Arī SVF samazina Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozes

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) otrdien, 15.oktobrī, samazinājis Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognozes šim un nākamajam gadam. 

SVF jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām (World Economic Outlook) prognozē, ka Latvijas ekonomika gan šogad, gan nākamgad pieaugs par 2,8%.

Aprīlī publiskotajās prognozēs SVF Latvijas IKP pieaugumu šogad prognozēja 3,2% apmērā, bet nākamgad ekonomikas izaugsmi lēsa 3,1% apmērā.

Inflācija Latvijā šogad un nākamgad prognozēta attiecīgi 3% un 2,6% apmērā.

Pēc SVF aprēķiniem, bezdarbs saruks līdz 6,5% šogad, bet nākamgad  pieaugs līdz 6,7%, salīdzinot ar 7,4% pērn, bet kārtējo maksājumu kontā šogad tiks reģistrēts deficīts 1,8% no IKP apmērā, kas nākamgad pieaugs līdz 2,1%.

No Baltijas valstīm straujāko IKP pieaugumu šogad SVF sagaida Lietuvā, kur tas tiek prognozēts 3,4% apmērā. Nākamgad Lietuvā SVF sagaida 2,7% ekonomikas izaugsmi. Aprīlī SVF lēsa, ka Lietuvā šogad IKP palielināsies par 2,9%, bet nākamgad – par 2,6%.

Inflācija Lietuvā šogad un nākamgad tiek gaidīta attiecīgi 2,3% un 2,2% apmērā, savukārt kārtējo maksājumu kontā gan šogad, gan nākamgad tiek prognozēts pārpalikums 1,1% no IKP. SVF  sagaida, ka bezdarbs Lietuvā šogad saglabāsies 6,1% līmenī, bet nākamgad saruks līdz 6%.

Igaunijā SVF šogad prognozē ekonomikas izaugsmi 3,2% apmērā, kas nākamgad palēnināsies līdz 2,9%. Fonds valsts ekonomika pieauguma prognozi šim gadam palielinājis no 3%, bet nākamajam gadam tā saglabāta nemainīga. Inflāciju SVF Igaunijā šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 2,5% un 2,4% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā pārpalikums šogad tiek prognozēts 0,7% apmērā no IKP, bet nākamgad tas tiek lēsts 0,3% apmērā. Bezdarbs Igaunijā, pēc SVF aplēsēm, gan šogad, gan nākamgad veidos 4,7%, salīdzinot ar 5,4% pērn.

Eirozonā kopumā SVF prognozē 1,2% IKP pieaugumu šogad, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsmes paātrināšanās līdz 1,4%.

Inflāciju 19 valstu veidotajā vienotās valūtas zonā SVF šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 1,2% un 1,4% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā tiek prognozēts 2,8% no IKP pārpalikums šogad un 2,7% pārpalikums nākamgad. Savukārt bezdarbs eirozonā šogad samazināsies līdz 7,7%, bet nākamgad kritīsies līdz 7,5%, teikts SVF rudens prognozēs.

Eiropas lielākajā ekonomikā Vācijā IKP pieaugums šogad tiek prognozēts 0,5%, kas nākamgad paātrināsies līdz 1,2%.

SVF prognozē, ka Lielbritānijā, kur pērn ekonomikas izaugsme bija 1,4%, šogad IKP pieaugs par 1,2%, bet nākamgad – atkal par 1,4%.

Nevienā Eiropas valstī SVF nedz šogad, nedz nākamgad neprognozē ekonomikas apmēra samazinājumu. Kopumā Eiropā gaidāms IKP pieaugums 1,4% šogad un 1,8% nākamgad. Savukārt attīstīto valstu grupā kopējā ekonomikas izaugsme SVF vērtējumā šogad būs 1,2%, bet nākamgad tā paātrināsies līdz 1,5%.

Savukārt SVF Eiropas attīstības reģionā šogad prognozē IKP pieaugumu par 1,8%, bet nākamgad – 2,5%. Šajā valstu grupā, piemēram, Ungārijai tiek prognozēts IKP pieaugums 4,6% šogad un 3,3% nākamgad. Gan Polijai, gan Rumānijai šogad IKP palielinājums tiek gaidīts 4% apmērā, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsme attiecīgi 3,1% un 3,5% apmērā.

ASV ekonomikas izaugsmi SVF prognozē šogad 2,4%, bet nākamgad – 2,1% apmērā, bet pasaulē trešās lielākās ekonomikas – Japānas – IKP pieaugums šogad būšot 0,9%, bet nākamgad gaidāms IKP palielinājums 0,5% apmērā.

Ķīnā šogad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme par 6,1%, bet nākamgad – par 5,8%, savukārt Indijā šogad un nākamgad IKP pieaugums tiek gaidīts attiecīgi 6,1% un 7% apmērā.

Krievijā SVF prognozē IKP kāpumu par 1,1% šogad, bet nākamgad tiek gaidīta 1,9% ekonomikas izaugsme. Savukārt Ukrainā, neskaitot Krievijas anektēto Krimas pussalu, gan šogad, gan nākamgad gaidāms IKP pieaugums par 3%, lēš SVF.

Pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi šogad SVF samazinājusi no 3,3% līdz 1,8%, bet nākamajam gadam tā pazemināta no 3,6% līdz 2,3%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas