Asociācija: Vairāki cigarešu veidi Latvijā vairs nebūs pieejami

Piektdien, 20.maijā, stājas spēkā jaunā Eiropas Padomes Tabakas direktīva, līdz ar to jau tuvākajos mēnešos Latvijas tirdzniecības vietu cigarešu plauktos sagaidāmas izmaiņas – paciņām būs jauns noformējums, un vairāki cigarešu veidi ar laiku vairs nebūs pieejami vispār.

Tabakas direktīva paredz, ka turpmāk uz paciņām jāizvieto teju divas reizes lielāki un vizuāli iespaidīgāki veselības brīdinājumi. Turpmāk tiem jābūt gan uz paciņas priekšpuses, gan aizmugures, un tie aizņems 65% no laukuma. Jaunie noteikumi paredz, ka uz cigarešu iepakojumiem vairs nebūs norādīts darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda daudzums. Nebūs norādes arī uz garšu un smaržu, informē Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija.

Saskaņā ar jauno kārtību pēc 20.maija tirdzniecībā ar līdzšinējo noformējumu drīkstēs atrasties tikai tādi tabakas izstrādājumi, kas saražoti līdz 20.maijam. No 20.maija drīkst ražot un laist tirdzniecībā tikai jaunajām prasībām atbilstošu preci. Tā kā Latvijā uzkrājumi ar līdzšinējo noformējumu nav lieli, prognozējams, ka pirmie produkti ar jauno iepakojumu tirdzniecībā varētu parādīties jau vasaras vidū.

Savukārt pavisam no veikalu plauktiem, beidzoties līdz šim saražotajai produkcijai, pazudīs mazās, desmit cigarešu paciņas, un ar 2020.gadu, kas noteikts kā pārejas periods, nebūs nopērkamas arī mentola cigaretes.

Likums, ar kuru Latvijā nacionālā līmenī tiek pārņemtas direktīvas prasības, tika izsludināts vien septiņas dienas pirms tā spēkā stāšanās. Savukārt Ministru kabineta (MK) noteikumi, kuros aprakstītas jauno prasību tehniskās specifikācijas, bez kurām pārkārtot ražošanu nav iespējams, vien divas dienas pirms termiņa, pēc kura vairs nedrīkst ražot paciņas ar vecā parauga iepakojumu. Ņemot vērā, ka ražotājiem iekārtu pielāgošanai jaunām prasībām nepieciešami līdz pat 12 mēneši, Latvija riskēja ar miljoniem lieliem nodokļu ieņēmumu zaudējumiem.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija (TIRNA) pērn vairākkārt aicināja gan Veselības ministriju (VM), gan ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un Saeimu nekavēties ar nacionālās likumdošanas aktu izstrādi un apstiprināšanu. TIRNA skaidroja, ka lielus iepriekšējā parauga produkcijas uzkrājumus veidot nav iespējams. Tāpēc kavēšanās ar likumdošanu var novest pie legālo produktu deficīta vairāku mēnešu garumā un radīt valstij miljoniem eiro lielus zaudējumus ilgākā laika periodā, jo legālās produkcijas vietu strauji iekaros kontrabanda.

Lai novērstu iespējamo deficītu, ražotāji veica ražošanas pielāgošanu, balstoties uz spēkā neesošiem normatīvu projektiem. TIRNA pauž gandarījumu, ka tehniskās specifikācijas, kas iekļautas apstiprinātajos MK noteikumos, atbilst iestrādēm, pēc kurām veikta ražošanas iekārtu pārveide.

Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem tabakas akcīzes nodoklī katru mēnesi tiek iekasēti apmēram 14 miljoni eiro, kas gadā vidēji valsts budžetu papildina par 170 miljoniem. Legālās produkcijas deficīts saasinātu arī pieprasījumu pēc kontrabandas precēm, kas jau šobrīd ir nopietna problēma un valstij rada zaudējumus aptuveni 80 miljonu eiro apmērā gadā neiekasēto nodokļu veidā.

Ref: 102.000.102.12743

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas