Asociācija: Latvija jauno HIV gadījumu ziņā joprojām ieņem pirmo vietu Baltijā

2018.gadā Latvijā reģistrēti 326 jauni HIV gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra informācija. Biedrības Baltijas HIV asociācija priekšsēdētāja Inga Upmace norāda, ka, lai gan tas ir mazāk nekā 2017.gadā, Latvija jauno HIV gadījumu ziņā joprojām ieņem pirmo vietu Baltijas valstīs.

Sākotnējie Baltijas HIV asociācijas aprēķini rāda, ka jauno gadījumu skaits pērn ir samazinājies visās trīs Baltijas valstīs. Latvijā rādītājs joprojām ir augstākais – 16,9 jauni HIV gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, Igaunijā – 14,4 gadījumi, bet Lietuvā – 5,7 jauni gadījumi. Lietuvā ir reģistrēti 160 jauni HIV gadījumi, Igaunijā – 190.

2017.gadā Latvija ieņēma pirmo vietu Eiropā pēc jauno HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu.

«Jaunākā statistika nedod pamatu cerībām, ka pērn Latvija šo pirmo vietu būs zaudējusi. 2018.gada beigās Latvijā kopumā dzīvoja vairāk nekā 5,7 tūkstoši HIV pozitīvu cilvēku. Savukārt ārstēšanu 2018.gadā saņēma tikai 2 665 HIV pacienti, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Ārstēts un līdzestīgs HIV pozitīvs cilvēks ir neinfekciozs – tā ir efektīvākā šīs infekcijas slimības profilakse,» raksta Upmace.

Biedrība Baltijas HIV asociācija strādā pie HIV profilakses aktivitāšu un kaitējuma mazināšanas programmu attīstīšanas un līdzdalības to integrēšanā valsts un pašvaldību politikas plānošanas dokumentos, kā arī HIV/AIDS ārstēšanas pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanas Baltijas valstīs. Biedrība dibināta 2010.gadā, šobrīd apvieno dažādu jomu speciālistus – sabiedrības veselības speciālistus, ārstniecības personas, sociālos darbiniekus, juristus u.c., iesaistās pētījumos, veic epidemioloģisku datu analīzi.

Šī gada 5.martā apritēja pieci gadi, kopš darbu sācis biedrības Testpunkts, kurā pērn bezmaksas konsultācijas vai izmeklējumus saņēmuši vairāk par 700 cilvēku.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas