» arhitekts apraksta. «Ārzemju kolēģi prasa, lai aizvedu, parādu [bibliotēkas ēku], un kļūst jocīgi ieraugot,» viņš stāsta. Krastiņš uzsver, ka jaunajai bibliotēkas ēkai šajā vietā ir jābūt, taču kritizē būves ārieni un arī telpas. «Diletantisks risinājums arī iekštelpās. Publikai imitēs grāmatu klātbūtni aiz nepieejamām stikla sienām. Grūti nosaukt, kas tas ir,» viņš netaupa asus vārdus.

Pēc arhitektūras doktora Jāņa Lejnieka domām, būtiskākais ir ēkas saturs. «Tā gaiļa sekste mani vismazāk satrauc. Mani vairāk interesē gaiļa kājas – infrastruktūra. Vai valsts izbūvēs palīgēku otrpus Akmeņu ielai? Vai tam pietiks naudas? Tie jautājumi jārisina,» uzskata arhitekts. Tāpēc starp valsti un Rīgas pašvaldību ir nepieciešama lietišķa komunikācija, lai abas puses, Lejnieka vārdiem runājot, krievu valdība pilsētā un latviešu valdība valstī, vienotos par bibliotēkai nepieciešamās infrastruktūras finansējumu.

Dialogs būs jāatrod, jo 2015.gadā, Latvijas Eiropas Savienības prezidentūras laikā, visas galvenās norises plānotas Gaismas pilī. Savukārt 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas Savienības kultūras galvaspilsēta, bibliotēkas ēka būs centrālais punkts, kur notiks izstādes, kongresi, konferences, koncerti, darbosies specializēti veikali un informācijas punkti.

Arī bibliotēkas celtniecības beigu termiņi ir vairākas reizes koriģēti. Tagad atbilstoši aktualizētajam un papildinātajam projekta īstenošanas grafikam Nacionālās bibliotēkas pamatbūvniecības darbi tiks pabeigti līdz 2012.gada novembrim. Pēc tam darbi turpināsies pie interjera izveides, iekārtu montāžas un infrastruktūras izbūves. Savukārt projekta pilna realizācija un bibliotēkas darbības uzsākšana jaunajā ēkā plānota 2013.gada nogalē, informē kultūras ministres padomniece Ieva Līne.

Ref: 104.000.102.2261

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas