bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 10.04.2020 | Vārda dienas: Anita, Anitra, Annika, Zīle
LatviaLatvija

Arodbiedrība lūdz valsts augstākās amatpersonas nepieļaut tranzīta nozares uzņēmumu iznīcināšanu Ventspilī

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Aivars Lembergs, ASV sankcijas, Detroita, FKTK, Ventspils osta, Ventspils, Linards Gulbis, darbinieku algas, banku darbība

Detroita kādreiz simbolizēja ASV rūpniecības varenību, taču pēc mašīnbūves uzņēmumu aiziešanas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, tā pārvērtās par sabrukšu spoku pilsētu. Ventspils pagaidām vēl ir vērā ņemama ostas pilsēta, taču Finanšu kapitāla un tirgus komisijas (FKTK) un valdības nevēlēšanās palīdzēt risināt ostā strādājošo uzņēmumu banku dēļ radušās problēmas, pilsētai draud ar ekonomisku sabrukumu, reģionālajam medijam ventspilnieks.lv pauž Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību Konsultatīvās padomes vadītājs Linards Gulbis.

Tranzīta jomas uzņēmumi jau kopš ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju noteikšanas Aivaram Lembergam lūguši FKTK sniegt kredītiestādēm skaidrojumu, kā rīkoties gadījumos, kad sankcionētā persona, lai arī LR Uzņēmumu reģistrā minēta kā patiesā labuma guvēja, ar tiesas lēmumu ir pilnībā nodalīta no jebkādām kontroles un ietekmes iespējām. Tā kā skaidrojuma nav, bankas draud pārtraukt pakalpojumu sniegšanu. Ja vistuvākajā laikā situācija netiks atrisināta, uzņēmumi būs spiesti apsvērt darbības apturēšanu. Ventspilij tas draud ar ļoti nopietnām sekām, uzsver Gulbis.

Detroitas piemērs parāda, kas notiek ar pilsētu, no kuras aiziet uzņēmumi, kuri bijuši tās ekonomiskās labklājības pamats. Krīze smagi skar ne vien attiecīgajos uzņēmumos strādājošos, bet arī ar apkalpojošo sfēru saistītos cilvēkus. Šāda scenārija gadījumā katastrofāli sarūk arī nodokļu ieņēmumi pilsētas budžetā, kā rezultātā  pašvaldībai kļūst arvien grūtāk pildīt savas funkcijas. Detroitas gadījumā tas noveda pie pašvaldības bankrota, reģionālajam medijam norāda padomes vadītājs. 

Viņš arī uzsver, ka gan ministru prezidents Krišjānis Kariņš, gan finanšu ministrs Jānis Reirs, gan citi valdības ministri un FKTK par situāciju ir informēti.

«Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu arodbiedrības jau vērsušās kā pie valsts augstākajām amatpersonām, tā arī pie FKTK ar lūgumu iesaistīties draudošās krīzes novēršanā. Diemžēl atbildes satur tikai formālu atrakstīšanos. Reāla rīcība nav sekojusi.»

Gulbis pauž, ka ir vēl kāda līdzība ar Detroitu. Ja šīs pilsētas sabrukumu izraisīja naftas krīze, tad Ventspili smagi skar tranzīta kravu sarukums. Reāla palīdzība būtu valstij piederošā Latvijas dzelzceļa piekoptās dzelzceļa tarifu politikas pārskatīšana, taču tas nenotiek. Tirgus joprojām nav atvērts brīvai konkurencei, bet  uzņēmēju teiktais, ka Latvijas tranzīta koridoru izmaksām, rēķinot uz vienu tonnu, jābūt vienlīdzīgām visā Latvijas dzelzceļa tīklā, dzirdīgas ausis nav radis. Tās ir tikai dažas no problēmām, kuras jau tā smago situāciju tranzīta jomā vēl vairāk padziļina. Uz šī fona valdības un FKTK nevēlēšanās iesaistīties banku politikas dēļ radušos tranzīta uzņēmumu problēmu risināšanā, jau ļoti tuvā nākotnē var novest pie nozares sabrukuma. Ja tā notiks, tas nozīmēs arī Ventspils kā ostas pilsētas beigas.

Lasiet arī: Tranzīta nozare: Nav pieļaujams, ka Lemberga dēļ tūkstošiem cilvēku nesaņem algas

«Kam tas ir izdevīgi? Latvijas valstij? Noteikti nē. Ventspils pilsētai? Arī nē. Personai, kuras dēļ Ventspils šodien piedzīvo grūtus laikus? Iespējams. Taču ventspilniekiem šī  «izdedzinātās zemes taktikai», kad armija atkāpjoties posta pati savu zemi, nesīs tikai ļaunumu,» vērtē Gulbis.

Viņš arī uzsver, ka Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu vadība dara visu iespējamo pēc iespējas ātrākai situācijas atrisināšanai. Uzņēmēji vērsušies pēc sankciju piemērošanas skaidrojuma pie OFAC un saņēmuši atbildi, kurā, starp citu, norādīts: «[Ja] kopējais sankcionēto personu daļu skaits ir mazāks par 50 procentiem, sabiedrība automātiski vairs netiek uzskatīta par sankcionētu sabiedrību.» Šobrīd nevienā no uzņēmumiem, kuros Lembergs patiesā labuma guvēja statusā reģistrēts LR Uzņēmumu reģistrā, viņam nepieder 50% daļas. Gan FKTK, gan bankām šis fakts ir zināms, tāpat kā tas, ka šo uzņēmumu daļas jau kopš 2007.gada neatrodas sankcionētās personas kontrolē, jo nodotas kriminālprocesa virzītāja ieceltā mantas glabātāja pārvaldē un kontrolē, atzīmē padomes vadītājs.

«Ventspils ostā strādājošās arodbiedrības atkārtoti lūdz valsts augstākās amatpersonas nepieļaut tālāku tranzīta nozares uzņēmumu iznīcināšanu. Pretējā gadījumā Ventspils pilsēta var zaudēt tūkstošiem darbavietu kā tranzīta nozarē, tā arī to apkalpojošajā sfērā strādājošajiem.»

«Ventspils ostā strādā profesionāli cilvēki, un visticamāk, ar darba atrašanu citu valstu ostās viņiem problēmu nebūtu. Taču mēs negribam pamest savu pilsētu, lai dotos uz Roterdamu, Antverpeni, Hamburgu vai Īriju. Mēs gribam dzīvot un strādāt Ventspilī. Ja valdība to nevēlas saprast, mums nebūs citas izejas kā doties uz Rīgu, lai plašās protesta akcijās izteiktu savu viedokli. Tomēr pagaidām vēl ceram, ka FKTK un valdība mūs beidzot sadzirdēs,» paužot Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību Konsultatīvās padomes nostāju, saka Gulbis. 


Pievienot komentāru

COVID-19 gadījumu skaits Baltijā. Latvijā – 612, Lietuvā – 999, Igaunijā – 1 258

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Palielināts Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma apmērs privātajos bērnudārzos

Apstiprinot Rīgas pašvaldības 2020.gada budžetu, tika piešķirts lielāks Rīgas domes līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem.

Vecāku pabalsta izmaksai COVID-19 krīzes laikā LM piešķir 6,3 miljonus eiro

Sakarā ar grozījumiem likumā, kas paredz turpināt nodrošināt vecāku pabalsta izmaksu tiem, kuriem pabalsta izmaksas termiņš būs beidzies ārkārtas situācijas laikā.

Centralizētais eksāmens svešvalodās maijā nenotiks. Apsver jūniju

Ja ir zināms eksāmenu kārtotāju skaits konkrētajā iestādē un ja ir ievērota prasība «divi un divi», tad eksāmenus sarīkot neesot problēma.

Viļņa sāk ņemt analīzes visiem medicīnas darbiniekiem

Viļņas pilsētas pašvaldība ceturtdien, 9.aprīlī, paziņojusi, ka sāks pārbaudīt visus medicīnas darbiniekus pret COVID-19 infekcijas klātbūtni organismā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ārkārtējās situācijas laikā auto īpašnieks varēs pārtraukt OCTA polises darbību

Auto īpašnieks varēs pārtraukt sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polises darbību, ja auto netiek izmantots.

Latvijā cūkgaļas vidējā cena mēneša laikā samazinājusies par 5,7%

Cūkgaļas vidējā cena Latvijā šogad februārī bija par 5,7% zemāka nekā pirms mēnesi, savukārt gada laikā tā pakāpusies par 45,3%.

Valdība atbalsta ideju palīdzēt krīzē cietušām pašvaldību kapitālsabiedrībām

Uz atbalstu varēs pretendēt, ja krīzes skartās kapitālsabiedrības apgrozījums būs samazinājies ne mazāk kā par 50% salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu.

Baznīcai ir jāpielāgojas situācijai tāpat kā citiem, vērtē igauņu arhibīskaps

Lieldienām Igaunijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ir izsūtījusi draudzēm norādes, kā sarīkot dievkalpojumus mājās. Šāds risinājums atbilst arhibīskapa Urmasa Vīlmas (Urmas Viilma) uzskatam, ka baznīcai ir jāpielāgojas ārkārtas situācijai, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plāno pārcelt uz 29.augustu

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plānots pārcelt uz 29.augustu, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izskatīšanai valdībā iesniegtie grozījumi Rīgas domes atlaišanas likumā.

Ziemeļu Investīciju banka aizdevusi Latvijai 500 miljonus eiro COVID-19 seku likvidēšanai

Ar aizdevumu paredzēts finansēt valdības papildu izdevumus koronavīrusa COVID-19 pandēmijas ietekmes mazināšanai.

ES Tiesa: Polijai ir jāatceļ tiesnešu disciplīnas palāta

ES Tiesa ir aicinājusi Poliju apturēt Polijas Augstākās tiesas Disciplinārās palātas darbību un nodalīt to no parlamenta un valdības ietekmes, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Par spīti pierādījumiem KNAB joprojām nesaskata korupciju Ventspils domē

Par sabiedriskajiem līdzekļiem tiek īstenota Aivara Lemberga propagandas kampaņa arī pēc ASV sankciju piemērošanas, kas apliecina, ka sankcijas Ventspils pilsētas dome neievēro un tās tiek rupji ignorētas.

SPRK izsaka brīdinājumu Conexus par sertificēšanās prasību neizpildi termiņā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija izteikusi brīdinājumu Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid.

ASV prezidenta vēlēšanās gaidāma cīņa starp Baidenu un Trampu

ASV no cīņas par Demokrātiskās partijas prezidenta amata nomināciju ir izstājies Bērnijs Sanderss. Viņš ir piekāpies kandidāta Džo Baidena priekšā, kurš atlicis vienīgais sāncensis iepretim republikāņu prezidentam Donaldam Trampam.

COVID-19 inficēšanās gadījumi Baltijā. Latvijā – 589, Lietuvā – 955, Igaunijā – 1 207

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Rīgas administratori COVID-19 seku likvidēšanai rezervē 13,87 miljonus eiro

Pieņemot pilsētas 2020.gada budžetu, Rīgas pagaidu administratori palielinājuši Rīgas rezerves fonda apjomu līdz 13,87 miljoniem eiro.

Volstrītā akciju cenas kāpj pēc jaunām ziņām par COVID-19, Eiropā tās pārsvarā krītas

Volstrītā trešdien, 8.aprīlī, akciju cenas pieaugušas pēc jauniem datiem, ka koronavīrusa pandēmija var būt sasniegusi virsotni Ņujorkā un citos karstajos punktos, bet Eiropas akciju cenas pārsvarā kritās.

Pasaulē ar COVID-19 saslimušo skaits pārsniedz 1,5 miljonus

Pasaulē jaunā koronavīrusa saslimšanas gadījumu skaits ir pārsniedzis 1,5 miljonus, bet atveseļojušies ir 329 tūkstoši cilvēku. Lielākā mirstība no slimības ir Itālijā, bet lielākais saslimušo skaits ir ASV, ziņo vācu raidorganizācija DW un ASV Džona Hopkinsa Universitāte.

Atgādinājums: Lieldienu brīvdienās nekādas ciemošanās

Svinības vai ciemošanās pie radiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, tostarp tuvojošos Lieldienu svinēšana, kuros iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti.

Lietuvas uzņēmēji karantīnā: Latvijas atbalsts biznesam bijis straujāks

Lietuva ir pagarinājusi valstī spēkā esošo karantīnu līdz 27.aprīlim. Kamēr epidemiologi brīdina par COVID-19 uzliesmojuma augstāko punktu, uzņēmēji pēc jau aizvadītajām karantīnas nedēļām lūdz iespēju atvērt uzņēmumus un salīdzina Viļņas lēmumus ekonomikas ierobežošanā un atbalstā ar tiem, kas pieņemti Rīgā.

Aprīlī bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 4 415

Patlaban NVA ir reģistrētas 17 923 brīvas vakances. Lai gan aprīlī parādījusies 1 061 jauna vakance, kopš 1.aprīļa, kad NVA bija reģistrēta 26 971 vakance, novērojams kritums par 9 048 aģentūrā pieejamām darbavietām.

Lauksaimniecības atbalstam novirzīs 45,5 miljonus eiro

No plānotā atbalsta 35,5 miljonus eiro paredzēts novirzīt kā atbalstu primārajiem lauksaimniecības ražotājiem, lauksaimniecības un pārtikas pārstrādes uzņēmumiem.

Latvijā mājokļu cenu kāpums ceturtajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Straujāks mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Luksemburgā, Slovākijā un Horvātijā, bet Polijā pieaugums bijis identisks kā Latvijā. Lietuvā mājokļu cenas šajā periodā pieaugušas par 6,5%, bet Igaunijā – par 8,2%.

Igaunija meklē iespējas izstāties no ES CO2 tirdzniecības programmas

Igaunijas valdībā dots uzdevums vides ministram Renē Kokam noskaidrot, vai Igaunija var izstāties no ES sistēmas, kur dalībvalstis tirgojas siltumnīcefekta gāzu emisijām. ES komentējusi, ka tas nav iespējams, ziņo raidorganizācija ERR.

Top 5 Video

    Jaunākie komentāri


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!