ASV domnīca: Baltijai nepieciešams darīt vairāk, lai stiprinātu aizsardzības spējas

Baltijai, lai stiprinātu savas aizsardzības spējas, nepieciešams darīt vairāk, par ietekmīgās ASV domnīcas The Jamestown Foundation oktobrī publicēto ziņojumu vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ziņojums uzsver ASV, «neapstrīdamā NATO līdera», lomu un tā spēju rast risinājumus militārajai mobilitātei, savietojamībai un NATO Eiropas dalībvalstu militārās gatavības veicināšanai.

Domnīca pauž pārliecību, ka pašlaik spēcīgāki NATO sauszemes spēki Baltijā nešķiet politiski iespējami, līdz ar to Baltijai nepieciešams darīt vairāk, attīstot militāros spēkus.

To varētu risināt ar ASV Eiropas Aizsardzības iniciatīvas (US European Deterrence Initiative) finansējumu, jo pašlaik «praktiski nekas» no iniciatīvai atvēlētajiem 15 miljardiem dolāru nav nonācis Baltijas valstīs. Domnīca arī pauž uzskatu, ka amerikāņi baltiešiem varētu piešķirt pašlaik noliktavās esošos bruņotos spēkratus, līdzīgi kā to ASV darīja Marokas gadījumā, uzdāvinot 162 tankus.

The Jamestown Foundation aicina Vašingtonu Baltijas aizsardzību uztvert kā kritisku prioritāti.

Apspriestie kara scenāriji, domnīcai likuši paredzēt, ka ASV un poļu spēki pārņemtu Kaļiņingradu, lai aizsargātu Baltiju, ja Krievija uzsāktu tradicionālu militāru uzbrukumu. Tajā pašā laikā The Jamestown Foundation paredzējuši, ka NATO spēki, Vācija, Francija un Lielbritānija, nespēs ierasties laikā, bet pamiera piedāvājumus no Krievijas, lai rastu vienošanos, vajadzētu ignorēt, jo tā varētu būt vilcināšanas stratēģija, lai Krievija varētu mobilizēt vairāk spēku.

Lasiet arī: Valsts aizsardzībai vairs nepietiek tikai ar militāriem līdzekļiem

The Jamestown Foundation arī paredz eskalāciju Donbasa reģionā, Ukrainā.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1108779/lithuanians-will-fight-for-their-existence-us-think-tank-publishes-report-on-baltic-states-defence

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas