Ašeradens: Valstij zaudējumi no KVV Liepājas metalurga noteikti būs

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens

Valsts savulaik samaksāja metalurģijas uzņēmumam KVV Liepājas metalurgs garantēto kredītu aptuveni 100 miljonu eiro apmērā. Līdz šīm parāds valstij ir aptuveni 65 miljoni eiro, un, vērojot pašreizējo situāciju uzņēmumā, valstij zaudējumi noteikti būs, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Viņš intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma norādīja, ka uzņēmums vairs parādus neatmaksā, un neizskatās, ka ir spējīgs to darīt. Viens no kreditoriem, banka Citadele, jau sākusi piedziņas procedūru. Metalurga nodokļu parāds sasniedza 1,5 miljonus eiro, bet parāds pret darbiniekiem – aptuveni pusmiljonu eiro, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.

Ašeradens sacīja, ka uzņēmumam ir maksātnespējas pazīmes – valsts tāpat kā citi nodrošinātie kreditori saskaņā ar likumu nevar vērsties tiesā ar maksātnespējas pieteikumu, citi mazie kreditori to nedara dažādu iemeslu dēļ, piemēram, tas ir pretrunā ar uzņēmuma labo praksi. To nedara arī pats Metalurgs, jo saņēma šādas norādes no akcionāriem.

Tomēr ministrs atzina, ka situācija atrisināsies un 30 dienu laikā «kāds tomēr rīkosies», un maksātnespējas pieteikums tiks iesniegts. Viņš gan atturējās atklāt, kas varētu būs maksātnespējas pieteicējs.

Metalurga akcionāri gan saglabās savas tiesības vērsties tiesā pret Latvijas valsti, par ko akcionāru pārstāvji jau brīdinājuši. Taču pilnīgi skaidrs, ka valsts otro reizi neieguldīs līdzekļus uzņēmuma darbībā, sacīja ministrs.

Ašeradens arī norādīja – lai atgūtu savulaik nomaksāto galvojumu, būtu izdevīgāk pārdot visu uzņēmumu kā kopumu, par to gan vēl jārunā ar pārējiem kreditoriem. Valdībai ir arī iespējas pārdot iekārtas, kas nebūtu labākais scenārijs, bet ir skaidrs, ka pilnīgi noteikti būs zaudējumi, pauda ministrs.

Kā zināms, Metalurgs atkal Privatizācijas aģentūrā bija iesniedzis restrukturizācijas plānu, ko tā neatbalstīja. Uzņēmuma īpašnieki piedāvāja ieviest nodokļu atvieglojumus un samazināt elektrības cenas, taču aģentūra šādu piedāvājumu noraidīja.

Pirms vairāk nekā gada par finanšu grūtībās nonākušā Liepājas uzņēmuma īpašnieku kļuva Ukrainas holdings KVV Group, kas solīja 70 miljonus eiro par Metalurgu samaksāt vairāku gadu laikā.   Taču neilgi pēc darījuma KVV Liepājas metalurgs atkal nonāca finanšu problēmās un lūdza Valsts kasei līdz 2020.gadam atlikt maksājumus par rūpnīcu. Lai to vērtētu, uzņēmumam pieprasīts restrukturizācijas plāns, kas valdībā iesniegts marta sākumā.

Vēlāk Ukrainas investori paziņoja par AS KVV Liepājas metalurgs rūpnīcas konservāciju, to skaidrojot ar augstajām elektroenerģijas izmaksām un slikto situāciju metāla nozares tirgū. Lai uzturētu iekārtas un apsargātu teritoriju, Liepājas metalurgā pagaidām saglabātas 145 darba vietas.

Ref: 102.000.102.12797

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas