ASV sankciju sarakstā nonākusi ar Dūklava biznesa partneri vēsturiski saistīta kuģu būvētava

Saeimas deputāts Jānis Dūklavs

ASV sankciju sarakstā iekļāvušas Jaroslavļas kuģu būvētavu, ar kuru daudzus gadus bija saistīts Saeimas deputāta Jāņa Dūklava (ZZS) biznesa partneris no Krievijas Igors Šeheļevs, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto, kuram Šeheļevs apgalvoja, ka ar rūpnīcu viņu vairs nekas nesaista.

LTV raidījums jau iepriekš vēstīja, ka agrākā zemkopības ministra, tagad Saeimas opozīcijas deputāta Dūklava partneris alus darītavā Piebalgas alus ir uzņēmējs Šeheļevs. Viņš nodarbojas arī ar zivju zveju, nekustamajiem īpašumiem un mākslas mecenātismu, bet vairāku gadu garumā viņš bija saistīts ar Jaroslavļas kuģu būvētavu. Šī rūpnīca pilda arī Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) un Aizsardzības ministrijas pasūtījumus, pauž de facto.

Raidījumā atgādina, ka ASV pavasarī iekļāva Jaroslavļas rūpnīcu sankciju sarakstā. Tā bija ASV atbilde uz Krievijas agresiju Ukrainā, piemēram, par uzbrukumiem Ukrainas kuģiem Kerčas šaurumā.

ASV lēmumā pieminēts, ka Krievijas valstij piederošā Jaroslavļas kuģubūves rūpnīca attīstīja kādu kuģa projektu, kas tika pabeigts Ukrainai atņemtā rūpnīcā Krimā. Visticamāk, runa varētu būt par nirēju kuģi Vodolaz Kuzmiņik.

Ap to pašu laiku – 2018. gada vasarā – Jaroslavļas rūpnīcā arī svinīgi nolaida ūdenī kuģi Balaklava. To izgatavoja Federālajam drošības dienestam (FDD) Krimas krasta apsargāšanai, norāda de facto.

Šeheļevs vairākus gadus ieņēma augstus amatus kompānijā Finsudprom. Šī kompānija cita starpā nodarbojās ar tagad ASV sankciju listē iekļautās Jaroslavļas kuģubūves rūpnīcas vadību. Rūpnīca savu saistību ar Finsudprom uzsvēra līdz pat 2018.gada vidum. Savukārt Finsudprom Jaroslavļas rūpnīcu par savu partneri dēvēja vēl ilgāk – līdz pat šī gada vidum, kad ASV jau bija noteikušas rūpnīcai sankcijas. Tagad abi uzņēmumi savstarpējo saistību no mājaslapām dzēsuši, uzsver raidījumā.

Šeheļevu ar Finsudprom vairs nekas nesaistot. Tā de facto rakstiski atbildēja kompānijā Baltic Marine Holding Company, kurā Šeheļevs koncentrē savus Latvijas biznesus: «Šeheļeva kunga sadarbība ar Finsudprom tika pārtraukta labu laiku pirms 2019.gada marta, kad tika piemērotas ASV sankcijas Jaroslavļas kuģu būvētavai: 2015.gada maija sākumā viņš aizgāja no Finsudprom ģenerāldirektora amata, 2018.gada aprīlī tika oficiāli pārtraukta viņa darbība Finsudprom Direktoru padomē. Šeheļeva kungs nekad nav bijis Finsudprom akcionārs.»

No šī skaidrojuma izriet, ka Šeheļevs ar Jaroslavļas rūpnīcu saistīto kompāniju atstājis gadu pirms rūpnīcas iekļaušanas ASV sankciju sarakstā, tomēr viņš tur vēl atradās, kad minētos un citus Krievijas pasūtītos kuģus būvēja, tā de facto.

Krievijas uzņēmumu reģistrā var lasīt, ka kompānijas Finsudprom akcionāre, iespējams, ir Šeheļeva dzīvesbiedre, bet, kā norādīja Šeheļevs, šī informācija nav patiesa. «Dati par akciju sabiedrībām Krievijas reģistrā ir nepilnīgi, jo tajos minēti vēsturiskie dibinātāji, nevis aktuālie akcionāri.»

Šeheļevs de facto skaidroja – Krievijas reģistros minētā Finsudprom īpašniece pērn iegādājusies kādu no Finsudprom reiz dibinājušajiem uzņēmumiem, bet tam vairs Finsudprom akcijas nepieder.

Šeheļevs esot sniedzis dažādām organizācijām, tajā skaitā finanšu iestādēm, informāciju un dokumentus, kas liecina par sadarbības izbeigšanu ar Finsudprom un attiecīgi arī ar Jaroslavļas kuģu būvētavu, pirms tika piemērotas ASV sankcijas, norāda raidījumā.

«ZZS ilgu laiku Ministru kabinetā atbildēja par aizsardzības jomu. Tomēr ZZS pārstāvošais deputāts Dūklavs par Šeheļeva darbošanos kuģu būvē Krievijā īpaši interesēties nevēlas un tic biznesa partnerim uz vārda, ka Šeheļevam nav bijis saistības ar Krievijas valsts pasūtījumiem.»

«Tomēr Jaroslavļas rūpnīcas saistību ar armijas un specdienestu pasūtījumiem noslēpt būs pagrūti – Jaroslavļā tapuši gan kara desanta kuģi jūras spēkiem, gan kuteri Federālajam drošības dienestam.»

Arī Šeheļovs pats pirms vairākiem gadiem ar apgabala gubernatoru spriedis par valsts pasūtījumiem, atzīmē de facto.

Tāpat raidījumā uzsver, ka ar aiziešanu no amatiem Finsudprom gan Šeheļeva attiecības ar šo uzņēmumu pilnīgi sarautas netika, jo vēl šī gada sākumā viņš kopā ar Finsudprom atbalstīja mākslas darbu izstādi Spānijā.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas