bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Ārsta padoms, kā pasargāt sevi un bērnus no traumām svētkos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)


Katru gadu Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas laikā krasi palielinās slimnīcās un poliklīnikās nonākušo cilvēku skaits. Visvairāk izsaukumu šajās ziemas dienās mediķi saņem par traumām un apdegumiem, kā arī saindēšanos ar pārtiku un alkoholu.

AS Veselības centru apvienība (VCA) ārsti rekomendē svētku galdam izvēlēties tikai kvalitatīvus un svaigus pārtikas produktus. «Ļoti svarīgi pārliecināties, vai produktam nav slikta smarža, garša, šaubīgs izskats. Labāk tādu pārtiku izmest, nekā pēc tās lietošanas svētku laiku pavadīt stacionārā. Nereti, lietojot sliktas kvalitātes pārtiku vai tādu, kuras derīguma termiņš jau beidzies, var saindēties vai pat saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu un citām nopietnām kaitēm,» skaidro VCA poliklīnikas Elite dienas stacionāra vadītāja Anna Aleksandrova.

Ārsti norāda, ka īpaša uzmanība vajadzīga, izvēloties gatavos salātus, jo nereti kāda viena nekvalitatīva komponenta dēļ var rasties nepanesamība un stipra organisma saindēšanās. «Parasti svētku laikā mēs patērējam ļoti daudz pārtikas gan mājās, gan ciemos. Tieši tāpēc tik svarīgi sekot, lai «vakardienas ēdieni» no rīta nenodarītu kaitējumu jūsu veselībai. Ja plānojat dūšīgi paēst, dodoties ciemos, paņemiet līdzi arī kādu aptiekā nopērkamu fermentu gremošanai. Tas palīdzēs organismam. Neēdiet pārāk daudz salda, sāļa un cepta,» uzsver daktere.

Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāvēršas pie dežūrārsta. Ārsts noteiks saslimšanas iemeslu un palīdzēs izvēlēties pareizo ārstēšanas metodi.

Ja gatavojaties svētku svinībām ārpus mājas, pilsētas centrā, mediķi atgādina apģērbties atbilstoši laika apstākļiem – nepiemērots vai mitrs apģērbs, kā arī atrašanās alkohola reibumā ārpus telpām var radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu (hipotermiju). «Pārlieka alkohola lietošana ātri var izraisīt galvassāpes un drebuļus, jo sākumā asinsvadi paplašinās, bet pēc neilga laika saraujas. Tāpēc, svinot Ziemassvētkus ārpus mājām, neaizmirstiet par «grādīgā» kontroli,» atgādina Aleksandrova.

Lai nepieļautu smagas savainošanās vai apdegumus, mediķi īpaši atgādina par ugunsdrošības noteikumiem. «Neatstājiet bez uzraudzības iedegtas sveces, eglīšu rotājumus un Adventes vainagus ar svecēm! Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes un svētku lampiņas. Nenovietojiet traukus ar karstu šķidrumu tuvu galda malai, jo, tiem apgāžoties, bērni var gūt apdegumus. Dzerot karstus dzērienus, it īpaši karstvīnu, neturiet bērnu klēpī! Nenovietojiet traukus ar karstu saturu bērniem pieejamās un viegli aizsniedzamās vietās!» pamāca daktere.
Īpaši uzmanīgiem svētku laikā ir jābūt, rīkojoties ar pirotehniku, neļaujot bērniem un pusaudžiem vieniem pašiem darboties ar svētku uguņošanai paredzētajiem izstrādājumiem!

«Ja bērns vai pieaugušais tomēr ir guvis apdegumu vai applaucējies, traumēto vietu nekavējoties atdzesējiet, turot zem vēsa (bet ne ledaina), tekoša ūdens vismaz desmit minūtes! Ja apdegums/applaucējums ir zem apģērba, tad neraujiet to nost, bet gan dzesēšanas laikā uzmanīgi novelciet! Strauja pielipušo apģērba gabalu noraušana var radīt smagas komplikācijas,» brīdina ārste.

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā norāda, ka katru gadu svētku brīvdienas ir arī laiks, kad pieaug gūto traumu un saslimšanu skaits.  Ik gadu Bērnu slimnīcā svētku laikā pēc palīdzības vēršas bērni, kuru guvuši dažādas traumas – pakrītot uz ielas vai mājās, dauzoties un sportojot gūti lūzumi, mežģījumi un vaļējas brūces.

Vienlaikus raksturīgas arī ar svētkiem saistītas traumas, piemēram, applaucējumi ar ēdienu vai dzērienu, kā arī apdegumi neuzmanīgi rīkojoties ar pirotehniku. Turklāt, analizējot gūto traumu datus, skaidri redzams, ka bērni visvairāk traumu gūst tieši mājās, proti, vidē, kurai būtu jābūt bērnam visdrošākajai un piemērotākajai. Tāpat pie mediķiem vēršas bērni ar dažādām vienkāršām saslimšanām- paaugstinātu temperatūru, sausu klepu, kakla vai auss sāpēm un dažādām vīrusa slimībām. Pērn svētku (Ziemassvētku un Jaunā gada) brīvdienu laikā Bērnu slimnīcās mediķi palīdzību sniedza teju 1 300 bērniem.

Gadā vidēji 300 bērni vēršas pēc palīdzības, jo guvuši dažāda veida apdegumus. Visbiežāk tie ir bērni līdz trīs gadu vecumam. Tādēļ, mediķi atgādina, ka starp kūpošiem katliem, ēdieniem un karstām cepeškrāsnīm, mazajām zinātkārajām un palīdzēt gribošajām rociņām nav vietas. «Neatstājiet karstus ēdienus uz galda malas un nelietojiet galdautu, ja mājās ir mazs bērns, jo tā ir tikai sekunde, lai, paraujot aiz tā stūra, uzrautu sev virsū visu uz tā esošo saturu,» brīdina mediķi.

«Lai izvairītos no gremošanas sistēmas traucējumiem, būsim modri un uzmanīsim, ko bērns ēd svētku laikā. Ja tiek pastiprināti lietotas kārotās šokolādes konfektes, saldumi un miltu izstrādājumi, neaizmirsīsim parūpēties par šķiedrvielu un šķidruma uzņemšanu, tam vislabāk derēs augļi un dārzeņi, kā arī dabīgi dzērieni bez cukura,» aicina ārsti.

Mediķi piekodina, ka pats būtiskākais traumu un saslimšanu novēršanas veids ir nedalīta vecāku uzmanība svētku laikā. «Neaizmirsīsim, ka neskatoties uz svētku mielasta gatavošanu, dāvanu saiņošanu, viesu uzņemšanu un citām aktivitātēm, parūpēsimies, lai mūsu bērni būtu drošībā un vienmēr pieskatīti. Turklāt, pieredze liecina, ka, bērna pieskatīšanu jāuztic tieši vienam konkrētam cilvēkam, ne vairākiem, kā rezultātā bērnu nepieskatīs neviens,» novērots Bērnu slimnīcā.

Svētku dienās un brīvdienās visu diennakti medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Ja nepieciešams saņemt medicīnisku konsultāciju ģimenes ārsta kompetences ietvaros, Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās var vērsties pie dežūrārstiem. Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā. Savukārt traumu vai pēkšņas saslimšanas gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.

Ref: 102.000.102.8901


Pievienot komentāru

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.