Asteroīdam dots Latvijas Universitātes nosaukums

Šā gada aprīlī par godu Latvijas Universitātei (LU) asteroīdam Nr. 567580 piešķirts nosaukums Latuni, kas veidots, saīsinot vārdus «Latvijas Universitāte».

Nosaukuma piešķiršanas pamatojumā teikts: «Jau vairāk nekā 100 gadus Latvijas Universitāte ir populārākā augstskola Latvijā. Desmitiem astronomu un desmitiem tūkstošu jauniešu citās studiju jomās ir pateicīgi universitātei par sniegtajām zināšanām.»

Asteroīdu Latuni 2017.gada 23.oktobrī Baldones Astrofizikas observatorijā atklāja Latvijas Universitātes Astronomijas institūta vadošais pētnieks Ilgmārs Eglītis, bet tā orbītu aprēķināja lietuviešu astronoms Kazimirs Černis, BNN informē LU.

Jaunais, ar Latviju saistītais, debess ķermenis atrodas galvenajā asteroīdu joslā. Tā vidējais attālums no Saules ir 3,15 astronomiskās vienības (471 miljons kilometru) un vienu apriņķojumu ap Sauli tas veic 5,59 gados. Spriežot pēc asteroīda spožuma un iespējamās gaismas atstarošanas spējas, Latuni diametrs ir aptuveni 1,5 kilometri. Atklāšanas brīdī asteroīds atradās Perseja zvaigznājā un bija 21 zvaigžņlieluma objekts.

«Šādu nosaukumu atklātajam asteroīdam rosināju dot pateicībā visiem Latvijas Universitātes pedagogiem, kuri man un daudziem citiem jauniešiem devuši savas zināšanas turpmākajam pētniecības darbam,» uzsver Eglītis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas