Ašeradens: Enerģētikas sektorā Latvijas un Ziemeļu valstu prioritātes sakrīt

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Baltijas un Ziemeļu valstu sadarbība enerģētikas nozarē ir lielisks veiksmes stāsts, kura nozīmi nevar novērtēt par zemu, trešdien, 19.aprīlī, starptautiskās konferences Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas perspektīvas – klimata pārmaiņas, enerģētikas drošība un enerģētikas risinājumu eksportspēja atklāšanā uzsver ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Viņš pauž, ka enerģētikas sektorā Latvijas un Ziemeļu valstu prioritātes sakrīt – pirmkārt, nodrošināt drošu, dekarbonizētu zaļo enerģiju par konkurētspējīgam cenām brīvā tirgū. Otrkārt, valstis nozarē sagaida augstāku pievienoto vērtību un inovācijas, treškārt, gan Baltijas, gan Ziemeļu valstis ir gatavas dalīties zināšanās ar citiem pasaules reģioniem.

Pēc ministra teiktā, labākais piemērs sadarbības nepieciešamībai ir elektroenerģijas tirgus un Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojumu plāna (BEMIP) ieviešana.

Ašeradens pauž, ka Latvijas elektroenerģijas tirgus integrācija biržā Nord Pool un starpsavienojumu attīstība jau ir nodrošinājusi elektroenerģijas vairumtirgus cenu kritumu Latvijā par teju 30% kopš 2013.gada.

Vienlaikus viņš atzīmē, ka elektroenerģijas piegādes no Ziemeļu valstīm ir palielinājušas Baltijas valstu energodrošību un palielinājušas konkurenci tirgū.

Patlaban Baltijas valstīm priekšā ir jauns izaicinājums – integrēt elektrotīklu Eiropas Savienības elektroapgādes sistēmā, mazinot atkarību no Austrumu kaimiņiem. Atbilstoši jaunākajiem pētījumiem efektīvākais risinājums būtu jauna starpsavienojuma izbūve starp Lietuvu un Poliju.

Ministrs uzsver, ka šāds projekts potenciāli nodrošinās Baltijas un Ziemeļu valstu energokompānijām jaunas tirdzniecības iespējas citu Eiropas valstu elektroenerģijas tirgos. Vienlaikus Baltijas valstīs joprojām būs atvērtas ciešākai integrācijai Ziemeļu valstu tirgos.

Ašeradens klāsta, ka labās sadarbības piemērus jāizmanto arī citās jomās, piemēram, reģionāla un integrēta gāzes tirgus izveidē, atjaunojamo resursu, siltumapgādes, kā arī energoefektīvu tehnoloģiju tirgū.

Konferenci Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas perspektīvas – klimata pārmaiņas, enerģētikas drošība un enerģētikas risinājumu eksportspēja rīko Ziemeļvalstu ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vēstniecībām Latvijā.

Ref:224.000.103.951

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas