bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina
LatviaLatvija

Atklāj, kurš ziedotāja tips esi Tu!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Cilvēki labdarībai ziedo dažādu mērķu vadīti, daži no tiem ir absolūti nesavtīgi, bet citi – gluži pretēji. Tāpat cilvēki vēlētos ziedot daudz vairāk, bet aizmirst par to, kad pienācis brīdis rīkoties. Pētot ziedošanas motīvus, AS Dobeles dzirnavnieks un psiholoģe Zane Avotiņa aicina gada nogalē paveikt vēl kādu labu darbu.

Pētnieki izdalījuši trīs ziedotāju tipus. Pirmā grupa ir altruistiskie ziedotāji, kuri to dara, jo apzinās, ka ziedošana nes sociālu labumu. Otrā grupa – daļēji nesavtīgu mērķu vadīti labdari, kuri apzinās, ka ziedošana liek justies labāk viņiem pašiem un palīdz celt savu pašapziņu. Trešie ir absolūti nealtruistiski ziedotāji, kuru galvenais mērķis ir celt savu prestižu un parādīt apkārtējiem, ka var to finansiāli atļauties.

«Iesaistīšanās labdarībā ir saistīta ar cilvēka pašvērtējumu, tā sniedz sociāli atbildīgas personas piederības un personiskā nozīmīguma sajūtu,» saka psiholoģe Zane Avotiņa, piebilstot, ka nereti cilvēki iesaistās labdarībā sava personiskā pārdzīvojuma dēļ, piemēram, atpazīstot ziedojuma mērķī paši savu pieredzi vai pazīstot kādu, kam nepieciešama palīdzība.

Cilvēki vairāk ziedo ar sirdi, nevis ar prātu – arī virknē eksperimentu atklāts, ka sabiedrība ir atsaucīgāka, ja zināms konkrēts cilvēks, kuram ziedojums palīdzēs, nevis atbalsts nepieciešams kādas problēmas risināšanai, kuru raksturo ar statistikas datiem, bet iztrūkst individuālu stāstu. Turklāt, ja viens ziedotājs atvēlējis lielāku summu, arī nākamais, to redzot, dāvās vairāk, atklāts pētījumā.

Bloga Viens plus viens autore Laura Grēviņa atzīst, ka pašai savus labos darbus grūti apkopot, jo tie šķiet pašsaprotami un ikdienā netiek īpaši izcelti. Kā vienu no nozīmīgākajiem labajiem darbiem viņa ikdienas aizņemtajā dzīves ritmā uzskata laika veltīšanu citiem.

«Manuprāt, manis pašas lielākais «baltais darbs» ir laika pavadīšana ar saviem bērniem, to nevar nopirkt ne par kādu naudu,» stāsta Laura.

«Labdarība rodas mūsu sirdīs un domās, iegūstot konkrētu apveidu atkarībā no situācijas un vajadzības,» uzskata kulinārijas bloga Lindas Virtuve autore Linda Tellgrena. «Palīdzēt līdzcilvēkiem esmu centusies vienmēr – kad pašai vēl nebija ģimenes, strādāju brīvprātīgo darbu un līdzdarbojos sociālos projektos, bet tagad biežāk labdarībai ziedoju lietas,» stāsta bloga autore.

Viņa tic, ka ikviens labais darbs padara pasauli gaišāku un palīdz tiem, kam dzīvē šī gaisma tobrīd visvairāk nepieciešama.

Savukārt žurnālists Ansis Bogustovs labdarībai biežāk ziedo savu enerģiju, zināšanas un laiku, nevis naudu. «Ne vienmēr vajag darīt lielus darbus, lai glābtu pasauli. Patiesībā tieši ikdienas sīkumi – palīdzība kaimiņienei sakraut malku, līdzcilvēku atbalstīšana, aizvešana vai laba vārda pateikšana – ir tie, kas galu galā glābj pasauli,» saka Bogustovs.

«Ja katrs jau šodien sāks ar sevi un cilvēkiem sev apkārt, drīz vien pasaule kļūs labāka,» uzskata žurnālists. «Pēdējā laikā esmu novērojis, ka naski palīdzam dzīvniekiem, bet paši savam kaimiņam palīdzēt negribam,» atzīst Bogustovs, aicinot šī gada izskaņā vairāk pievērsties līdzcilvēkiem.

Šī gada nogalē AS Dobeles dzirnavnieks atklāj, ka īsteno labdarības akciju ar mērķi atbalstīt sociālās aprūpes centru Tērvete, sociālās aprūpes centru Siltais un tā filiāli Dzērves. Par katru Dobeles dzirnavnieka miltu Ekstra iepakojumu, kas nopirkts līdz šī gada 31.decembrim, uzņēmums piecus centus ziedos, lai uzlabotu dzīvi šajos namos mītošajiem senioriem.

Ref: 225.000.103.1340


Pievienot komentāru

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri