ASV-Ķīnas galotņu sanāksmē puses brīdina viena otru «neampelēties» ar Taivānu

Attālinātā galotņu sanāksmē Ķīnas un ASV līderi viens otru brīdinājuši atturēties no straujām darbībām saistībā ar Taivānu, jo taivānieši demokrātiski pārvaldīto salu uzskata par neatkarīgu teritoriju, bet Ķīna – par savas valsts daļu, kur paklausību Pekinai varētu ieviest ar militāru spēku, raksta britu ziņu portāls The Guardian.

Pirmdien, 15.novembrī, notikušajā tikšanās reizē Ķīnas prezidents Sji Dzjinpins sacījis ASV kolēģim, ka atbalsta paušana Taivānas neatkarībai būtu «kā spēlēties ar uguni», vēstījuši Ķīnas valsts mediji, piebilstot, ka «tie, kuri spēlējas ar uguni, apdedzinās».

Lasiet arī: ASV pauž atbalstu Lietuvai tās asajā strīdā ar Ķīnu

ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) savukārt apliecinājis, ka Vašingtona respektē «vienas Ķīnas principu», proti, starptautisku vienas suverēnas Ķīnas valsts atzīšanu, un ka ASV «ir stingri pret vienpusējiem mēģinājumiem mainīt esošo stāvokli un graut mieru un stabilitāti abpus Taivānas līcim».

Šādi Baidens no vienas puses brīdinājis Taivānu nepasludināt savu neatkarību, jo teritorijas oficiālais nosaukums ir «Ķīnas Republika», un no otras – brīdinājis Ķīnu neiebrukt Taivānā.

Abu lielvalstu līderi tikšanās reizē uzturējuši kopumā sirsnīgu sarunas toni. Baidens nosaucis Sji par «savu veco draugu», uz ko strauji reaģējuši finanšu tirgi Āzijā, ceļot aktivitāti Āzijas fondu biržās. ASV-Ķīnas galotņu sanāksme ilgusi trīs ar pusi stundas un bijusi ilgākā kopš Džo Baidens 2021.gada janvārī kļuva par ASV prezidentu. Neraugoties uz kopumā draudzīgo sarunu abu lielvalstu attiecības pašlaik ir saspīlētas, jo Vašingtona Ķīnai pārmetusi genocīda īstenošanu pret uiguru mazākumtautību un Hongkongas demokrātijas aktīvistu apspiešanu, vēsta The Guardian.

Lasiet arī: Vilšanos par klimata konferences iznākumu vērš pret Ķīnu un Indiju

Saistībā ar klimata krīzi gan ASV, gan citas Rietumvalstis mudinājušas Ķīnu strauji samazināt tās rūpniecības milzīgo siltumnīcefekta gāzu emisiju apjomu, bet Pekina to apņēmusies darīt lēni, turklāt neatsakoties no akmeņogļu izmantošanas enerģētikā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas