Atbalsta likuma grozījumus, ar kuriem cer Latvijā atvieglot studiju kreditēšanu

Valdība otrdien, 8.oktobrī, atbalstījusi grozījumus Augstskolu likumā, ar kuriem paredzēts padarīt pieejamākus studiju kredītus, informē Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Iecerēts, ja jaunajā sistēmā nebūs nepieciešams otrs galvotājs, bet galvojumu sniegts finanšu institūcija Altum portfeļa garantijas instrumenta veidā. Aizdevumus izsniegs vairākas kredītiestādes, savstarpēji konkurējot par pakalpojumu.

IZM skaidro, ka iecerēts arī vienkāršot studiju kredīta saņemšanas procedūru un nodrošināt kredīta saņemšanu maksimāli īsā termiņā. Turklāt līgumu par studiju kredītu varēs slēgt attālināti, izmantojot e-parakstu. Tāpat tiks atcelti studiju kredīta griesti – maksimālais studiju kredīts būtu studiju maksas apmērā.

Valsts turpinās subsidēt studiju kredīta procentu maksājumus studiju laikā un gadu pēc absolvēšanas.

Iecerēts, ja jaunā sistēma būs labvēlīga ģimenēm ar bērniem. Piemēram, ja šobrīd bērna piedzimšanas gadījumā vienam no vecākiem tiek dzēsti 30% no studējošā kredīta atlikuma, tad jaunajā sistēmā šo priekšrocību varēs izmantot abi vecāki gan bērna piedzimšanas, gan adopcijas gadījumā. Tāpat jaunajā sistēmā būs iekļauta kredītu atlikumu dzēšana nāves vai invaliditātes gadījumā.

Likuma grozījumu mērķis ir ieviest jaunu studiju un studējošo kreditēšanas modeli no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts vārdā sniegto galvojumu, skaidro ministrijā. Tas paredz jaunu studiju un studējošā kredīta veidu – no kredītiestāžu līdzekļiem, kas tiktu garantēts no valsts budžeta, vai Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, vai starptautisko finanšu institūciju līdzekļiem.

Lasiet arī: Augstākās izglītības reforma: Sapnis par TOP 500 un izcila zinātne taupības režīmā

IZM uzsver, ka jaunā kreditēšanas sistēma padarīs augstāko izglītību pieejamāku. Ministrija uzsver, ka ar augstāko izglītību ir labākas izredzes iegūt darbu un atalgojuma līmenis arī ir augstāks.

Plānots, ka likumprojekts stāsies spēkā 2020.gada 1.aprīlī. Ministru kabinetam arī līdz 2020.gada 1.aprīlim būs izdod Augstskolu likuma 79.panta otrajā daļā minētie Ministru kabineta noteikumi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas