Asociācija: Kažokzvēru audzēšanas nozares slēgšana, neparedzot kompensācijas, liecina par nerēķināšanos ar uzņēmējdarbību

Kažokzvēru audzēšanas nozares slēgšana Latvijā, neparedzot kompensācijas, liecina par nerēķināšanos ar uzņēmējdarbību, vērtē Latvijas Zvēraudzētāju asociācija.

«Kompensācijas neesamība liecina par likumdevēju pilnīgu nerēķināšanos ar uzņēmējdarbību,» pauž Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas pārstāve Sandra Vilciņa.

Vienlaikus zvēraudzētavas SIA Baltic Devon Mink pārstāvis Tvans Van Ansems atzīmē ne tikai uz kompensāciju neparedzēšanu par biznesa aizliegšanu, bet arī uz dialoga neesamību ar nozari.

«Kad ieradāmies Latvijā un atjaunojām bankrotējušu, bankas īpašumā esošu fermu, mēs nedomājām, ka pēc vairāk nekā desmit gadiem tas beigsies tik bēdīgi. Ja Latvijai nepatīk kažokzvēru audzēšanas nozare, to es saprotu. Tas ko es nesaprotu, ir dialoga neesamība ar nozari un nekādu kompensāciju neparedzēšana par biznesa aizliegšanu,» viņš norāda.

Baltic Devon Mink pārstāvis arī min, ka līdz ar nozares slēgšanu darbu zaudēs vairāk nekā 100 kompānijas darbinieku, kā arī uzņēmums zaudēs 40 miljonus eiro, kas līdz šim ieguldīti uzņēmumā.

«Tieši šī attieksme nevis domas par nozari parāda, ka Latvija ir ieguldījumiem nelabvēlīga zeme. Kura nozare sekos nākamā? Azartspēles vai cūkkopība? Protams, ka mēs savas intereses aizstāvēsim,» atzīmē kompānijas pārstāvis.

Pēc asociācijā paustā, ja Latvija aizliegs kažokzvēru audzēšanu, tiks slēgta nozare, kas šobrīd ir apmēram 50 miljonus eiro vērta un nodarbina apmēram 300 darbinieku. Vienlaikus kompensāciju neparedzēšana, pēc asociācijā minētā, neatbilst ne Satversmei, ne arī Latvijas starptautiskajām saistībām.

«Komersanti, kuri Latvijā tur un audzē kažokzvērus, kopš 2008.gada ir ieguldījuši vismaz 50 miljonus eiro šīs uzņēmējdarbības uzsākšanai un uzturēšanai. No šiem līdzekļiem 40 miljonus eiro ieguldījuši investori no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Pēdējā gadā augušas arī asociācijas biedru dažādas izmaksas par augstāku epidemioloģiskās drošības standartu ievērošanu un nemitīgām Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaudēm,» klāsta asociācijā.

Tāpat asociācijā min, ka pēdējie divi gadi nozarei bija īpaši grūti – kovida pandēmijas laikā kažokādu izsoles nenotika, līdz ar to bija paralizēta arī saimniecību darbība, kas atspoguļojas to finanšu rādītājos. 

Pēc asociācijā norādītā, nozares slēgšanai ir jābūt nopietni izsvērtam un pamatotam gan no ekonomikas, gan tiesību sistēmas skatpunkta.

«Aizliedzot kažokzvēru audzēšanas nozari, netiek aizliegta tirdzniecība – Latvijā audzētus kažokzvērus aizstās citu valstu saimniecībās audzētie kažokzvēri. Kažokādas un to izstrādājumus komersanti Latvijā ievedīs no valstīm, kur labturības noteikumiem uzmanība netiek pievērsta un tā netiek pienācīgi kontrolēta, tādējādi nesasniedzot nospraustos humāno apsvērumu mērķus, bet faktiski atbalstot pretējos,» pauž asociācijas pārstāvji.

Ceturtdien, 5.maijā, plkst. 8.30 pie Saeimas notiks dzīvnieku aizsardzības akcija, lai paustu atbalstu kažokzvēru audzēšanas aizliegumam Latvijā.

Saeima 5.maijā otrajā lasījumā skatīs likumprojektu par grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas nosaka aizliegumu audzēt un turēt lauksaimniecības dzīvniekus, ja to turēšanas un audzēšanas vienīgais vai galvenais iemesls ir kažokādu ieguve.

Latvijas Zvēraudzētāju asociācija apvieno Latvijas zvērkopības sfēras uzņēmumus. Tās mērķis ir veicināt zvērkopības nozares saglabāšanu un attīstību valstī. Tāpat biedrība pārstāv kažokzvēru audzētāju intereses valsts, pašvaldību un Eiropas institūcijās, pārrauga ciltsdarba organizāciju šķirnes zvērkopības saimniecībās, šķirnes zvērkopības saimniecību atestāciju, kā arī konsultē un risina citus jautājumus, kas saistīti ar zvērkopības nozari. Latvijas Zvēraudzētāju asociācija ir Eiropas Zvērkopju asociācijas dalībniece.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas