ASV apsver iespēju izstāties no Atvērto debesu līguma, kas kontrolē bruņošanos 34 valstīs, arī Krievijā

Ilustratīvs attēls

ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) administrācija apsver izstāšanos no Atvērto debesu līguma, kas ir viens no svarīgākajiem bruņojuma kontroles līgumiem Eiropā, paziņojis ASV Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas priekšsēdētājs demokrāts Eliots Engels (Eliot Engel).

Viņš nosūtījis vēstuli Trampa nacionālās drošības padomniekam Robertam O’Braienam (Robert O’Brien), paužot satraukumu par ziņām, ka Baltais nams gatavojas izstāties no līguma.

«Es lūdzu jūsu personīgu iesaistīšanos jautājumā, lai nodrošinātu, ka ASV nepārdomāti un sasteigti neizstājas no līguma, kurš turpina kalpot Amerikas nacionālās drošības interesēm un ir īpaši svarīgs kā atturēšanas līdzeklis pret tālāku Krievijas agresiju pret Ukrainu,» teikts Engela vēstulē.

Arī Ieroču kontroles asociācijas izpilddirektors Derils Kimbols (Deril Kimbol) norādīja, ka no līguma ieguvēji ir ASV un tās sabiedrotie, pat Krievija.

«Līgums ASV un tās sabiedrotajiem Eiropā sniedz informāciju par Krievijas militārajām aktivitātēm,» paziņoja Kimbols. «Un tas arī krieviem sniedz zināmu ieskatu par mūsu spējām. Un šī caurredzamība samazina neskaidrību un konflikta risku.»

1992.gadā parakstītais Atvērto debesu līgums stājās spēkā 2002.gadā un ietver 34 dalībvalstis Eiroatlantiskajā un Eirāzijas telpā, tostarp ASV un Krieviju. Līguma mērķis ir veicināt informācijas apmaiņu, lai palielinātu uzticību un nepieļautu jaunas bruņošanās sacensības veidošanos.

Lasiet arī: NATO noraida Krievijas piedāvāto raķešu moratoriju

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas un fotografēšanas lidojumus virs tā dalībvalstu teritorijām, lai iegūtu informāciju par to bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un aktivitātēm. Tas ir viens no veiksmīgākajiem starptautiskajiem bruņojuma kontroles instrumentiem, kas vērsts uz savstarpējās atvērtības un uzticēšanās veicināšanu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas