Atceroties 1949.gada deportācijas, Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus

Atceroties Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem 1949.gada 25.martā, šodien visā Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus.

Tukumā plkst. 16 notiks Komunistiskā genocīda upuru atceres brīdis Tukumā piemiņas vietā pie stacijas Tukums II. Uz pasākuma norises vietu interesentiem būs iespēja nokļūt ar autobusu, kas plkst. 15.30 aties no Katrīnas laukuma.

Vānē visas dienas garumā iedzīvotāji aicināti nolikt ziedus un svecītes piemiņas vietā, piemiņas pasākums plkst. 12 būs Matkulē pie piemiņas akmens, plkst. 12.30 – Zantē pie piemiņas akmens, plkst. 15.00 varēs nolikt ziedus Kandavas stacijā.

Kandavā pie Represēto piemiņas akmens atceres brīdis būs plkst. 15.30, bet plkst. 16.00 – pēc pasākuma atmiņu pēcpusdiena un muzikāls sveiciens Kandavas novadpētniecības muzejā.

Lapmežciemā plkst. 12.00 būs komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis Lapmežciema parkā pie Represēto piemiņas akmens, bet Tumē un Degolē visas dienas garumā iedzīvotāji aicināti nolikt svecīti un ziedus pie pagastu piemiņas vietām – Tumes parkā, Vecmokās pie Lazdu bibliotēkas un Degoles pagasta Garaušos.

Slampē visas dienas garumā iedzīvotāji aicināti nolikt ziedus un aizdegt svecītes pie piemiņas akmens Zelta josta, bet plkst. 11.20 – Džūkstes Kultūras nams kopā ar Džūkstes pamatskolu aicina iedzīvotājus uz piemiņas brīdi pie Represēto akmens.

 

Iedzīvotāji visas dienas garumā aicināti aizdegt svecīti un nolikt ziedus piemiņas vietā arī pie Pūres Kultūras nama.

Dobelē no plkst. 12.00 līdz 15.00 būs Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākums pie piemiņas akmens pie Dobeles dzelzceļa stacijas.

Bikstos plkst. 12.30 atceres brīdis un ziedu nolikšana pie piemiņas akmens Bikstu dzelzceļa stacijā.

No plkst. 12.00 līdz 15.00 Jaunbērzes Tautas nama mazajā zālē būs piemiņas pasākums Es tevi sāpē pieminu… Sibīrijas bērni izstāde.

No plkst. 13.00 līdz 15.00 pie piemiņas vietas Sainītis, Dailes Dobeles novada Penkules pagastā notiks Komunistiskās genocīda upuru piemiņas dienas pasākums.

No plkst. 18.00 Auces stacijā notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis, bet no plkst. 13.00 Augstkalnē pie piemiņas akmens arī notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums.

No plkst. 12.00 Bēnē būs piemiņas brīdis kopā ar Aivaru Lubānieti un pensionāru biedrību Atvasara.

Pieminot 1949.gadā deportētos Latvijas iedzīvotājus, plkst. 16.30 Bauskā pie represēto piemiņas ansambļa Brīvības bulvārī tiks aizvadīts atceres mirklis kopā ar vīru kvartetu Jāņa Āboliņa vadībā.

Jelgavā Svētbirzī plkst. 13.00 notiks atceres brīdis, pieminot komunistiskā genocīda upurus.

Rēzeknē plkst. 10.00 aicina pieminēt kopīgā lūgšanā komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītajā dievkalpojumā Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē.

Pie Stirnienes piemiņas akmens Varakļānos plkst. 11.00 notiks piemiņas pasākums, turpretī Ilūkstes katoļu baznīcā norisināsies piemiņas dievkalpojums. Pie Eglaines, Nīcgales dzelzceļa stacijas Augšdaugavas novadā, atceroties masu deportācijās izvestos apkārtnes iedzīvotājus, notiks piemiņas brīdis. Skrindas dzimtas muzejā notiks vēstures stunda par tēmu 25.marta notikumi Latvijā un pagastā.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums plkst. 11.00 norisināsies Kuldīgā pie piemiņas akmens Pētera ielā.

Savukārt Skrundā komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums norisināsies plkst. 14.00 pie deportāciju piemiņas vagona.

Alsungā plkst. 12.00 ikviens aicināts aizdegt sveces un nolikt ziedus piemiņas vietā komunistiskā genocīda upuriem. plkst. 13.00 represēto piemiņas brīdis notiks Kurmāles pagasta Vārdupē. Pasākuma laikā iedzīvotāji turpinās stādīt baltās sniegpukstenītes, tā pieminot un atceroties tos, kuri nepārnāca no Sibīrijas sniegotajiem laukiem, un tos, kuri vairs nav starp dzīvajiem. Rendā plkst. 18.00 ikviens aicināts atcerēties Rendas pagasta represētos, noliekot ziedus un aizdedzot svecītes pie piemiņas akmens. Savukārt Lēnās komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis, ziedu un svecīšu nolikšana pie represēto piemiņas akmens norisināsies plkst. 13.30. Iedzīvotāji aicināti izmantot iespēju nokļūt uz Lēnām ar autobusu plkst. 13.15 no Dzeldas. Visas dienas garumā iedzīvotāji varēs nolikt ziedus un sveces represēto piemiņas vietās Laidos, Raņķos un Rudbāržos.

Valmierā pie dzelzceļa stacijas plkst. 16.00 norisināsies komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts atceres brīdis.

Rūjienā, Ternejas parkā plkst. 13.00 notiks piemiņas pasākums kopā ar represētajiem. Norisi bagātinās muzikāls priekšnesums.

Mazsalacā, piemiņas vietā Sniedzēnu kalnā no plkst. 13.00 komunistiskā genocīda upurus atcerēsies kopā ar Mazsalacas iedzīvotājiem, kuri piedzīvojuši politiskās represijas, kā arī ar skolēniem.

Saldus dzelzceļa stacijā plkst. 13.00 norisināsies Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts piemiņas brīdis. Uz pasākumu no Saldus tirgus laukuma plkst. 12.40 aizvedīs un atvedīs atpakaļ bezmaksas autobuss.

Piemiņas brīdis pie Gulbenes dzelzceļa stacijas notiks plkst. 12.00, savukārt plkst. 19.00 visi aicināti nolikt svecītes pie stacijas pieminekļa represiju upuriem Gulbenē un ieklausīties vizualizētos atmiņu stāstos.

Alūksnē atceres brīdis notiks plkst. 10.00 pie Mātes tēla, pēc tam – Alūksnes Lielajos kapos.

Cēsīs piemiņas brīdis notiks plkst. 13.00 Pils laukumā 9.

Lugažu stacijā plkst. 15.00 notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis. Autobuss uz Lugažu staciju plkst. 14.45 no Valkas pilsētas kultūras nama.

1949.gada 25.martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Uz Sibīriju deportēja aptuveni 44 000 cilvēku – ģimenes ar bērniem un sirmgalvjiem. Kopējā izsūtīto skaitā bija arī 3 369 bērni vecumā līdz septiņiem gadiem un 76 21 vecumā līdz 16 gadiem. Izsūtīšanas mērķis bija iznīcināt ekonomiski spēcīgās zemnieku saimniecības un apspiest iedzīvotāju pretošanos.

Šodien pie namiem izliekams valsts karogs sēru noformējumā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas