Atkārtoti pieprasa Rīgas satiksmes auditoru ziņojumu; draud ar parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija atkārtoti uzdevusi Rīgas mēram Nilam Ušakovam (S) līdz šī gada 1.aprīlim pulksten 10.00 iesniegt auditorkompānijas Ernst&Young Baltic ziņojumu par SIA Rīgas satiksme (RS) darbību, informē Saeimas Preses dienests.

Komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) norāda, ka gadījumā, ja tas nenotiks, iecerēts rosināt parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, kas nodrošinātu piekļuvi šim dokumentam.

Komisijas priekšsēdētājs uzsver, ka «dokumenta neiesniegšana ir necieņas izrādīšana komisijai un Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir tiesības ar komisijas starpniecību uzzināt šī dokumenta saturu».

«Esam uzdevuši Nilam Ušakovam kā uzņēmuma kapitāla daļu turētājam līdz pirmdienas rītam iesniegt patvaļīgi noslepenoto auditoru ziņojumu. Neizpildes gadījumā kā komisijas vadītājs rosināšu izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kurai būs tiesisks pamatojums pieprasīt ziņojumu tiesībsargājošajām institūcijām,» atzīmē Ģirģens.

Bijušais RS vadītājs Anrijs Matīss iepriekš skaidrojis, ka Ernst&Young ziņojums «ir ļoti kritisks» un tajā norādīta virkne pasākumu, kas jāveic, lai uzņēmums varētu turpināt funkcionēt.

Ieteikumi saistīti ar sadarbības partneru izvēli, pašizmaksu aprēķiniem un citiem procesiem. Vienlaikus auditori norādījuši, ka pēdējo piecu gadu periodā, bijušās uzņēmuma valdes vadībā, RS nodarīti desmitiem miljonu lieli zaudējumi.

Žurnāls Ir vēstījis, ka auditā atklājies, ka, piemēram, seši miljoni eiro pārmaksāti degvielas iepirkumā ar firmu, kuras īpašnieki noslēpti ārzonās, tramvaju iegādei piešķirtais kredīts iztērēts algām, bet dārgās e-talonu sistēmas uzturēšanai iztērēti 40% no biļetēs iekasētās naudas.

Auditori arī atklājuši, ka daļa no 50 miljonu eiro lielā kredīta, ko SEB banka piešķīra 20 zemās grīdas tramvaju iepirkumam, iztērēta algām, jo uzņēmumam vienkārši nebija naudas. Šo iztrūkumu pagaidu valde segusi ar pērn gada beigās Rīgas domei jau izprasīto papildu dotāciju 17 miljonu eiro apmērā. Nauda atlikta atpakaļ bankas kontā, un nevienam vairs neesot ļauts tai skarties klāt, žurnālam skaidrojis Matīss.

Savukārt aptuveni trīs miljoni eiro gan 2016., gan 2017.gadā pārmaksāti neizdevīgā degvielas iepirkumā. 2015.gada novembrī RS par degvielas piegādi uz pieciem gadiem vienojās ar RDZ Energy, kuras īpašnieki noslēpti Maltā un tālāk Britu Virdžīnu salās, vēstīja Ir. Aptuveni pusi šīs kompānijas apgrozījuma veido ieņēmumi no RS, bet tās patiesie labuma guvēji nav zināmi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas