bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 16.10.2019 | Vārda dienas: Daiga, Dinārs, Dinija
LatviaLatvija

Atkarība no mobilā telefona – viena no izplatītākajām jauniešu vidū

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUČetriem no pieciem pusaudžiem, kuri pieteikti jaunajai atkarību programmai, ir mobilo telefonu atkarības risks, katrs otrais pārlieku aizraujas ar datoru, bet katrs trešais ir uzsācis smēķēt. Tā secina Bērnu slimnīcas fonda izveidotā Pusaudžu resursa centra mentors, BKUS atkarību profilakses speciālists Nils Konstantinovs, kosultējot pusaudžu vecākus, aizbildņus un sociālos darbiniekus.

«Šonedēļ centrs pilnvērtīgi uzsāk savu darbību, lai starpdisciplināra speciālistu komanda bez maksas pusaudžiem sniegtu mūsdienīgu, ārvalstu pieredzē un uz pierādījumiem balstītu palīdzību. Programmai pieteikti jau 37 pusaudži no Rīgas – 30 zēni un septiņas meitenes,» vēsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Viņa atzīmē, ka palīdzību un padomu lūguši 65 cilvēki.

«Nepilna mēneša laikā kopš programmas atklāšanas speciālisti saņēmuši jau aptuveni 65 zvanus no vecākiem, aizbildņiem, sociālajiem darbiniekiem un citiem pusaudzim pietuvinātiem cilvēkiem, kuri vaicā pēc padoma un palīdzības. Visbiežāk zvanītāju minētā pusaudžu problēma ir pārāk bieža mobilo telefonu lietošana (78%), tam seko aizraušanās ar datoru (53%), savukārt katram trešajam pusaudzim (33%) ir smēķēšanas atkarības risks. 20% ir ēšanas traucējumi, turklāt puse no tiem ir zēni. Ar narkotikām aizrāvušies 12% un alkohols problēmas sagādā 5% programmai pieteikto pusaudžu. Populārākā narkotika pusaudžu vidū ir marihuāna, bet joprojām populāri arī dažādi sintētiskās marihuānas (Spice) maisījumi. Jauna tendence ir recepšu medikamenta alprazolama jeb Xanax augošā popularitāte Rīgas centra skolās,» stāsta Dambiņa.

Jaunas tendences – zēni ar ēšanas traucējumiem, nekontrolējama tehnoloģiju lietošana pirmklasnieku vidū

«Mēs varam novērot tās pašas tendences kā citviet Eiropā – pusaudži mazāk lieto alkoholu un nelegālās narkotikas, bet aizvien vairāk savas dzīves pavada datorā un mobilajos telefonos. Vecākiem uzmanība būtu jāpievērš tam, ka aizvien vairāk zēnu rodas ēšanas traucējumi, kas agrāk bija ekskluzīvi meiteņu problemātika. Savukārt tuvākā nākotnē var prognozēt pieaugošu recepšu medikamentu popularitātes vilni, kāds šobrīd novērojams arī citviet pasaulē,» stāsta pusaudžu resursu centra mentors, BKUS atkarību profilakses speciālists Nils Konstantinovs.

Viņš secina, ka īpaši moderno tehnoloģiju atkarības šobrīd ir ļoti aktuālas – gan vecāki, gan skolotāji un arī citi speciālisti aktīvi interesējas, konsultējas un vēlas izmantot programmas piedāvājumu. «Taču mūs pārsteidza, cik agrā vecumā sākas nekontrolējama tehnoloģiju lietošana – viens saņemtais zvans pienāca par astoņus gadus vecu zēnu ar aizdomām par datoratkarību. Šobrīd atbalstu varam sniegt tikai bērniem no 12 gadu vecuma, taču liela daļa pieteikumu pienāk no pirmo klašu skolnieku vecākiem.»

Problēmas mācībās, attiecībās ar vecākiem un savas dzīvības apdraudēšana

73% programmai pieteikto pusaudžu ir radušās problēmas ar mācībām un 62% gadījumu vecākiem ir nopietnas grūtības atrast kopīgu valodu ar pusaudzi, bet 65% ziņo par nopietnām uzvedības problēmām. «Diemžēl dažādas atkarības var pusaudžos izraisīt vēlmi sev nodarīt pāri. Ievāktie dati rāda, ka katrs sestais pusaudzis, kurš pieteikts programmai, ir iepriekš pašsavainojies ar graizīšanu vai nopietni apdraudējis savu dzīvību,» informē Dambiņa.

Jau ziņots, ka Pusaudžu resursu centrs ir Latvijā pirmā šāda veida, pierādījumos balstīta programma, kas sniedz kvalificētu atbalstu 12 – 18 gadus veciem pusaudžiem ar datora, interneta, mobilo telefonu vai vielu atkarības risku.

Programmu ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds kopā ar nozares speciālistiem, un, pateicoties Labklājības ministrijas finansiālam atbalstam, būs iespēja īstenot programmas pilotprojektu līdz 2018. gada beigām. Pilotprojekta saturs veidots sadarbībā ar vienu no lielākajām šāda veida programmām Lielbritānijā –Early Break, kas darbojas pēc “out-reach” jeb sabiedrībā balstītas palīdzības principa.

Programma ir brīvprātīga un ilgst 3 – 6 mēnešus. Pusaudžiem palīdzību sniegs starpdisciplināra speciālistu komenda – mentors, sociālais darbinieks, bērnu psihiatrs, bērnu narkologs, psihologs, psihoterapeits, sporta pedagogs un citi speciālisti, kuri tiks piesaistīti, vērtējot katra pusaudža individuālo situāciju. Atbalsts iekļauj aktīvu pusaudža iesaisti skolas, ģimenes un brīvā laika aktivitātēs, kā arī speciālistu konsultācijas pēc katram klientam individuāli sastādīta plāna. Pusaudžu resursu centrs atrodas Vecāku mājā, Vienības gatvē 45.

Dalība programmā visiem pusaudžiem ir bezmaksas, atzīmē Dambiņa.


Pievienot komentāru

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->