ASV 11.septembra teroraktu gadadienā atslepeno izmeklēšanas dokumentu

ASV ar piemiņas pasākumiem atzīmēta 11.septembra teroraktu 20.gadadiena. ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) publiskojis vienu no vairākiem vēsturiskā terorakta izmeklēšanas dokumentiem, kas līdz šim bijis slepens un ko panākuši upuru tuvinieki, vēsta amerikāņu raidorganizācija CNN.

2001.gada 11.septembrī ASV teritorijā teroristi nolaupīja četras pasažieru lidmašīnas. Drošībniekiem nepaspējot reaģēt, divas no tām tika ietriektas Pasaules Tirdzniecības centra debesskrāpjos Ņujorkā, viena – ASV Aizsardzības ministrijas Pentagona ēkā Virdžīnijas štatā. Trešā lidmašīna avarēja Pensilvānijas štatā, pēc izmeklētāju paustā, atrodoties ceļā uz kādu no galvenajām ASV valsts iestāžu ēkām Vašingtonā.

Terora aktos kopumā tika nonāvēti 2 996 cilvēki, ieskaitot 19 lidmašīnu nolaupītājus.

2021.gadā 1 600 cilvēku, kuri ir cietuši šajos notikumos, vērsās pie ASV prezidenta Džo Baidena (Joe Biden) ar prasību panākt noziegumu izmeklēšanas slepeno dokumentu publiskošanu vai arī neierasties uz piemiņas pasākumiem 11.septembra memoriālā Ņujorkā. Baidens ir izdevis rīkojumu FIB publiskot dokumentus, savukārt izmeklēšanas iestāde traģēdijas gadadienā publiskojusi pirmo dokumentu.

Lasiet arī: Domās par Afganistānā palikušajiem ASV karavīrs apsien kokiem lentes

2016.gadā sagatavotajā dokumentā, kas publiskots tomēr ar būtiskiem labojumiem, izklāstīti izmeklēšanā noskaidroti dažādu personu savstarpējie sakari un liecinieku liecības, kas FIB izmeklētājus noveduši pie aizdomām par kāda tolaik Kalifornijā studējoša Saūda Arābijas pilsoņa līdzdalību divu 11.septembra teroraktu īstenotāju finansēšanā un citādā palīdzēšanā viņiem. FIB bijušas aizdomas, ka students bijis Saūda Arābijas izlūkdienestu aģents.

Lai arī 15 no 19 teroristiem, kuri īstenojuši minētos teroraktus bijuši Saūda Arābijas pilsoņi, Saūda Arābija ir noliegusi savu līdzdalību to plānošanā un pastrādāšanā un atbalstījusi FIB izmeklēšanas dokumentu atslepenošanu. ASV iestādes par teroraktu vaininiekiem uzskata Tuvo Austrumu teroristisko grupējumu Al Kaeda, vēsta CNN.

Ministrs gadadienā aicina neaizmirst notikušo

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins (Lloyd Austin) gadadienai uzrunā no Pentagona ēkas paudis dziļāko līdzjūtību teroraktu ģimenēm. Ostins arī aicinājis neaizmirst notikušo un ieklausīties traģisko notikumu aculiecinieku un upuru tuvinieku teiktajā. Pašreizējais Pentagona saimnieks arī solījis turpināt sargāt ASV nāciju un tās vērtības.

«Lai Dievs sargā ASV,» tā savu uzrunu noslēdzis ASV aizsardzības ministrs, kurš apliecinājis, ka terorakta upuru tuvinieki turpinās saņemt palīdzību no valsts.

Šeit pieejams Ostina uzrunas video angļu valodā un šeit – terorakta aculiecinieces, ASV Aizsardzības ministrijas darbinieces, stāstījums video angļu valodā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas