Ārstu pienākums būs izrakstīt lētākas zāles

Pacientam pirmo reizi izrakstot kompensējamās zāles, ārstam būs pienākums receptē norādīt lētākās jeb tā sauktās references zāles, to paredz Veselības ministrijas sagatavotie grozījumi.

Lai arī ārstu sabiedrība jau nokritizējusi šo ieceri – ārstam nedrīkst uzlikt par pienākumu izrakstīt lētāko –, veselības ministrs Juris Bārzdiņš skaidro: pienākums pirmreizēji pacientam izrakstīt zemākās cenas medikamentus uzlabos pacientu tiesības, neierobežojot ārstu profesionālo brīvību, raksta Neatkarīgā.

VM sagatavojusi grozījumus ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu kompensācijas kārtībā, lai novērstu situāciju, kad pacientiem nākas pārmaksāt par dārgākām savstarpēji aizvietojamām zālēm bez konkrēta medicīniska pamatojuma, tā šo grozījumu būtību skaidro VM speciālisti. Ārstam, pirmo reizi pacientam izrakstot valsts kompensētos A sarakstā iekļautos medikamentus, kuriem ir pieejamas līdzvērtīgas efektivitātes zāles, ir pienākums norādīt lētākās jeb references zāles. Ja pacienta ārstēšanā ar šīm zālēm tiek panākts vēlamais ārstnieciskais efekts, arī turpmāk ārsts izraksta lētākās.

Savukārt, ja ārsts pamatoti uzskata, ka nepieciešams zāles nomainīt, lai uzlabotu ārstēšanas rezultātus, pacienta medicīniskajā kartē viņam būs jānorāda atbilstošs pamatojums, par to ziņojot Zāļu valsts aģentūrai saskaņā ar noteikto kārtību. Vienlaikus pacientam tiek saglabāta izvēles brīvība, vienojoties ar ārstu, saņemt dārgākus medikamentus, atsakoties no valsts kompensācijas. Tas savukārt ļaus citiem pacientiem, kuriem valsts kompensācija ir ļoti būtiska, nodrošināt nepieciešamās zāles lielākā apmērā.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas