bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 17.01.2019 | Vārda dienas: Tenis, Dravis

Astoņi fakti par bīstamajiem tuneļiem Pirmā pasaules kara laikā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pirmais pasaules karš (1914–1918), ko dēvē arī par Lielo karu, bija līdz tam nepieredzēta katastrofa, kas atklāj cilvēces necilvēcīgumu, taču tā sekas veidoja moderno pasauli.

Karš izpostīja lielu daļu Eiropas, bojā gāja vairāk nekā desmit miljoni cilvēku, sagruva impērijas, radās jaunas valstis, izraisīja konfliktus no Francijas līdz Persijai, no Krievijas līdz Klusā okeāna salām un radīja apstākļus, kas paaudzi vēlāk izraisīja Otro pasaules karu.

Pat simts gadus pēc asiņainajām kaujām arheologi Eiropā joprojām atrod unikālas kara liecības, kas atklāj, kā Pirmais pasaules karš kļuva par militāro tehnoloģiju sacensībām.

Tikai daudzus gadus vēlāk atklājās, cik būtiska karadarbības daļa risinājās pazemē, milzīgās tranšeju un tuneļu sistēmās, kas caurvija Franciju un Beļģiju. Karam tuneļos ir veltīts arī dokumentālais raidījums Pirmais pasaules karš: nāves tuneļi, kas sestdien, 27.oktobrī, būs skatāms National Geographic.

National Geographic apkopojis vairākus interesantus faktus par pazemē notiekošajām militārajām darbībām.

Pazemes tuneļi ļāva parakties zem tranšejām

Pirmais pasaules karš lielā mērā bija tranšeju karš. 1915.gada sākumā Rietumu frontē bija izveidojies masīvs tranšeju tīkls, no Ziemeļjūras līdz pat Šveices robežām. Jāsaka, ka ideja «parakties» zem tranšejām nav jauna, taču Lielajā karā tā guva jaunu piepildījumu. Tuneļu rakšanu pirmie sāka vācieši, 1914.gada decembrī aptuveni 80 kilometrus no Kalē izrokot desmitiem sīku tuneļu zem britu armijas tranšejām. Pēc tam steidzamā kārtā arī briti izveidoja racēju brigādes no pieredzējušiem olgļračiem.

Tuneļus raka bijušie ogļrači

Britu parlamenta deputāts Džons Nortons Grifits, dēvēts arī par Elles Džeku, bija pirmais, kam ienāca prātā veidot inženieru armiju tuneļu rakšanai un mīnu likšanai zem pretinieku tranšejām. Šim nolūkam viņš piesaistīja ogļračus un cilvēkus, kas iepriekš bija strādājuši dziļi pazemē pie kanalizācijas sistēmām vai Londonas metro. Tie bija skarbi vīri, kas zem zemes bija strādājuši kopš bērnības un kurus armija dažādu iemeslu dēļ bija noraidījusi.

Strādājot, reizēm varēja dzirdēt pretinieka racēju elpu

Tuneļu racēju darbs bija nogurdinošs, klaustrofobisks un bīstams. Viņi strādāja sveču gaismā, pilnīgā klusumā, apzinoties, ka pretinieki dara tieši to pašu un kādā mirklī starp abām racēju komandām var būt tikai dažu metru attālums. Bieži vien varēja dzirdēt pretinieku elpu un cērtes cirtienus, kaut arī tās bija aptītas ar lupatām. Racēji bija brīvprātīgie, kas strādāja par trīs reizes lielāku samaksu nekā karavīru atalgojums.

Zem zemes strādā tūkstošiem sapieru

Līdz 1916.gadam frontes britu sektorā darbojās 31 viena tuneļu rakšanas komanda, kā arī brigādes no Kanādas, Austrālijas un Jaunzēlandes. Kopā aptuveni 21 000 vīru. Tomēr katru mēnesi aptuveni 1200 cilvēku gāja bojā no saindēšanās, ienaidnieka uzbrukumiem, u.t.t. Kara beigās tuneļu būves uzņēmumi tika piesaistīti citiem darbiem, piemēram, ceļu un tiltu būvi vai arī racēji iesaistītājas kaujās kā kājnieki

Tuneļiem bija stratēģiska nozīme Sommas kaujās

Kaujas abos Sommas upes krastos norisinājās no 1916.gada 1.jūlija līdz 18.novembrim. Uz to sākšanas brīdi briti bija izrakuši septiņus lielus un vienpadsmit mazus tuneļus. Vēlāk tās uzskatīja par kara bezjēdzīguma piemēru. Kaujās uzvarēja briti un franči, taču viņi zaudēja 623 906 cilvēkus, 100 tankus un 782 lidmašīnas. Vācieši zaudēja aptuveni 600 000 vīru.

Sommas kaujas: pēc sprādziena izveidojas milzu krāteris

Tuneļiem un tajos izvietotajām sprāgstvielām bija liela nozīme kaujās pie Sommas. Mesīna šodien ir miermīlīga pilsētiņa Flandrijā, Beļģijā, Francijas pierobežā, bet pirms simts gadiem te notika lielākā eksplozija, kāda pasualē pieredzēta. Džona Nortona Grifita racēju komanda netālu no britu tranšejas, ko dēvēja par Ločnagaras ielu, ierakās dziļi krīta slānī, aptuveni 300 metrus pretinieku virzienā un divās lielās pazemes telpās izvietoja 27 tonnas amonāla sprāgstvielu. Viņu mērķis bija iznīcināt nocietinātu punktu, ko dēvēja par Schwaben Höhe. Divas minūtes pirms britu uzbrukuma 1916.gada jūlijā mīnas sprāga ar zemestrīcei līdzīgu spēku, izveidojot milzīgu, 70 metru dziļu krāteri. Eksploziju reģistrēja seismogrāfi Šveicē, savukārt britiem bija vajadzīgas tikai trīs stundas, lai ieņemtu vāciešu pozīcijas. Krāteris 1978.gadā nopirka Ričards Dannings, un tagad te ir Pirmā pasaules karā kritušo memoriāls.

Pazemē veidoja arī dīvainus, eksperimentālus ieročus

Viens no noslēpumainākajiem ir vairāk nekā 1,5 metrus garais un 2,5 tonnas smagais t.s. Līvena ugunsmetējs (Livens Large Gallery flamme projector). Dīvainais ierocis bija 35 centimetrus plats un darbojās kā liela šļirce, izplatot liesmas vairāk nekā 100 metrus tālu. Lai to sagatavotu darbam, pazemē strādāja 300 vīri, bet iedarbināšanai bija nepieciešama astoņu vīru komanda no Karaliskās īpašās inženieru brigādes. Pavisam tika gatavoti četri ugunsmetēji, taču divus iznīcināja vācieši, bet atlikušie divi Sommas kaujas pirmajā uzbrukuma dienā ļāva britiem iekarot vācu tranšejas ar salīdzinoši maziem zaudējumiem.

Francijas pazeme joprojām glabā spilgtas liecības par Pirmo pasaules karu

Tā, piemēram, mazajam Bosellas ciematiņam bija stratēģiska nozīme Sommas kaujās, un mūsdienās, veicot pētījumus tuneļos, ir identificēti 25 no 28 britu racējiem un visi desmit franči, kuri gāja bojā rakšanas darbos. Tagad atklājas, ka ar koka balstiem, gāzes durvīm aprīkoto tuneļu sienas bija apzīmētas ar instrukcijām, tādēļ racējiem nebija vajadzības runāt. Krīta slāni rotā arī izgrebti portreti.

Mesīnā atrodas zemnieku saimniecība Petite douve, zem kuras fermu ēkām gāja frontes līnija. Tās īpašnieki tikai salīdzinoši nesen atļāva piekļūt tuneļiem un alām, kas bija saglabājušās neskartas no kara laikiem. Tagad te notiek plaši arheoloģiskie pētījumi.

Savukārt netālajā alu sistēmā ir labi saglabājušās liecības par sadzīvi, tostarp hospitālis, kurā aprūpēti franču, angļu un pat vācu karavīri. Te var atrast gan apbedījumus, gan nesprāgušas bumbas un granātas. Precīzāka hospitāļa atrašanās vieta nav zināma, kaut arī vietējie slepeni to atjauno un vēlas ierīkot memoriālu.


Pievienot komentāru

SPRK uz trīs gadiem atņem tiesības četriem komersantiem sniegt pasta pakalpojumus

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padome ceturtdien, 17.janvārī, nolēmusi pārtraukt četru pasta pakalpojumu sniedzēju – SIA Hemp products, SIA Kurjeri, SIA Messengers un SIA POSTMASTER – darbību un izslēgt tos no pasta pakalpojumu sniedzēja reģistra.

Palielinās Rīgas pašvaldības līdzfinansējumu privātajos bērnudārzos

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 17.janvārī, atbalstīja pašvaldības līdzfinansējuma palielināšanu privātajos bērnudārzos.

Divu pakalpojumu grozu principa ieviešanu veselības aprūpē atliek līdz jūlijam

Tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros neatkarīgi no veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas iedzīvotājiem būs vēl līdz 2019.gada 30.jūnijam, lēma Saeima.

Britiem izstājoties bez vienošanās, robežkontrole Īrijā būs obligāta

Ja briti tiešām aizies no Eiropas Savienības bez vienošanās, tad abpus Īrijas robežai būs obligāti jāveic ES un Pasaules Tirdzniecības organizācijas preču pārbaudes, tā portālam The Guardian skaidrojis eksperts starptautiskā muitas regulējuma jautājumos.

Vaidere: Krievija noteikti mēģinās iejaukties EP vēlēšanās

Krievija noteikti mēģinās iejaukties gaidāmajā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šādu viedokli pauž EP deputāte Inese Vaidere. Politiķes skatījumā, nav nekāds noslēpums, ka Krievijas mērķis ir radīt zināmu haosu un nesaskaņas Eiropas Savienības valstu starpā.

Zinātnieki atrod ilgtspējīgu uzturu, kas ļaus dzīvot ilgāk un neiznīcināt planētu

Starptautiska zinātnieku grupa, kurā ANO paspārnē apvienojušies lauksaimniecības, dabas aizsardzības un uztura speciālisti, ir izstrādājusi uzturu, kas mazināšot risku saslimt ar izplatītākām nāvējošām slimībām un vienlaikus pabarot 10 miljardus cilvēku tā, lai Zemei netiktu nodarīts katastrofāls posts.

Pesticīdi: EP deputāti piedāvā plānu, kā uzlabot ES atļaušanas procedūru

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja priekšlikumus, kas paredz uzlabot uzticēšanos Eiropas Savienības pesticīdu atļaušanas procedūrai, padarot to pārredzamāku, informē EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ASV biržu indeksi aug pēc labas banku peļņas, britu mārciņas vērtība kāpj

Britu mārciņas vērtība trešdien, 16.janvārī, pieauga, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas valdībai izturot neuzticības balsojumu, bet ASV biržu indeksi kāpa pēc labu banku peļņas rādītāju publicēšanas, lai gan šo kāpumu piebremzēja bažas par ASV valdības darba pārtraukumu.

Sniegs visā Latvijā apgrūtina braukšanu; strādā 134 ziemas tehnikas vienības

Lielākajā daļā Latvijas teritorijas sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Sniegotos un slidenos ceļa posmus tīra un kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Lāčplēsis domā, ka Eigims un Elksniņš nevēlas ārkārtas vēlēšanas, tāpēc viņi vienosies par mēra amatu

Daugavpils domes deputāti Rihards Eigims un Andrejs Elksniņš baidās no vēlētāju izteiktā viedokļa ārkārtas vēlēšanu gadījumā, tāpēc viņi ceturtdien, 17.janvārī, gaidāmajā domes sēdē vienosies par nākamo pilsētas mēru, pauda Latgales partijas pārstāvis Jānis Lāčplēsis.

Ieildzis darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem

Lai arī darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem ir nedaudz iekavējies, premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš joprojām cer, ka valdība tiks apstiprināta nākamnedēļ.

Lielbritānijas valdība knapi iztur neuzticības balsojumu

Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas valdība trešdienas, 16.janvāra, vakarā izturējusi neuzticības balsojumu parlamentā. Par neuzticību valdībai nobalsoja 306 Pārstāvju palātas deputāti, bet 325 deputāti atbalstīja valdību.

Polijā ar klusuma brīdi atvadās no noslepkavotā Gdaņskas mēra

Polijas parlamentā ar klusuma brīdi un lūgšanu deputāti trešdien atvadījušies no Gdaņskas mēra Pāvela Adamovica. Liberāli no skaņotais politiķis, kurš Gdaņskas pilsētu vadījis kopš 1998.gada, svētdien cietis nāvējošus miesas bojājumus, kad viņš sadurts kāda labdarības pasākuma laikā.

Eiropas Parlaments: Apvienotajai Karalistei laiks paust skaidru nostāju

Debatēs pēc Apvienotās Karalistes Pārstāvju palātas balsojuma par <>Brexit Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka eiropieši saglabās vienotību un pilsoņu tiesības arī turpmāk būs EP prioritāte.

Kaimiņš saglabā KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedra amatu

Balsojumā par Artusa Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata balsis sadalījušās vienādi, līdz ar to Kaimiņš šo amatu ir saglabājis.

Pērn patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

LRAA: Sprets solis riepu nozares sakārtošanas virzienā

Šī gada sākumā pieņemtie noteikumi par finanšu nodrošinājuma piemērošanas kārtību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem palīdzēs sakārtot riepu apsaimniekošanas nozari Latvijā. Šī nauda kalpos kā atbalsts valstij piesārņojuma seku likvidēšanas gadījumā, kā arī mazinās negodprātīgu komersantu iespējas darboties tirgū.

LM: Latvijā arvien vairāk bērnu nonāk ģimenēs nevis caur adopciju, bet audžuģimenēs vai pie aizbildņiem

Latvijā arvien vairāk bērnu ģimenēs nonāk nevis caur adopciju, bet gan audžuģimenēs vai pie aizbildņiem, skaidrojot Latvijā adoptēto bērnu skaita kritumu, sacīja labklājības ministra biroja vadītāja Linda Baļčūne.

Latvijā pērn straujāks jaunu auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā pērn bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā vidēji Eiropas Savienībā, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Gripas epidēmijas laikā noteikti ierobežojumi Rīgas Dzemdību namā

Saistībā ar gripas epidēmijas sākumu, kā arī akūtu augšējo elpceļu slimību izplatības pieaugumu no pirmdienas, 21.janvāra, māmiņu un jaundzimušo interesēs Rīgas Dzemdību namā noteikti ierobežojumi.

Top dokuments Latvijā dzīvojošo britu pilsoņu tiesību nodrošināšanai pēc Brexit

Patlaban tiek gatavots dokuments, kas paredzēs nodrošināt Latvijā dzīvojošo un strādājošo britu pilsoņu tiesības pēc Brexit, un Latvija sagaida, ka tādas pašas garantijas tiks sniegtas arī par Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, aģentūrai norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Zviedrijā gaidāma premjera nominēšana valdībai, ko beidzot varētu apstiprināt

Sadrumstalotajā Zviedrijas parlamentā trīs partijas ir pavēstījušas, ka nestāsies ceļā premjerminstra vietas izpildītāja Stefana Lēvena mēģinājumam izveidot centriski kreisu valdību, un tā izbeigt četrus mēnešus ilgu politisku krīzi.

Igaunijā turpina pieaugt iedzīvotāju skaits, lielākoties imigrācijas iespaidā

Igaunija jau trešo gadu pēc kārtas ir reģistrējusi iedzīvotāju skaita pieaugumu. 2019.gada sākumā iedzīvotāju skaits valstī bijis par 4 690 cilvēkiem lielāks nekā pērnā gada 1.janvārī, tā liecina oficiālās statistikas aplēses.

RB Rail padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis

Baltijas valstu kopuzņēmuma RB Rail, kas izveidots, lai īstenotu dzelzceļa projektu Rail Baltica, padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis, bet padomes priekšsēdētāja vietnieka amatos iecelta Rīa Sillave un Edvīns Bērziņš.

airBaltic 2018.gadā pārvadājis rekordlielu pasažieru skaitu – 4,1 miljonu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2018.gadā pārvadājusi 4 135 711 pasažierus jeb par 17% vairāk nekā pirms gada uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā. 2018.gadā pārvadāto pasažieru skaits ir visu laiku lielākais lidsabiedrības vēsturē.

Jaunākie komentāri