ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējis demokrātu pārstāvis Baidens

Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens

ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējis demokrātu kandidāts Džo Baidens (Joe Biden), kas pārspējis pašreizējo Baltā nama saimnieku Donaldu Trampu (Donald Trump), sestdien, 7.novembrī, ziņojuši vairāki vadošie Amerikas Savienoto Valstu televīzijas kanāli.

Saskaņā ar CNN, NBC un CBS aplēsēm Baidens ir guvis uzvaru Pensilvānijas pavalstī, tādējādi nodrošinot sev vismaz 273 no 538 elektoru balsīm un pārkāpjot «maģisko» 270 balsu robežu.

Baidens guva uzvaru arī svārstīgajā Nevadas pavalstī, tādējādi vēl vairāk nostiprinot savu pārsvaru. Tādējādi Baidenam nodrošinātas vismaz 279 elektoru balsis.

Baidens, par kuru balsojuši vairāk nekā 74 miljoni amerikāņu, kļuvis par līdz šim vecāko kandidātu, kam izdevies uzvarēt vēlēšanās.

Baidens, kurš, būdams centrists, sola atjaunot Vašingtonā mieru pēc četriem nemiera pilnajiem Trampa gadiem, savas ilgās politiskās karjeras laikā jau divas reizes pretendējis uz nokļūšanu Baltajā namā, līdz 2008.gadā, startēdams pārī ar Baraku Obamu (Barack Obama), nokļuva viceprezidenta krēslā.

Kopā ar Baidenu šoreiz startēja senatore Kamala Herisa (Kamala Harris), kas tagad ieņems viceprezidenta amatu, kļūstot par pirmo melnādaino sievieti, kas pārceļas uz Balto namu.

56 gadus vecā Herisa tiek uzskatīta par iespējamo Baidena pēcteci, kura varētu kļūt par pirmo sievieti ASV prezidenta krēslā.

Otrdien notikušajās vēlēšanās tika pārspēti visi iepriekšējie vēlētāju aktivitātes rekordi, jo kopumā nobalsoja aptuveni 160 miljoni balsstiesīgo amerikāņu.

Baidenam izdevās nodrošināt uzvaru, atkarojot iepriekš republikāņiem zaudētos Vidējo Rietumu štatus Pensilvāniju, un Mičiganu, kā arī Viskonsinu, tradicionālo demokrātu pavalsti, kuru 2016.gadā bija «iekarojis» Tramps, kas spēja pārliecināt baltādainos strādnieku šķiras vēlētājus.

Balsu skaitīšana vēl turpinās Arizonā un Džordžijā, kur arī vadībā ir Baidens, kā arī Ziemeļkarolīnā, kur varētu uzvarēt Tramps.

Tiesa Džordžijā, kas nav balsojusi par demokrātu kandidātu kopš 1992.gada, kad uzvarēja Bils Klintons (Bill Clinton), Baidena pārsvars ir niecīgs, un sagaidāms, ka šajā štatā notiks balsu pārskaitīšana.

Īsi pirms paziņojuma par Baidena uzvaru, tika saņemtas ziņas, ka kopš sestdienas rīta viņa pārsvars Arizonā ir sarucis par 9 000 balsu un šobrīd ir vairs tikai aptuveni 20 500.

Arī Arizona ir ļoti konservatīvs štats, kur pēdējo reizi demokrātam izdevies uzvarēt 1996.gadā.

Tikmēr Kongresa vēlēšanu rezultāti liecina, ka Baidenam nāksies sadarboties ar sašķeltu likumdevēju sapulci.

Kamēr demokrāti nodrošinājuši sev vairākumu Pārstāvju palātā, republikāņiem, šķiet, izdevies saglabāt kontroli pār Senātu, lai gan tas vēl var mainīties.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas